Haşhaşın hiç duymadığınız Faydaları

Haşhaşın hiç duymadığınız Faydaları

Hamur işlerinin yeni trendi haşhaşın hiç duymadığınız faydarı olduğunu biliyormusunuz?

Bitkinin kullanılan kısımları ham meyvelerinin çizilmesi ile elde edilen afyon, kurutulmuş ham meyveler, yapraklar, tohumları ve tohumlarından elde edilen yağıdır. Bilhassa haricen kullanılan bazı merhemlerin bileşimine girer ve ağrı dindiricidir. Bileşiminde toplanma zamanına göre değişen afyon alkaloitleri vardır. Harici ağrı dindirici olarak, özellikle diş hekimliğinde kullanılır.

Tohumlarının yağı ise, tohumları soğukta tazyik edilmesi suretiyle elde edilen yağdır. Soğukta elde edilen yağın bileşiminde asitler az, sıcakta elde edilen yağın ise asitleri fazladır. Soğukta elde edilen yağ, bazı merhemlerin bileşimine girer. Sıcakta elde edilen yağ, yemek yağı ve sanayide sabun yapımında kullanılır. İçerdiği zehirli maddeli dolayısıyla, hekim kontrolü ve tavsiyesi olmadan kesinlikle kullanılmamalıdır.

Faydaları ise özellikle yağı ağrı kesicidir, yumuşatıcı, solunum cihazını olumlu etkiler. Laksatiftir ve balıkyağı yerine kullanılır.Sağlık Açısından Yağı: Mesane iltihabında, raşitizmde, sıraca hastalığında ve kabızlıkta kullanılır.

Olgun tohumlarda zararlı madde bulunmaz. Ülkemizde 30’a yakın “papaver” türü bulunur. Bu türlerin genç meyvaları, örneğin, adam haşhaşı, doğu haşhaşı ve yabani haşhaş halk tarafından çiğ olarak yenir.Fazla yenirse baş dönmesi ve kusma yapabilir.

hashasli-corekHaşhaşın vatanı Hollanda ve Türkiye’dir.Bitkinin parlak renkli,çiçekler açan,kurşuni renkteki tohumları artık çok tanıdık.Günümüzde tatlılarda hamur işlerinde çok kullanılıyor.Küçük,yuvarlak ekmek,bisküvi,kekler ve erişte gibi hamur işlerinin hazırlanmasında ve bazı salatalara çok yakışıyor.Yiyeceğe tat ve koku vermek,çeşniyi artırmak,görünüşü amacıyla kullanılıyor.Yiyeceklerin üzerine serpilebildiği gibi,yağ ile ezilerek krema haline geirilen karışım hamur işlerinin hazırlanmasında içine sürülerek kullanılır.

Haşhaşla yapılan size harika bir tarif

1 kg un
1 çorba kaşığı kuru maya
1 tatlı kaşığı şeker
Aldığı kadar ılık su
Tuz

Ezilmiş haşhaş (hazır satılıyor, bulamazsanız haşhaşı teflonda yağ koymadan kavurun ve robotta yağı iyice

çıkana kadar çekin)
Ceviz
Sıvı yağ
1 adet yumurta

Bir kase içerisinde mayayı ve şekeri ılık su ile eriterek 5 dakika kadar bekletin Ardından hamur kabına unu ve tuzu koyarak mayayı da ekleyin. Ilık su ile yumuşak bir hamur kıvamına gelene kadar yoğurun. Üzerini örterek mayalanmasını bekleyin(yaklaşık 1 saat).

NOT: Dilerseniz ekmek fırınlarında satılan hamurdan alarak da yapabilirsiniz.

Hamurun mayası geldikten sonra hamuru 4 eşit parçaya bölün. Hamuru elinizle biraz genişleterek üzerine sıvı yağ dökün, haşhaşı ve cevizi üzerine yayın. Açmış olduğunuz hamuru 5 cm lik şeritler halinde kesin ve her şeriti rulo haline getirin. Yağlamış olduğunuz kelepçeli kalıba ruloları yerleştirin. Hamurun tamamını bu şekilde yaptıktan sonra üzerine yumurta sürerek. 180 derece ısıtılmış fırında üzeri kızarana kadar pişirin.

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık