Flarex Göz Damlası ne işe yarar,fiyatı,yan etkileri

,fiyatı,yan etkileri

İlaç Etken Maddesi: Florometolon
İlaç Marka İsmi:
Bilgi: Oftalmik (göz ile ilgili)

Florometolon Nedir?

Florometolon steroid grubu bir ilaçtır. Vücutta iltihabi durumlara yol açan maddelerin salınmasını engeller.

Florometolon aşağıdaki durumlar ile ilgili bir ilaçtır:

Enfeksiyon, yaralanma, ameliyat ya da diğer durumlardan kaynaklanan; göz ve göz kapaklarında şişlik, sıcaklık, kızarıklık, ağrı gibi şikayetlerle beliren iltihabi durumlar.

Florometolon burada yer almayan diğer tedavi edici amaçlar için de kullanılıyor olabilir.

Florometolon Hakkında Bilmem Gereken En Önemli Bilgiler Nelerdir?

Eğer Florometolon’a alerjiniz var ise ya da virüs veya mantar kaynaklı herhangi bir göz infeksiyonunuz, gözünüzde uçuk, tüberküloz (verem) ya da gözünüzde veya başka bir yerde su çiçeği de dahil olmak üzere tedavi edilmemiş herhangi bir enfeksiyonunuz var ise, bu ilacı kullanmayınız.

Eğer herhangi bir ilaca alerjiniz var ise ya da uçuğunuz var ise veya steroid grubu bir ilaç [prednizolon (Deltacortil, Prednisolon)] kullanıyorsanız; Florometolon kullanmadan önce doktorunuza söyleyiniz.

Kontakt lensleriniz gözünüzdeyken Florometolon’u uygulamayınız. İlacınız, yumuşak kontakt lensler tarafından emilebilen bir koruyucu içerebilir ve lenslerin renginin değişmesine sebep olabilir. Florometolon’u uyguladıktan sonra kontakt lenslerinizi gözünüze yerleştirmeden önce en az 15 dakika bekleyiniz. Her kullanımdan önce göz damlanızı hafifçe sallayınız.

Damlalığın ağzını gözleriniz ya da elleriniz de dahil olmak üzere herhangi bir yüzeye temas ettirmeyiniz. Eğer damlalığın ağzı kirlenir, mikrop bulaşırsa bu durum görme kaybına veya gözün ciddi hasar görmesine yol açabilecek göz enfeksiyonlarına sebep olabilir.

Öncelikle doktorunuzla konuşmadan Florometolon kullanımına aniden son vermeyiniz. Eğer Florometolon ile 2 haftalık tedavi sonrasında şikayetlerinizde düzelme olmazsa hekiminize durumu bildiriniz.

Florometolon Kullanmaya Başlamadan Önce Sağlık Uzmanıma Bildirmem Gerekenler Nelerdir?

Eğer Florometolon’a alerjiniz var ise ya da herhangi bir enfeksiyonunuz var ise ve özellikle aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz Florometolon’u kullanmayınız:

gözde mantar enfeksiyonu;
uçuk gibi virüs kaynaklı herhangi bir göz enfeksiyonu;
göz tüberkülozu; veya
gözde veya başka bir yerde su çiçeği de dahil olmak üzere tedavi edilmemiş herhangi bir enfeksiyon.

Eğer herhangi bir ilaca alerjiniz var ise ya da uçuğunuz var ise; Florometolon kullanmadan önce doktorunuza söyleyiniz. Eğer bu durumlardan herhangi birine sahipseniz, Florometolon’u güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına veya spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.

Gebelik ya da Emzirme Döneminde Florometolon’u Kullanabilir miyim?

FDA gebelik kategorisi C. Florometolon doğmamış bebek için zararlı olabilir. Hamileyseniz veya tedavi sırasında hamile kalmayı planlıyorsanız doktorunuza bildiriniz. Florometolon’un anne sütüne geçip geçmediği ya da emzirilen bebeğe zarar verip vermeyeceği bilinmemektedir. Eğer bebek emziriyorsanız doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız.

Florometolon’u Nasıl Kullanmalıyım?

Bu ilacı tam olarak size belirtilen (reçete edilen) şekilde kullanınız. Bu ilacı doktorunuz tarafından size reçete edilenden daha fazla dozda veya daha uzun süre boyunca kullanmayınız. Reçetenizdeki talimatlara mutlaka uyunuz.

Göz damlası olarak hazırlanan ilacınızı kullanmadan önce ellerinizi yıkayınız.

Göz damlasının uygulanışı:

İlacın iyi karıştığından emin olmak için damlayı her kullanımdan önce yumuşak bir biçimde sallayınız. Başınızı hafifçe arkaya yatırınız ve alt gözkapağınızı yavaşça aşağıya çekiniz. Damlayı gözünüzün üzerine getiriniz. Yukarıya ve damlalıktan farklı bir yere doğru bakınız. Damlayı damlatınız ve gözünüzü kapatınız. Sıvının göz yaşı kanalına süzülmesini önlemek amacıyla 1 dakika kadar göz köşelerinizin iç tarafına (burnunuzun yakınındaki) hafif basınç uygulayınız.Eğer aynı gözünüze birkaç damla damlatıyorsanız, damlaların uygulanmasının arasında 5 dakika bırakarak aynı işlemleri yineleyiniz. Sadece doktorunuzun reçetenizde belirttiği miktar kadar gözünüze damla damlatınız.

