HAMİLEYKEN EMNİYET KEMERİ KULLANIMI HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKENLER

HAMİLEYKEN EMNİYET KEMERİ KULLANIMI HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKENLER
HAMİLEYKEN EMNİYET KEMERİ KULLANIMI HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKENLER

Hamilelik normal yaşantıda ciddi değişiklikler gerektirmediği için araba yolculukları kaçınılmaz. Op. Dr. Mumcu konuyla ilgili şunları söylüyor: Hamilelikte otomobil seyahatini kısıtlamak için hiçbir gereklilik yoktur yalnız burada dikkat edilmesi gereken nokta kendi rahatınızı sağlamanızdır. Özellikle uzun yolculuklarda tuvalet ve uzun süre oturmanın zararlarından korunmak için sık aralıklarla mola vermek gereklidir. Benzer şekilde belirli bir haftaya kadar hamileyken araba kullanmanızda da sakınca yoktur. Özellikle son aya gelindiğinde araba kullanmak bebeği tehlikeye atabilir. Karnınız büyüdüğü ve direksiyona çok yakın olduğu için olası bir kaza durumunda direksiyonun karnınıza çarpma olasılığının yüksek olması bu durumun nedenidir. Bu nedenle son haftalara gelindiğinde arabayı başka birisinin kullanması daha iyi olacaktır.

Üç noktalı emniyet kemeri yaralanma riskini azaltıyor
Üç noktalı emniyet kemerleri doğru takıldığı takdirde kazalardaki yaralanma riski büyük ölçüde azaltılmış oluyor. Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Araştırma Merkezi Müdürlüğü ise emniyet kemerinin yanlış kullanımının motorlu araç kazalarında ceninin ve annenin ölümüne yol açabileceğini uyarısında bulunarak şu açıklamaya yer veriyor:

‘Doğmamış çocuğunuza sağlayacağınız en güzel koruma üç noktalı emniyet kemerini kullanmanızdır. Bel hizasındaki şerit çıkıntı oluşturan hamile karnının alt kısmından, karına baskı yapmayacak şekilde geçmelidir. Omuzdan gelen şerit ise normal kullanımdaki gibi göğüs kafesi üzerinden çapraz ve normale göre daha gevşek şekilde geçmelidir. Emniyet kemerinin her iki şeridi de doğru kullanılıyorsa, cenin için hiçbir risk oluşturmaz ve hem annenin hem de bebeğin güvenliği sağlanmış olur.’
Türkiye’de hamileler için 3 noktalı emniyet kemeri Joker mağazalarında satılıyor.

Emniyet kemeri nasıl takılmalı?
Emniyet kemerinin karın kayışı mümkün olduğunca karnın alt kısmından geçmeli. Kemer kesinlikle karnın üzerine yerleştirilmemeli. Bu kazalarda büyük yaralanmalara sebep olabilir. Emniyet kemerinin omuz kayışı ise omuzdan köprücük kemiğinin üzerinden ve iki göğüs arasında olacak şekilde yerleştirilmeli. Kemerin omuz ve karın bölgeleri olmak üzere her iki kısmı da fazla sıkı olmayacak şekilde ayarlanmalı. Gebelik boyunca emniyet kemeri kullanılmalı çünkü kaza anında kemer, kadını araç içinde tutacak, kafasını veya göğsünü direksiyona veya ön panele çarpmasını engelleyecektir. Aynı zamanda araba içindeki diğer yolcular da emniyet kemeri takmalı çünkü bir kaza anında gebeye sert bir şekilde çarpmaları engellenmiş olur. Bazı araçların arka koltuklarında emniyet kemerinin sadece karın bölgesine gelen bölümü vardır. Bu da yine uygun şekilde takılmalı.

Direksiyonla aranızdaki mesafe 25 cm olmalı

Hamile kadınları araç içinde en çok ilgilendiren konulardan biri de airbag (havayastığı) kullanımı. NHTSA, hamile kadınların hava yastığından mümkün olduğunca uzak oturmaları gerektiğini bildiriyor. Ön koltuklar mümkün olduğunca geride tutularak ve koltuk arkası hafifçe geriye yaslanarak sürücü ile direksiyon arasındaki mesafe maksimuma çıkarılmalı.
Araçta, yaralanmaların engellenmesine yardımcı olan havayastığı varsa kullanımda olmalı.
Otomobil kullanan gebe kadınla direksiyon arasında en az 25 santimetre mesafe olmalı. Havayastığı olan otomobillerde bu mesafe özellikle gereklidir.
Direksiyon yönü başa doğru değil de göğüse doğru olmalıdır.
Eğer mümkünse gebenin sürücü değil de, yolcu olarak otomobilde bulunması daha uygundur.
Gebeler otomobile binmeden önce emniyet kemerinin doğru yerleşmesini engelleyen palto, ceket gibi kalın giysileri çıkartmalı.
Doğum sancısı olan gebelerin otomobil kullanması kesinlikle sakıncalıdır.

Hamile kadın işareti
Engellilerin araçlarına takılan uyarı işaretleri gibi işaretlerin hamile sürücülerin araçlarına takılması, hamile sürücülerin trafikte bir nebze olsun rahat etmesini sağlayabilir. İşaret sayesinde, hamile kadı

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık