Hangi Yiyecekler Kas yapar

Hangi Yiyecekler Kas yapar

Günümüzde birçok insan vücut geliştirme sporu ile ilgilenmektedir. Böylelikle hem daha sağlıklı hem de daha estetik vücuda sahip olmayı hedeflerler. Bunu sağlamak için de vücutlarındaki yağ oranını azaltıp kas kütlesini arttırmaya çalışırlar. Bu nedenle de çeşitli antrenman programları bulunmaktadır. Fakat unutulmaması gereken kas kütlesini arttırmak için yapılan egzersizler kadar tüketilen besinler de oldukça önemlidir. Aksi takdirde istenilen seviyelerde gelişmeler sağlanamaz ve boş yere vakit harcanmış olunur. Bu yüzden de kas yapmaya yardımcı olan yiyecekler oldukça iyi bilinmeli ve özellikle egzersizlerden sonra olmak üzere düzenli olarak tüketilmelidir.

Kas yapmaya yardımcı olan yiyecekler nelerdir?

Kas kütlesini arttırmak istenen kişilere ilk tavsiye olarak yumurta gösterilmektedir. Yapısında bulunan vitamin ve minerallerin yanı sıra yumurta oldukça iyi bir protein kaynağıdır. 1 orta boy yumurta da yaklaşık olarak 7 gram kadar kaliteli protein bulunmaktadır. Özellikle vücut geliştirme ile ilgilenen kişilerin sabah kahvaltılarında yumurta tüketmesi tavsiye edilen bir durumdur.
Özellikle antrenman sonralarında tavuk, balık ya da kırmızı et tüketilmesi gerekmektedir. Çünkü egzersizlerde kaslar çok yıpranacağı için yeniden onarılması gerekmektedir. Bunun için yüksek miktarlarda aminoasit içeren gıdalara gereksinim vardır. Fakat kırmızı et kolestorol seviyesini beyaz ete göre daha fazla arttırdığından, beyaz et daha fazla tercih edilmektedir.
İnsanlar arasında yaygın olarak tüketilmese de soya kas yapmaya yardımcı olan çok iyi bitkisel seçenektir. Çünkü soya insanlara sağladığı vitamin ve minerallerin yanı sıra çok iyi bir aminoasit kaynağıdır.
Az yağlı ya da yağsız olmak şartıyla süt ya da sütten elde edilen ürünler de kas yapmaya yardımcı olmaktadır. Özellikle süzme peynir az kalori içerdiğinden sporculara tavsiye edilen bir besindir.
Badem de kas yapmaya yadımcı olan iyi bir alternatiftir. Yapısında bulunan magnezyum mineralinin yanı sıra yüksek oranda protein barındırmaktadır. Unutulmaması gereken magnezyum enerji üretimi ve protein sentezi için de gerekli olan bir mineraldir.
Bunların yanı sıra yulaf, muz, ıspanak, brokoli, bakliyatlar, yeşil çay, kivi, tahin gibi besinler de kasların gelişmesine kakıda bulunmaktadır.

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık