Gırtlak (Larinks) Muayenesi Nasıl Yapılır?

Gırtlak (Larinks) Muayenesi Nasıl Yapılır?

Gırtlağınızın görüntülenmesi ve muyene edilmesi için bir kamera-endoskop sistemi kullanılacaktır. Dilinizin bir gazlı bez ile hafifçe dışarı çekilmesinden sonra dilinizin gerisine kamerayla bağlantılı olan endoskop yerleştirilecektir.

Bu şekilde muayene birçok hasta tarafından hiçbir zorlukla karşılaşılmadan yapılabilmektedir. Muayene sırasında ağrı veya rahatsızlık gözlenmemektedir. Ancak öğürme refleksinizin oluşmasını önlemek için, muayene öncesi boğazınıza uyuşturucu (lokal anestezik) etkisi olan bir sprey sıkılabilir.

Muayene sırasında derin derin nefes alıp vermeniz, başka birşey düşünmeye çalışmanız, size söylenilen şekilde ‘i’ demeniz öğürme duygunuzu azaltır. Muayeneniz VHS teyp ile kaydediliyor olduğundan muayene sonrası görüntüleri tekrar izleyip doktorunuzla karşılıklı tartışmanız mümkün olacaktır.

Ağızdan endoskop ile bakılarak gırtlak yapılarınız, ses telleriniz detaylı bir şekilde incelenmektedir. Endoskop dilinizin gerisine yerleştirilmekle birlikte içerdiği açılı aynalar sayesinde ses tellerinizin yapısı ve titreşimleri rahatlıkla gözlemlenebilmektedir. Endoskop stroboskopik ışık kaynağına bağlanabilir.

Normalde ses tellerinin titreşimleri gözle ayırtedilemeyecek derecede hızlıdır. Stroboskopik ışık ile ses tellerinin titreşimleri yavaşlatılmış şekilde görülür. Böylece ses tellerinin titreşimleri ve ses teli lezyonları hakkında detaylı bir şekilde bilgi edinilir.

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık