Hangi Sebzeler Balkonda Yetişir?

Hangi Sebzeler Balkonda Yetişir?

Balkonlarda daha çok domates ve bibere rastlıyoruz ama seçeneklerin daha fazla olduğunu söylemek mümkün. Domates, biber, salatalık, soğan, roka, marul, sarımsak, havuç, sırık fasulye, patates, bezelye ve patlıcan bu sebzelerin ve yeşilliklerin başında gelir. En çok tükettiğimiz ve Türk mutfağındaki tariflerde bolca yer alan bu sebzeleri taze taze balkondan toplayabilmek de son derece avantajlı bir durumdur.

Çevrenizde balkonunda çok farklı sebzeler yetiştirenler olabilir. Ancak bazı sebzeleri yetiştirmek çok daha zahmetlidir veya güzel görünmesi açısından yani balkon dekorasyonu açısından düşündüğümüzde bu tür girişimler hevesinizi kıracak sonuçlara yol açabilir. bakımı kolay sebzelerden başlayıp sonrasında daha çok uğraştıran sebzelere geçiş yapılabilir.

Sebze fideleri: İlk olarak mevsimlik sebze fideleri satın almanız gerekecek. Sebzelerin bodur cinsini alabilirsiniz. Ağır meyvesi olan salatalık, patlıcan, patates gibi fideleri ince ve uzun (1-2 metrelik) bambu veya çıta ile destekleyebilirsiniz. Bambu oldukça sağlam olduğundan, bitkilerin tırmanması için son derece elverişlidir ve onları taşır. Fidelerinizi saksılara sıkışık bir biçimde dikmeyin; ancak yer varsa aynı aileden olan domates, patates ya da patlıcan gibi sebzeleri yan yana ekebilirsiniz. Birbirlerine zararları dokunmaz aksine iyi yönde etkilerler.

saksida-biberlerBir sebzeyi iki yıl üst üste ekmemek topraktaki besin değerini korumak açısından önemlidir. Sebze topraktaki besin değerini çektikçe, zamanla toprağın kalitesi de düşer. Aynı toprağa daha az besine ihtiyaç duyan, örneğin havuç benzeri bir sebze dikebilirsiniz. Topraktan çok fazla besin almak isteyen sebzeleri yan yana ekmemek en iyisi.

Sebzeler için toprak: Seçeceğiniz toprağın dış mekana uygun, steril, torflu ve gübreli funda toprağı olması daha iyi verim almanızı sağlar. Daha önce kullanılmamış, taze ve steril toprak, içinde zararlı da barındırmaz. Toprak satın alırken sebze ekeceğinizi belirtmeniz halinde, gerekli yardımı alabilirsiniz. Toprağı ilk bir ya da iki ay gübrelemeniz gerekmez ancak daha sonrasında düzenli olarak doğal gübre kullanabilirsiniz. Gübre kullanımı sebzelerin besine ihtiyaç duyup duymadığına göre ayarlayın ve çok fazla gübre kullanmaktan kaçının.

Sebzeleri sulamak içinse toprağın kurumasını bekleyerek, az ya da çok sulamadan kaçınabilirsiniz.

Sebzelerin saksısı: Balkondaki sebze çeşidi ve miktarı, balkonda ne kadar yeriniz olduğuna göre değişecektir. Sebzeler için derin saksılar tercih etmelisiniz. Aksi takdirde bitkiler zayıf kalır. Saksı satan mağazalarda sebzeler için özel olarak tasarlanmış sebze saksıları da bulabilirsiniz. Derinlik dışında saksının drenaj delikleri de önemlidir. Saksı türü olarak toprak saksılar, biriken suyun dışarı atılması bakımından daha avantajlıdır. Toprak saksı yanı sıra tahta ya da plastik saksılar da kullanılabilir.

Saksıların yerleştirilmesi: Birçok sebze güneş sever ve bu nedenle saksıları balkonun güneş alan bölgelerine yerleştirmeniz en iyisidir. Ancak güneşi göz önünde bulundururken rüzgarı unutmayın. Rüzgar sebze dallarına zarar verecektir. Saksılarınızı ve dolayısıyla sebzelerinizi korunaklı bir şekilde yerleştirin.

Sebzeler arasında az da olsa gölgeye tahammülü olanlar ise havuç, soğan, marul olarak sayılabilir.

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık