Güneş Kırıcı Sistemler Ne İşe Yarar,Güneş Kırıcı Sistemlerin Faydaları

Estetik katkısının yanında teknik olarak da birçok faydaya sahip olan sistemler, özellikle son dönemlerde modern yapılar içerisinde ve yapının temel bir parçası olarak kendine daha fazla yer bulmaya başlamıştır. İç mekanlarda bulunan perde sistemlerinin son dönemlerde ne kadar geliştiğine ve çeşitlendiğine zaman içinde şahit olduk. Bugün stor perdelerden zebra perdelere, jaluzilerden iç panjur sistemlerine kadar birçok basit güneş kırıcı sistemler farklı dekorasyonlar içinde yer almaktadır.

Bu sistemlerin yanında daha kapsamlı sistemler olarak direkt olarak binaya dışarıdan uygulanan gölgelendirme faaliyeti gören birçok özel sistem de bulunmaktadır. Binaya adeta güneş kalkanı olma görevi gören bu yapılar özel konstrüksiyon işlemleri ile kurulurlar ve birçok farklı modeli bulunmaktadır.

Temel amaç olarak gün ışığının tamamen vazgeçilemeyecek bir enerji olmasından dolayı bu ışığın bina içerisine veya dış etki alanına insan ve diğer varlıklara en verimli ve sağlıklı şekilde ulaşabilmesini sağlamayı verebileceğimiz bu sistemlerin sağladıkları faydalardan başlıcalarından bahsedecek olursak :

-İçeriden uygulanan perde veya panjur tipi güneş ışığının ve beraberinde getirdiği ısının istenildiği taktirde önüne geçilmesini sağlar. Kaliteli bir perde sistemi adeta bina için güneş gözlüğü vazifesi görür ve sağlıklı kullanıldığında yüzde 86′ya varan bloklama yapabilirler.

Güneş Kırıcı Sistemlerin Faydaları-Güneş ışığının sadece yararlı veya zararlı etkilerinden söz edilemez. Direkt olarak alındığında cilt problemleri, cansız varlıklar için solma veya aşırı ısınma gibi problemlere yol açan güneş ışınları bunun yanında yaz aylarında enerji sarfiyatını da soğutma noktasında artırır. Buna göre mekan içinde yaşam kalitesi de üst düzeyde tutulmaya çalışılınır.

-Diğer bir yandan güneş ışınlarının tamamen dışarıda bırakılması da özellikle bitkiler için hayati önem taşırken insanlar ve hayvanlar için de vücuda alınması gereken bir enerjidir. Güneş ışığının uzun süre alınmaması psikolojik olarak da bireyleri etkiler. Bu yüzden güneş kırıcı sistemler tamamen kapatma değil, kanatlı sistemlerle gölgeleme ve etkiyi yok etme yerine azaltarak uygun hale getirme görevini üstlenirler.

-Özellikle dışarıdan kurulan güneş kırıcı sistemler sayesinde güneş ışıklarını azaltmak için binanın dışarıya bakan gözleri olarak pencereler sınırlı tutulmaktadır. Bu sistemlerin uygulandığı mekanlarda tamamen açık cephelerin uygulanması ferahlık ve estetik açısından kullanım alanı katarken güneş ışıklarının rahatsız edici etkisi ortadan kalkar.

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Güneş Kırıcı Sistemler Ne İşe Yarar,Güneş Kırıcı Sistemlerin Faydaları Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık