Geğirme Nasıl Geçer,Geğirmenin Nedenleri Nelerdir

Geğirmemek içinGeğirmek midede ve yemek borusunda sıkışarak fazlalaşan atmosfer basıncının etkisiyle şişkinlik hissi uyandıran gaz veya havanın oluşumunu istem dışı ya da isteyerek karın kaslarınında yardımıyla ağız kısmından dışarı çıkartmaya denir.

Yemek yerken az miktarda olsa hava yutulmaktadır. Çoğu insan az miktardaki havayı sessiz bir biçimde dışarı çıkartabilmektedir. Fakat yutulan havanın miktarı fazla ise sessiz çıkartma işlemi atmosfer basıncınında etkisiyle zorlaştığından sesli bir şekilde dışarı çıkmaktadır. Bu durum örf, adet ve geleneklere uygun olmamakla beraber, nezaketsizlik olarakda alğılanır. Bazı yemek çeşitleri gaz oluşumunu tetiklemektedir.

Yemek mide içerisinde asit yardımıyla hazımlanma esnasında gıdalardan gaz açığa çıkmaktadır. Normalden fazla gıda alınması durumunda daha fazla mide asiti üretileceğinden gaz oluşumuda artacaktır. Gazlı içecekler ya da alkollü içecekler içeriğinde çözülmüş halde karbondioksit gazı bulunur. İçilen içecek mide öz suyu ile birleştiğinde karbonik asit açığa çıkmaktadır. karbonik asitin açığa çıkması gaz oluşumuna neden olur. Mide içerisinde bu gaz sıkışarak yemek borusundan dışarı atılır.

mide gazıÜlkemizde Türk insanı geğirmeyi sever mantığı üzerinden, gazlı maden sularının bazı markalarında daha fazla karbondioksit eklenmektedir. Karbondioksit gazı zaldıkça maden suyunun tadı değiştiğinden ve gaz oluşumu azaldığından sanki mideye faydası yok olarakda algılanabilmektedir. Mide asit miktarını artıran tuzlu, şekerli, baharatlı yemekler, kızartma çeşitleri, çay, kahve, sigara ve alkolde gaz olşumunu tetiklemektedir. Sakız çiğnemek, sigara ve su içmek mideye fazladan hava girmesine neden olmaktadır. Reflü, ülser, mide fıtığı, gaztirit benzeri rahatsızlığı olan insanlarda da geğirme isteği sık sık görülür.

Geğirmemek-için, Geğirme Oluşumunu Engelleme Yolları

Çok derin nefes almak mideye fazladan hava girmesine neden olur. Nefes alırken oksijen akciğerlerimizden geçerken aynı zamanda mideyede girmektedir. Burundan nefes alıp ağız yoluyla vermek en ideal yöntemdir.

Yemek yeme esnasınsa ağız kapalı olmalıdır. Bu hem etrafınızdaki kişileri rahatsız etmemek hemde açık ağızla yemek yerken hava yutulumunu en aza indirecektir. Yemeklerin mümkün olduğunca ortalama 20-30 kere çiğnemek, bu işlem sayesinde mide hazımlamayı daha kolay yapacağından gaz salınımı en aza inecektir.

Yemek yerken gazlı içecek içmek yukarıda da bahsettiğimiz gibi karbondioksit içerdiğinden gaz salınımı fazlalaşacaktır.

Midede gaz oluşumunu engelleyici veya azaltıcı çeşitli ilaçlar bulunmakta ve bu ilaçları hekiminize danışmadan eczaneden almanız tavsiye edilmemektedir. Normalden fazla geğiren kişilerin aile hekimlerine kontrol olmalarında fayda var.

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Geğirme Nasıl Geçer,Geğirmenin Nedenleri Nelerdir Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık