Fındık nerede yetişir? Fındığın yetişme alanları nerelerdir ?

Fındık nerede yetişir? Fındığın yetişme alanları nerelerdir ?

Anayurdu ülkemizin Kuzeydoğu bölgesidir Antik dönemde, Pontos denilen Doğu Karadeniz dağlarından, Yunanistan”a götürülmüş, oradan Avrupa”ya yayılmıştır Fındık 17 değişik türü olan; kışın yapraklarını döken; çalı, ağaççık ve bazen ağaç şeklinde görülen bir bitkidir .

Günümüzde fındık üretimi Yabani fındık (C avellana), Badem fındık (C maxina) ve Tombul fındık (C pontica) türlerinin melezlendirilmesiyle yapılmaktadır trabzon, giresun, ordu il ve ilçelerinde yetişir çoğunlukta az da olsa rize ,bolu, düzce civarlarında da yetişir

Ticari değeri yüksek olan fındık Türkiye’de Ordu,Giresun illerinde tek tarım tipi (monokültür) olarak yapılır. Üretilen fındıkların %80’i Karadeniz Bölgesi’nden sağlanır.

Karadeniz Bölgesi’nden başka Marmara Bölgesi’nde de yetiştirilir. Türkiye, Dünya fındık üretiminde ilk sırada yer alır. Dünya fındık üretiminin %62-65 kadarını karşılar.

Dünyanın en büyük fındık alımı yapan şirketleri, üretimin Türkiye’nin tekelinden çıkması ve daha ucuza fındık temini için, Arjantin, Gürcistan, Ermenistan gibi ülkelerde fındık yetiştirilmesine teşvik ve araştırma yapmaktadır

Orjinal Adı: Coryllus türleri
Bilgi :Huşgiller familyasındandır.

Fındık Nerede Yetiştirilir : Trabzon, Giresun ve Ordu’da fındık üretimi çok yaygındır. Türkiye’nin toplam fındık ihtiyacının % 85′i bu şehirlerde yetişmektedir.

: Çay Giresun’dan başlayıp Gürcüstana kadar olan kıyı bölgesinde yetişmektedir. Rize bölgesinde çok yoğundur. Türkiyenin çay ihtiyacının % 100′ü bu bölgeden karşılanmaktadır.

: Tütün Türkiye’de genellikle karadeniz bölgesinde yetişmektedir. Samsun, Amasya ve Tokat’ın çevrelerinde üretimi yaygındır. Tütün batı karadeniz bölgesinde Düzce’dede yapılmaktadır. Türkiye’nin toplam tütün ihtiyacının % 13′lük bir kısmı bu bölgeden karşılanmaktadır.

: Mısır karadeniz bölgesinde karadeniz kıyısı boyunca yetişmektedir.

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

  1. Avatar seval dedi ki:

    size çooooooooooooooooooooooooook teşekkür ederim sos sınavında hayatımı kurtardınız 😀 😀 😀 😀

  2. Avatar hülya dedi ki:

    iyiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii……………………………………………………………………….
    süppeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeerrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr……………………………………………………………………….

Yorum Yaz

Yukarı Çık