DOLAR: 2.60 TL
EURO: 2.80 TL

GERÇEL SAYI ve GERÇEL SAYILAR KÜMESİ

GERÇEL SAYI ve GERÇEL SAYILAR KÜMESİ

ve sayıların genel adı ve tüm bu sayıların oluşturduğu küme (simgesi R). Reel sayı ve reel sayılar kümesi de denir.

Bir başka yaklaşıma göre de, cebirsel ve transandant sayı kümelerinin birleşimi, gerçel sayılar kümesini verir. Rasyonel sayılar kümesi, gerçel sayılar kümesinin bir öz alt kümesidir. Q harfiyle gösterilir ve p ile q tamsayılar, q sıfırdan farklı olmak üzere p/q biçiminde yazılabilen sayılardan oluşur.

Her rasyonel sayının devirli ondalık açılımı (1/6 = 0,1666… gibi) olduğu kanıtlanabilir. Rasyonel sayılar kümesi ile sayı doğrusu arasında, her rasyonel sayıya bu doğru üzerinde bir nokta karşılık gelmek üzere bir eşleme kurulabilir. Ayrıca, herhangi iki rasyonel sayı arasında üçüncü bir rasyonel sayının var olduğu da kanıtlanabilir.

Ancak sayı doğrusu üzerinde, rasyonel bir sayıyla eşlenemeyen noktalar da vardır. Bir başka deyişle, sayı doğrusu rasyonel sayılarla doldurulamaz. Örneğin, karesi 2 olan bir rasyonel sayı yoktur. Bunun gibi, ¹=3,14159265358979323… sayısı bir devirli ondalık açılım değildir. İşte, sayı doğrusu üzerindeki rasyonel olmayan noktalarla eşlenen ya da devirli ondalık açılımı olmayan gerçel sayıların oluşturduğu kümeye irrasyonel sayılar kümesi denir.

Rasyonel ve irrasyonel sayı kümelerinin arakesiti boş, birleşimi ise gerçel sayılar kümesidir. Gerçel sayılar kümesi, içinde sıralama özelliği bulunan en geniş sistemdir ve bir cisim yapısındadır. (bakınız) CİSİM

Sponsorlu bağlantılar
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

  1. furkan diyor ki:

    çok tşkr ederim verdiğiniz bilgiler için

Yorum Yaz

Yukarı Çık
Önceki yazıyı okuyun:
GERÇEKÜSTÜCÜLÜK

GERÇEKÜSTÜCÜLÜK André Breton ve arkadaşları tarafından 1920'lerde Fransa'da başlatılan sanat akımı; sürrealizm. Düşünsel temelleri ve sanat anlayışı açısından Freud, Bergson,...

Kapat