Damlalığın ağzını gözleriniz ya da elleriniz de dahil olmak üzere herhangi bir yüzeye temas ettirmeyiniz. Eğer damlalığın ağzı kirlenir, mikrop bulaşırsa bu durum görme kaybına veya gözün ciddi hasar görmesine yol açabilecek göz enfeksiyonlarına sebep olabilir.

Rengi değişmiş ya da içinde partiküller bulunan göz damlalarını kullanmayınız. Yeni bir reçete için doktorunuza başvurunuz.

gözÖncelikle doktorunuzla konuşmadan Florometolon kullanımına aniden son vermeyiniz. İlacınızı yavaş yavaş azaltarak ilaç tedavinize son vermeniz gerekebilir. Eğer Florometolon ile 2 haftalık tedavi sonrasında şikayetlerinizde düzelme olmazsa hekiminize durumu bildiriniz.

Bu ilacın zararlı etkilere yol açmadığından emin olabilmek için gözlerinizin düzenli aralıklarla kontrol edilmesi gerekebilir. Doktorunuzla olan randevularınızı kaçırmayınız.

Bir Doz Almayı Unutursam Ne Olur?

Eğer bir dozu uygulamayı unuttuysanız hatırladığınız an bu dozu uygulayınız. Eğer hatırladığınızda bir sonraki dozun vakti yaklaşmışsa uygulamadığınız dozu atlayınız ve ilacı planladığınız düzende uygulamaya devam ediniz. Unuttuğunuz doz için ekstra ilaç uygulamayınız.

Fazla Doz Alırsam Ne Olur?

Eğer ilacınızdan almanız gerekenden çok daha fazla dozda aldığınızı düşünüyorsanız hemen bir acil servisi arayarak yardım isteyiniz. Bu ilacın doz aşımının yaşamı tehdit edici durumlara yol açması beklenmez.

Florometolon’u Kullanırken Nelerden Kaçınmalıyım?

Doktorunuz tarafından onaylanmamış herhangi bir kontakt lens kullanmayınız. Kontakt lensleriniz gözünüzdeyken Florometolon’u uygulamayınız. İlacınız, yumuşak kontakt lensler tarafından emilebilen bir koruyucu içerebilir ve lenslerin renginin değişmesine sebep olabilir. Florometolon’u uyguladıktan sonra kontakt lenslerinizi gözünüze yerleştirmeden önce en az 15 dakika bekleyiniz.

Doktorunuz tarafından reçete edilmedikçe Florometolon ile tedaviniz sırasında başka bir göz ilacı kullanmayınız.

Florometolon görme yeteneğinizi zayıflatabilecek yan etkilere yol açabilir. Araç kullanmak ya da net görmenizi gerektirecek başka bir işle uğraşırken dikkatli olunuz.

Florometolon’un Yan Etkileri

Alerjik reaksiyon belirtileri olan şu sıkıntılardan herhangi bir ya da birkaçına sahipseniz acil yardım desteği alınız: ürtiker (kurdeşen); nefes almada zorluk; yüzde, dudaklarda, dil ya da boğazda şişkinlik.

Eğer aşağıdaki ciddi yan etkilerden herhangi birini kendinizde görürseniz, ilacı kullanmayı bırakınız ve hemen doktorunuza başvurunuz:

gözlerin arkasında ağrı, ani görüş değişiklikleri, ciddi baş ağrısı;

beklenmedik göz tahrişi;

görme bulanıklığı, yanlarını görememe hastalığı, göz ağrısı, ışığın etrafında hale görmek;

gözlerde şişkinlik, akıntı ya da kabuklanma gibi yeni bir göz enfeksiyonunun belirtileri.

Daha hafif yan etkiler de görülebilir, bunlar:

ışığa hassasiyetin artması; ya da
gözlerde hafif kaşıntı, yanma, tahriş.

Bu liste görülebilecek bütün yan etkilerin eksiksiz bir listesi değildir, burada yer alanlar dışında başka yan etkiler de görülebilir. Alışılmadık ya da sıkıntı yaratan bir durumla karşılaştığınızda doktorunuza danışınız.

Florometolon ile Etkileşen Diğer İlaçlar Hangileridir?

Eğer steroid grubu bir ilaç [prednizolon (Deltacortil, Prednisolon)] kullanıyorsanız; Florometolon kullanmadan önce doktorunuza söyleyiniz.

Florometolon ile etkileşebilecek farklı ilaçlar olabilir. Doktorunuza kullanmakta olduğunuz bütün reçeteli, reçetesiz satılan ilaçlar ve diğer alternatif tıp methodları hakkında bilgi veriniz. Bunlar vitaminler, mineraller, bitkisel ürünler ya da başka bir hekim tarafından size verilen ilaçlar hakkında olabilir. Hekiminize danışmadan başka bir ilaç kullanmaya başlamayınız.

Florometolon’u Hangi Koşullarda Muhafaza Etmeliyim?

Florometolon’u oda sıcaklığında, nemden ve sıcaktan uzak ortamda muhafaza ediniz. İlacınızın içinde bulunduğu şişenin kapağını tamamen kapatınız. İlacınızın donmasına izin vermeyiniz.

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık