GÖKTÜRKÇE ya da KÖKTÜRKÇE

GÖKTÜRKÇE ya da KÖKTÜRKÇE

Türkçenin bilinen ve yazılı metinleri ele geçen en eski dönemi. Göktürkçe terimi genel olarak Orhon ve Yenisey Yazıtları’nın dili için kullanılmaktadır. Göktürkçe, İ.S. 7. yüzyılda Moğolistan’da yaşayan Tukyuların (Göktürklerin), konuştuğu ve yazdığı bir dildir.

Göktürkçe yazılı belgeler (Orhon Yazıtları: Bilge Kağan, Kültigin, Tonyukuk yazıtları) II. Göktürk İmparatorluğu döneminden kaldığı için Göktürkçe kağanlığın resmî dili durumundaydı. Göktürk alfabesinin kökeni konusunda değişik görüşler ileri sürülmüştür. Kimi Türkologlar bu alfabenin “Run” harflerinden ya da Likya, Hitit alfabelerinden türediği görüşünü savunmuşlardır.

Kimileri de Türk damgalarından doğduğu görüşünü benimsemişlerdir. Göktürk Yazıtları’ndaki harfleri çözmeyi başaran bilgin, Danimarkalı Vilhelm Thomsen olmuştur (1893). GökTürkçede 38 harf vardır, bunlardan dördü ünlüleri, 34’ü ünsüzleri göstermektedir, 3 tane de birleşik ünsüz vardır:

It (Id), nç (nc), nt (nd). Göktürkçede harfler birbirleriyle bitişmez; sözcükler, aralarına üst üste iki nokta konularak birbirinden ayrılır. Sözcük başında ve içinde ünlüler yazılmaz. Buna karşılık sözcük sonundaki ünlüler her zaman belirtilir.

Bugün Türk lehçelerinin hemen tümünde görülen özellikler (sözcükler, ekler, sözdizimi vb.) Göktürkçeye kadar dayanmaktadır. (bakınız) ORHON ve YENİSEY YAZITLARI, UYGURCA

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

GÖKTÜRKÇE ya da KÖKTÜRKÇE Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık