Gül suyundan ev yapımı tonik tarifi

tarifi

Gül suyundan tonik yapımı tarifi

Osmanlı saraylarında hanımların çok kullandığı gül suyunu siz de cildinizi temizlemek, toniklemek ya da gözaltı morluklarınız için düzenli kullanabilirsiniz.

Hatta buz kalıplarında dondurup soğuk tonik elde edebilirsiniz. Sonrasında cildinizi nemlendirmeyi unutmayın

Cildi Parlatan Gül Suyu Tonik Tarifi
Maden suyu ( 3 yemek kaşığı )
Gül suyu ( 2 yemek kaşığı )
Limon suyu ( 1 tatlı kaşığı )

Hazırlanışı: Maden suyunun içine limon suyunu ve gül suyunu ekleyip ağzı kapaklı bir şişeye koyun. Her sabah ve her akşam cildinizi temizledikten sonra pamuk yardımcı ile cildinize uygulayın.

Cildi Temizleyen Gül Suyu Tonik Tarifi
Kahve filtresi ( 1 tane )
Beyaz şarap ( 100 ml )
Gül yaprakları ( 5 gram kurutulmuş olmalı )
Gül suyu ( 50 ml )

Hazırlanışı: Koyu renkli bir kavanoza beyaz şarabı ve gül yapraklarını koyup ağzını sıkıca kapatın güneş görmeyen sıcak bir yerde 14 gün süresince bekletin. 2 haftanın sonunda karışımı süzün ve tekrar kahve filtresinden geçirin. Karışıma gül suyunu da ilave edip dilediğiniz zaman toniğinizi kullanabilirsiniz.

Gözenekleri Sıkılaştıran Gül Suyu Tonik Tarifi
Soda ( yarım çay bardağı )
Elma sirkesi ( 3 yemek kaşığı )
Gül suyu ( 3 yemek kaşığı )
Gliserin ( 2 yemek kaşığı )
Alkol ( 1 yemek kaşığı )

Hazırlanışı: Malzemelerin hepsini püskürtmeli bir şişeye koyup karıştırın. Buzdolabında 1 hafta kadar saklayabileceğiniz toniğinizi sabah ve akşam her gün cildinizi temizledikten sonra uygulayabilirsiniz.

Sivilceli ve Sorunlu Ciltler İçin Gül Suyu Tonik Tarifi
Gül suyu ( 1 şişe )
Maden suyu ( 1 şişe )
Lavanta yağı ( 8 damla )

Hazırlanışı: Geniş bir cam kaseye organik gül suyunu, maden suyu ve lavanta yağını ekleyip karıştırın. Ağzı kapaklı bir şişeye koyup geceden sabaha bekletin. Her kullanımda şişeyi mutlaka sallayıp karışmasını sağlayın. Her cildinizi temizlediğinizde toniği kullanabilirsiniz.

Cildi Canlandıran Gül Suyu Toniği
Gül suyu ( 1 tatlı kaşığı )
Sirke ( 1 tatlı kaşığı )

Hazırlanışı: Bir çay tabağına eşit miktarlarda sirke ve gül suyunu ekleyip ve cildinizi temizledikten sonra cilde uygulayın. Her kullanımda bu toniği taze şekilde hazırlayın. Kullanım miktarına göre ölçüleri arttırabilirsiniz.

Sıkılaştırıcı Gül Suyu Toniği
Beyaz sirke ( yeterince )
Gül ( 7 tane )

Hazırlanışı: Beyaz bir kavanoza gül yapraklarını ekleyin ve beyaz sirkeyi gül yapraklarının üzerine çıkana kadar kavanoza dökün. Daha sonra kavanozun ağzını sıkıca kapatıp 7 gün boyunca oda sıcaklığında bekletin. Süre sonunda karışımı süzdürün ve ağzı kapaklı bir şişeye koyun. Akşamları cildinize pamukla toniği sürüp 2 saat ciltte bekletin ve 2 saat sonunda cildinizi ılık su ile yıkayın.

Evde Gül Suyu Nasıl Yapılır?
Gül ( 5 tane )
Su ( 4 su bardağı damıtılmış yani ütünün içindeki su olabilir )

Hazırlanışı: Tencereye suyu ekleyip üzerine gül yapraklarının hepsini ekleyin ve 15 dakika süresince kaynatın. Süre sonunda altını kapatın ve ılıdığında karışımı süzün. Dilediğinizde gül suyunu rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık