Gelde gülme …Pitbull beslemek yasak ama gezdirmek serbest!

Gelde gülme …Pitbull beslemek yasak ama gezdirmek serbest!

İsviçre’de kreşe giden 6 yaşındaki Süleyman Yıldırım, yolda pitbull cinsi 3 köpeğin saldırısına uğradı. Yüzü ve boğazı parçalanan talihsiz çocuk, feci şekilde can verdi. Bu vahşetin bir benzeri nisan ayında Edirne’de yaşandı. Parkta oynarken pitbull saldırısına uğrayan 9 yaşındaki Ahmet Özer, parçalanmaktan kıl payı kurtuldu.

Annesi, oğlunu köpeğin saldırısından kurtaramayınca, bağırarak yardım istedi. Çevredeki vatandaşlar, pitbull’un altında kalan çocuğu kurtarmak için köpeği öldürmek zorunda kaldı.

Çevre ve Orman Bakanlığı’nın 24 Haziran 2004’te çıkardığı ‘Hayvanları Koruma Kanunu’na göre pitbull terrier, boxer, Japanese tosa ve doberman gibi tehlikeli köpekleri beslemek ve satmak yasak. 12 Mayıs 2006 tarihinde yayınlanan ‘Hayvanların Korunmasına Dair Uygulama Yönetmeliği’ne göre il çevre müdürlüklerinin, kanuna uymayanların köpeklerine el koyması ve hayvan başına bin-3 bin lira para cezası kesmesi gerekiyor. Ancak internet sitelerinde ve bazı pet marketlerde bu köpeklerin satışı hâlâ devam ediyor. Pek çok ilde yanına pitbull veya boxer’ını alan kişiler, sokaklarda serbestçe dolaşıyor.

Bilinçsiz gençler, çocuk parklarında cirit atıyor. Köpekleri hava atma aracı olarak kullanıyor. Hatta motosikletli bir adamın, boxer cinsi köpeğiyle Bahçelievler Fatih Caddesi’nde yarış yaptığı bile görülebiliyor. Bu semtte oturanlar oldukça rahatsız. Ancak yetkililerden bir türlü şikâyetlerine cevap alamamışlar. Meryem Akşit, çocuğunu Yıldırım Beyazıt Caddesi’ndeki parka götürmeye korktuğunu söylüyor. Gençlerin, çoğu zaman köpeklerini tasmasız dolaştırdığını anlatan Akşit, “Polisi kaç defa aradık. Ama kimse yardımcı olmadı. Zabıta ve polisin önlem alması için bir çocuğun parçalanması mı gerekiyor?” diyerek tepki gösteriyor. Necip K. adlı vatandaş da polisin ilgisizliğinden muzdarip. Yıldırım Beyazıt ve Fatih caddelerinde gezdirilen vahşi köpekleri görür görmez 155’i aradığını dile getiren Necip K., şunları söylüyor: “Karakol çok yakında olmasına rağmen polis gelmedi. Son olarak İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne mail attım. Aradan bir ay geçti, hâlâ dönen yok.” Emniyet’i arayan bir başka vatandaş Murat B. ise parkta gezdirilen pitbull’lara çözüm bulunmasını sağlayamamış. Fatih’te oturan Esra Uçar ise ilçenin en işlek caddesi Fevzipaşa’da dolaştırılan boxer’lardan şikâyetçi. Ankara Batıkent’te yaşayan Fatih Geçin de kanunen yasak olan köpeklerin parklarda duyarsızca gezdirilmesinden yakınıyor.

KANUN VAR, UYGULAYAN YOK!

Türk Veteriner Hekimleri Birliği Merkez Konseyi Genel Koordinatörü Şaban Aydemir, “Kurumlar üzerine düşen görevi yapmazsa bu sorun devam eder. Sadece kanun çıkarıp yetki ve sorumluluğu almakla iş bitmiyor. Çevre Bakanlığı’nın veteriner hekimlik noktasında altyapısı yetersiz.” diye konuşuyor. Birliğin yönetim kurulu üyesi Dr. Mustafa Altuntaş da yasa Tarım Bakanlığı tarafından çıkarılsaydı daha iyi denetim yapılabileceğini düşünüyor. İstanbul Hayvanseverler Derneği Başkanı Suna Develioğlu, pitbull’ların dövüştürülmesi konusunu gündeme getiriyor. Gençlerin hava atmak ve güçlü olduğunu ispatlamak için vahşi köpekleri gezdirdiğine işaret eden Develioğlu, “Birçoğu da gizli yerlerde pitbull’unu sokak köpekleriyle dövüştürerek para kazanıyor. Zavallı köpekler parçalanarak can veriyor. Bu durumu bilenler, şikâyet etmeli.” diyor.

Çevre Bakanlığı Hayvanları Koruma Şube Müdürü Hacı Mehmet Can ise ilgili yönetmeliğin il çevre müdürlüklerince uygulandığını bildiriyor. Elemanları yetersiz olduğu için sokağa çıkıp köpek denetimi yapamadıklarına dikkat çeken Can, “Bu tür köpekleri sokakta ya da pet shop’ta gören, internet sitesinde reklamının yapıldığına şahit olan vatandaşlar hemen bulunduğu ilin çevre müdürlüğünü arayarak şikâyette bulunsun.” çağrısında bulunuyor.

ZAMAN

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık