Güneş Kırıcı Sistem Çeşitleri hakkında bilgi

Güneşin verdiği zararlı etkileri binaların içerisine taşımamak ve hem canlı hem cansız varlıkların daha rahat ve sağlıklı şekilde varlıklarını sürdürebilmeleri için önemli görev üstlenen yapılar olan güneş kırıcı sistemler bir bakıma binaların güneş gözlüğü anlamına da gelir. Burada asıl amaç bu ışıkların tamamen engellenmesi değil, sağlıklı bir şekilde yeteri kadarının alınması ve bu enerjiden verimli şekilde faydalanılmasıdır. Eğer güneşten tamamen korunmak isteniyorsa düz bir duvar örülerek tamamen güneş ışığı arkada bırakılabilir. Aynı zamanda estetik açıdan da binalara fayda sağlayan bu sistemler birçok farklı şekilde karşımıza çıkar. Bunlardan başlıcaları hakkında bilgiler verecek olursak :

-Öncelikle bu sistemleri iç sistemler ve dış sistemler olarak en başta ikiye ayırmak gerekir. Buna göre binaların veya özellikle pencere önlerinin bu zararlı ışıklara istenilen şeklide geçit verilebilmesi için güneş kırıcı perde sistemleri uygulanır. Buna göre güneş kırıcı perdeler : sunscreen adı altında da görülebilir. Yatay olarak parçalı halde bulunan stor perdeler, metal, plastik veya ahşap jaluziler, veya dikey halde bulunan parçalı güneş kırıcı perdeler bu sistemlerden bazılarıdır. Bu sistemler manuel ya da motorlu olarak kullanılabilir.

Güneş Kırıcı Sistem-Basit kullanımda dış sistemler olarak panjur veya tente sistemlerini de verebiliriz. Bu sistemler pencere önlerine veya balkon altlarına kurularak güneş etkisinin içeriye veya bina önüne düşmesini engeller. Son dönemde açılır tavan sistemleri de bu alanda gelişmiştir.

-Dış sistemler olarak diğer önemli bölüme geçer isek, basit şekilde pencere veya balkon önlerinde kullanılmayıp binanın temel bir parçası konumunda bulunan güneş kırıcı paneller burada önemli şekilde yer alırlar. Buna göre genellikle alüminyum veya diğer metal malzemelerden üretilen bu sistemler binaya yüzeysel olarak veya dik şekilde monte edilirler ve güneş ışığını istenen yönlerden keserler.

-Binanın dış cephesine yüzeysel olarak kaplanan yatay veya düşey kanatlar halinde ana konstrüksiyon sistemine bağlı olan güneş kırıcı paneller sabitlenirler istenilen şekilde aralıkları ayarlanarak güne ışığından maksimum verimin alınması sağlanır. Bu sistemlerin kurulduğu yapılar genelde tamamen camekanlıdır ve ayrıca bir perdeleme işlemine gerek kalmaz. Bir diğer sistem olan aerofin sistemlerde ise binaya monte edilen yine aynı tarz kanat sistemleri hareketli halde olarak gün ışığına göre şekil değiştirebiliyor.

-Son olarak bahsedebileceğimiz modeller ise binaların çatılarının saçak kısımlarının ileriye doğru uzatılmasıyla beraber yukarıdan gelen ışığın gölgelenerek aşağı kısımlara daha sağlıklı şekilde gelmesini sağlayan güneş kırıcı sistemlerdir. Bu sistemler her kata uygulanabilir ve genellikle 1.katlara uygulanarak bina önündeki kaldırım veya kafe alanı mesafelerinin daha az etkilenmesini sağlar.

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Güneş Kırıcı Sistem Çeşitleri hakkında bilgi Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık