Güneş Işığı Kırıcı Paneller Hakkında Bilgi

İnsanlara ve diğer canlılara olan olumlu etkileri kanıtlanmış bir enerji kaynağı olan güneş, yaşamımızın devamı için hayati bir parçadır ve varlığının azalması durumunda birçok olumsuz olayın gerçekleşebileceği zaman zaman kötü örnekler ile görülmektedir.

Buna göre bitkilerin fotosentez yapmasından insanların psikolojik olarak kendilerini iyi hissetmelerine kadar birçok yararı olan güneş ışınları, tüm bu faydalarının yanında aşırı derecede maruz kalındığında bazı sıkıntılara sebep olmaktadır.

Cansız maddeler üzerinde renk solmaları, aşırı ısınma vb.problemlere sebep olan güneş ışınları özellikle içindeki ultraviole ışınlar yüzünden insan cildine de çok ciddi zararlar verebilir. Bunun yanında göze olan zararları da bilinen güneş ışınları göz ile direkt olarak temasında görme kayıplarına dahi neden olabilmektedir.

İşte bu tarz etkileri olan güneş ışınlarının binalara olan etkisi de direkt olarak vurdukları için fazlaya kaçabilmekte ve zararlı olabilmektedir. Buna göre binaların önündeki kaldırımlardan pencerelere kadar olan bölümlerde güneşin zararlı etkilerinin azaltılması amacıyla bazı önlemler alınmaktadır. Bireysel anlamda iç mekanlarda pencereler için güneş etkisini azaltıcı en basit yöntem perdeler olmaktadır.

Güneş Kırıcı PanellerBunun yanında panjur, stor perdeler, jaluzi gibi alternatif seçenekler ya da tenteler gibi dış mekanı da etkileyebilen seçenekler bulunmaktadır. Daha genel olarak düşündüğümüzde ise binaların güneşin zararlı etkisinden korunması için daha komplike ve genel bir yapı sistemi ile donatılması gerekebilmektedir. İşte güneş kırıcı panel olarak adlandırılabilen bu sistemler binaların dış cephelerine giyidirilerek özellikle pencerelerden veya diğer alanlardan gelen ışığı sağlıklı boyutlarda engeller ve pencerelerin kapanmasına gerek kalmadan iç mekanların da gün ışığından faydalanmasını sağlar.

Güneş kırıcı, güneş kırıcı panel, güneş kırıcı perde ve daha birçok özel isime anılabilen bu sistemler birçok farklı malzeme ve çeşitlerden üretilmektedirler. Estetik anlamda da binalara değer katan bu sistemler genel olarak gölgelendirme işlemi yaparlar.

Birçok farklı çeşidi olan bu sistemler temel olarak yüzeysel olarak binaların kaplaması şeklinde görev yaparken 3.boyu olarak ileriye doğru da yapılarak bina önlerinin de güneşin zararlı etkisinden koruma yapar.

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık