Gata da insanlık dışı Bir skandal daha

Gata da insanlık dışı Bir skandal daha

Akit’in ele geçirdiği görüntüler, GATA’da insana verilen değeri ortaya koydu. Görüntüler, tedavi gören 5 hastanın nalburlarda satılan plastik kelepçe ve hijyen değeri olmayan yapı malzemeleri ile ameliyat edildiğini gözler önüne seriyor.

Arnavut asıllı bir vatandaşın kemoterapi yeterli olduğu halde işkence gibi bir operasyonla ameliyat edilmesi, Mehmetçiğe sözde tedavi adı altında elektromanyetik şok verilmesi, hijyen kurallarına dikkat edilmediği için onlarca hastanın süper enfeksiyondan ölmesinden sonra, GATA bir kez daha gündemde.

Akit’in ele geçirdiği resim ve videolar GATA’da insan hayatının ne kadar ucuz olduğunu ortaya koydu. Hastanenin Göğüs Cerrahi Kliniği’nde tedavi gören N.B., Ş.B., İ.E., M.Ş.P. ve M.L isimli 5 hastanın ameliyatının yapı sanayinde kullanılan plastik mühürle yapıldığı ortaya çıktı.

GATA’DA REZALET ÜSTÜNE REZALET

Daha önce GATA Nöroloji Kliniği’nde Tbp. Bnb. Vedat Semai Bek’in askerlere uyguladığı elektromanyetik şok ve GATA Onkoloji Kliniği’nde Tbp. Tuğgeneral Prof. Dr. Fikret Arpacı’nın Sağlık Bakanlığı ve Etik Kurul izni olmadan uyguladığı kemoterapiden sonra şimdide nalbur malzemesiyle ameliyat gündeme damgasını vurdu. Edinilen bilgiye göre GATA Göğüs Cerrahisi’ndeki işkence gibi ameliyatlar dramatik boyutlara ulaşmış durumda.

GATA Göğüs Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı Tabip Albay Prof. Dr. Onur Genç ve Tabip Albay Prof. Dr. Sedat Gürkök’ün ameliyatlarda tıbbi malzemeyle uzaktan yakından alakası olmayan inşaat malzemeleri kullandığı belirtildi.

Göğüs Cerrahi Servisine yatan N.B., Ş.B., İ.E., M.Ş.P., M.L isimli hastalara yapılan operasyonlarda açılan kesitlerin birleştirilmesinde nalbur ve elektrikçilerde 100 tanesi 9 liraya satılan plastik mühür (kelepçe) kullanıldığı ifade edildi.

GATA’YA ÖZEL TIBBİ MALZEMELER

Konuyla ilgili yapılan araştırmalar neticesinde Tabip Albay Prof. Dr. Onur Genç ve Tabip Albay Sedat Gürkök’ün bu yöntemi onlarca hastada daha uyguladıkları öğrenildi. İkilinin 5 hasta üzerinde adeta deney yaptığı, normal şartlarda en küçük ameliyatlarda dahi alınması zorunlu olan yazılı ameliyat onay formunun olmadığı ifade edildi.

Göğüs kemiğinin kapatılması, kırılan kaburga kemiklerinin tekrar birleştirilmesinde dünyanın her yerinde öncelikli olarak çelik tel sütürler ve bu iş için onay almış titanyum plaklarla termoreaktif klipler kullanılmasına rağmen, GATA’da yapılan operasyonda birim fiyatı 1 kuruşun bile altında sanayi malzemesinin kullanılması dikkat çekti. Tıp literatüründe örneğine rastlanılmayan uygulama ile ilgili hastane bilgi sisteminde veri bulunmuyor.

NALBUR MALZEMESİ KAYITLARA GEÇMEMİŞ

Edinilen bilgiye göre 25.12.2011 tarihi itibariyle hastane bilgi sisteminde olması gereken acil patoloji raporları da bulunmuyor. Bu durum yapılan operasyonun bilimsel tanımlamasının yapılmadığını ve işlemde kullanılan materyalin bildirilmediğini ortaya koyuyor.

ÖLÜMÜN KOL GEZDİĞİ HASTANE

12 Eylül Darbesi’nin kilit ismi ve 20. Genelkurmay Başkanı Necip Torumtay’ın geçtiğimiz Ağustos

ayında Ankara GATA’da hayatını kaybetmesinin altından skandal çıkmıştı. GATA yoğun bakımda Torumtay’a ‘hastane virüsü’ denilen ölümcül Acinetobacter, Pseudomonas ve Pseudomonas Aeruginusa virüsleri bulaştığı belirtilmişti. Akit’e ulaşan belgelere göre GATA’daki hastane enfeksiyonun Torumtay dahil 7 hastaya daha bulaştığı 3’ünün hayatını kaybettiği ifade edilmişti. Bugün gazetesinde yer alan haberde ise, Arnavut asıllı bir vatandaşa yapılan operasyonda işkence yöntemlerine başvurulduğu, kemoterapi uygulanabilecekken hastanın göğüs kafesi açılıp, belirtilen plastik malzeme ile kapatıldığı ifade edilmişti.

Kaynak: YENİ AKİT / MURAT ALAN

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık