GÜL NE ZAMAN EKİLİR?, GÜL NASIL BUDANIR?, GÜL NASIL GÜBRELENİR?

, GÜL NASIL BUDANIR?,

Ekim ayı gül ekme zamanıdır. Ancak kışın çok soğuk geçtiği sert iklimli bölgelerde baharda, havanın ısınmasına göre mart ya da nisan aylarında ekmek daha doğru olur. Böylelikle güller her ne kadar takip eden yaz aylarında pek fazla gelişmeselerde onları don tehlikesinden kurtarmış olursunuz.

Hokka gülleri farklıdır. Bu bitkiler saksıda yetiştirilmiş oldukları için kış hariç her mevsimde ekilebilirler. Ekim için ideal hava ılık, kuru ve parçalı bulutlu havalardır. Özellikle şimşir, lavanta veya hezaren çiçeği, çalı papatyası ve orta boylu çalıların yanında güler daha iyi gelişir.

Eğer ekim yapacağınız yerde daha önce gül vardıysa, önce toprağı değiştirmelisiniz. Çünkü güller topraktaki bellibaşlı mineralleri emerler. Ayrıca toprağın 60 cm. derinliğe kadar bellenmiş olması gerekir.
Ekeceğiniz tür hokka gülü değilse, ekimden önce köklerini en az 12 saat suda bekletmelisiniz. Kökleri biraz kısaltın ki kesilen yerlerden hemen yeni emici kökler çıksın.

Güz ekimlerinde sürgünleri budamak gerekmez. Ama bahar ekimlerinde bodur ve polyanta güllerden güçlü olanları 4-5, zayıf olanları ise 2-4 aşıya kadar budayın. Baston ve çardak güllerin budama işinde bundan iki misli aşı bırakın.

Kökle gövdenin birleştiği nokta yaklaşık 5 cm. toprağın altında kalmalıdır. Toprağı humusla zenginleştirmelisiniz. Kökleri deliğin içine eşit şekilde yayın. Sonra deliği toprakla doldurun, İyice bastırın ve bolca sulayın. Can suyunun bolca verilmesi önemlidir.

Her gül ekiminden sonra gövdenin dibine 20 cm. kadar toprak kümeleyin. Bu işlem bitkinin ilk zamanları atlatmasına yardımcı olur.

GÜL NASIL BUDANIR?

(Bahar mevsiminde polyanta güller iyice budanmalıdır.) Öncelikle donmuş, ölmüş veya hastalıklı sürgünleri sağlıklı kısımlarına kadar kesmelisiniz. Bir sürgünü ne kadar geriden keserseniz, o kadar güçlü ve uzun filiz verir.
Kalın sürgünleri daha derinden budayın. Çünkü ince sürgünlere kıyasla daha güçlü ve fazla filiz verirler.
Yeni sürgünün çıkacağı dışa dönük aşı veya goncaların 1-2 cm. üstünden budama yapın. Böylece sügünün gelişmesi de durmaz.
Solmuş çiçekleri kesmeniz, yazın yeni çiçeklerin açılması açısından faydalıdır. Fakat yaban gülleri istisnadır. Çünkü bunların solan çiçekleri güz aylarında güzel kuşburnu meyvelerine dönüşecektir.

GÜL NASIL GÜBRELENİR?

Gülün ilk gübresini baharda vermelisiniz. Bunu yapmanın en iyi yolu, gövdenin çevresine kümelediğiniz toprağın üzerine gübre serpmektir. Zamanla toprak düzelir ve gül besini doğru bir şekilde alır. Mayıs sonunda gül, özel gül gübresi ile ikinci kez gübrelenmelidir. Toprak kuru ise, gübreleme işleminden sonra iyice sulayın. Bitkinin etrafındaki toprağı yarı çürümüş bahça atıklarıyla örtmek de uygun bir çözümdür.
Yılın üçüncü ve son gübreleme işlemi temmuz veya ağustos ayında yapılmalıdır. Bu son işlemi geçiktirmeyin ki gövde kışa kadar güçlenebilsin.

GÜLÜ KIŞA HAZIRLAMAK

Kışa girerken gülün dallarındaki yaprakları yolun ve dökülmüş olanları yerden alın. Gülün gövdesine 20-30 cm kadar humus, yanmış gübre veya toprak kümeleyin. Asla turba kullanmayın. Çünkü turba suyu çeker ve kışın gülün dibinde adeta bir buz kümesi oluşturur. Açıktaki dalları dondan, kış güneşinden ve kuru rüzgarlardan korumak için ince çam dalları kullanın.

TEHLİKELİ HASTALIKLARI VE ZARARLI BÖCEKLER

Beyaz yaprak pası hastalığı, kendini yaprakların üzerindeki beyaz bir tabaka halinde gösteren bir çeşit mantardır. Çok nemli ve kirli havalarda ve özellikle bahar aylarında güllere bulaşır. Bazı gül cinsleri bu hastalığa çok sık yakalanırlar. Belirtileri farkettiğiniz andabitkinin üzerine mantar öldüren bir antiseptik veya yaprak pası için özel bir ilaç püskürtün. Gül mantarı da soğuk ve nemli havalarda, toprak ıslakken bulaşan bir mantardır.
Gül yaprağı bitleri uzun süreli kuraklıktan sonra birdenbire ve topluca ortaya çıkarlar. Sayıları gerçekten çok ise böcek ilacı püskürtme yolunu seçin. Piretrum içeren ilaçlar işe yarayacaktır.
Gül yaprak arısı adı verilen böcekler mayıs ayından itibaren yaprakların kenarlarına yumurtlarlar. Bir süre sonra yapraklar içe kıvrılıp boru gibi bir görüntü alır. Kıvrılan larvalı yaprakları kesin ve bitkinin üzerine ve özellikle yaprakların altlarına ilaç püskürtün. Bu işlemi 15 gün sonra takrarlayın.
Gül dalböceği adı verilen arı türünün ise larvaları gülün dallarını yerler. Uçlardaki yapraklar solmaya başlar. Dalları sağlıklı yerlerine kadar kesmek gerekir. Kesim yerlerine ağaç balsamı veya benzer bir madde sürün ki mantar kapmasın. Parazitlenme çok yoğunsa özel böcek ilacı kullanmanız gerekir.

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık