Guggenheim Müzesi Bilbao Ispaniya

Guggenheim MüzesiGuggenheim Müzesi Bilbao, İspanya’nın Bask Ülkesi bölgesinde, Bilbao şehrinde bulunan, modern sanat müzesidir. Sergi alanı 11.000 m²’dir Müze ABD’li bir vakıf olan Solomon R. Guggenheim Vakfı’nın beş müzesinden biridir.

Yapı ::

Oval tarzdaki bina Bilbao şehir merkezinde, Nervión Nehri’nin kenarında bulunur. Mimarı Kanada-ABD’li mimar ve dizayner Frank Gehry’dir. 1997 yılında tamamlanan çok kıvrımlı bina yapısöküm tarzı stili ile ünlüdür. İnşa süresi 4 yıl sürmüştür. Bina, planlanan süre ve bütçe çerçevesinde inşa edilir. Konstrüksiyon önce CATIA ile hesap edilmiştir. Guggenheim Müzesi şehrin en önemli görülmeye değer mekanlarından biridir.

Özellikler ::

Ağırlık noktası 20.yüzyılın çağdaş sanatıdır. yerleştirme ve video ve benzeri sanat objeleri, resim ve heykelden daha fazladır.

Açılışda yıllık 600.000 olarak beklenen ziyaretçi sayısı her yıl bu rakamın üstüne çıkmıştır. 2007 yılındaki onuncu yıldönümünde onmilyoncu ziyaretçisini karşılayan müzenin yıllık konuk sayısı 1 milyon civarındadır ki bunun % 60 kadarı yurt dışındadndır. Müze Bilbao’nun ve tüm Kuzey İspanya bölgesinin şüphesiz büyük bir kültürel zenginliği olmasının yanında ayrıca bir kaç binlik istihdam sağlaması açısından ekonomik bir de başarıdır.

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık