Güğüm nedir,ne amaçla kullanılır?

antika bakır güğümGüğüm nedir,ne amaçla kullanılır?
Güğüm nedir,ne amaçla kullanılır?

su taşıma ve ı sıtmaya yarar, şekil olarak testiye benzer, ekseriya bakır ve alüminyumdan yapılan boyun kısmı ince ve uzunca kulplu bir kap. Ağızları umümiyetle geniş ve kapaklıdır. Büyük ve küçük olarak iki kısma ayrılan güğümlerin, su, süt, salep, kahve, mürekkep güğümleri, gibi çeşitleri de vardır.

Bunların içerisinde su, salep, bozacı güğümleri büyük, diğerleri küçük tiptir. Su güğüm suyu düzgün akıtmak için bir oluk bulunur. Pekmez, kahve ve salep güğümleri birbirine benzer. Bunların içinde yalnız pekmez güğümlerinin ağzında oluk yoktur.

Kahve güğümleri eskiden konaklarda birçok kişiye hizmet etmek icab ettiğinde kullanılırdı. Salep güğümleri ise, altında mangala oturtulmak için yeri olan bugün de kullanılan güğümlerdir. Bunlardan başka mürekkep saklamak için

kullanılan güğümler de vardı. Oluksuz olan bu güğümlerin kapağı sıkı sıkıya otururdu. Eskiden pirinç, gümüş, bakır hatta altından yapılan güğümler, günümüzde umümiyetle alüminyum ve galvanizli tenekeden imal edilmektedirler. Bugünkü güğümlerin en yaygın olarak kullanılanları, alüminyumdan yapılan su ve süt güğümleridir.

Eskiden güğümlerin üzerleri kakma, çakma, kalem veya hat ile bazıları da civa yaldızı ile süslenirdi. Bu tip güğümler çeyizlerin ihmal edilmeyen bir eşyasıydı. antika güğümler çok kıymetlidir. Bugün dünyanın çeşitli yerlerindeki müzeleri süsleyen güğümler, Türk- islam sanatının güzel örneklerinden kabül edilmektedir.

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

 1. Avatar violetta dedi ki:

  çok yardımcı oldunuz ödevime

 2. Avatar HÜSNA AÇIKGÖZ dedi ki:

  ÇOK TEŞEKKÜR ETTİM KİM YAZDIYSA KİM PAYLAŞTI İSE HEPİNİZE SEVİLERİMLE

  1. Avatar Arife Kartal dedi ki:

   süper çok teşekkür ederim bu ödevide burdan yazmış olduk böylece

Yorum Yaz

Yukarı Çık