Hastalık Yapan Mantarlar Nelerdir

MantarMantar zehirlenmesi sindirim, sinir, dolaşım sistemlerinde ayrı ayrı belirtiler gösterir:

Sindirim sisteminde mide, barsak bozuklukları ortaya çıkar. Sindirim sistemine etki gösteren mantarların tadı keskin ve yakıcıdır. Yendikten bir süre sonra, karın ağrısı, şiddetli kusma, kanlı ishal, baş dönmesi görülür. Zehirlenme dolaşımın kötüleşmesiyle, ölümle bitebilir. Zehirlenenlerin iıemen midesi yıkanmalı, dolaşımı kuvvetlendirici ilâçlar verilmelidir.

Sinir sistemine etki gösterenler başlıca «sinek mantarları» ile «soğanlı amanita» mantarlarıdır, içinde muskarin denilen bir zehir vardır. Önce midede, barsaklarda zehirlenme belirtileri başlar. Daha sonra, sarhoşluk hali, hezeyan, kramplar görülür. Muskarinin panzehri atropindir.

Dolaşım sisteminde, kanda zehirlenme belirtileri gösteren mantarların bileşiminde helvelin asidi bulunur. Bunlar çoğunlukla hortumlu mantlarlardır. Zehirlenme belirtileri yutkunma, kusma güçlüğü, sarılık, kramptır, hasta bazan kendini kaybeder.

HASTALIK YAPAN MANTARLAR

Hastalık yapan mantarlar, bitkilerin ilkel kısımlarını teşkil eden birtakım asalaklardır. Tıpta mikoz denilen çeşitli hastalıkları yaparlar.

Aktînomikoz. — Akciğerlerde, barsaklarda, çenede, daha başka organlarda apseleşip fistül haline gelebilen âfetlere sebep olur. Antibiyotiklerden oreomisinle, ayrıca radyoterapiyle tedavide iyi sonuçlar alınır. Akciğerdeki inatçı vakalarda ameliyat gerekebilir.

Koksidioidomikoz. — Başlangıçta ateşle birlikte deride morumtırak kırmızı sertlikler olur. Hastalık sonra, akciğerlere, lenf bezelerine, deriye. kemiklere oturabilir. Yaygın şekilleri hayat için tehlikeli olabilir. Benzoik asit ve prodigiosin tedavisinden iyi sonuçlar alınmaktadır.

Madüromikoz. — Bu mantar hemen daima ayakta yerleşir, apseler, fistüller meydana getirir. Zamanla şekil bozukluklarına, yara izlerine yol açar. Tedavide, potasyum iyodür, radyoterapi faydalıdır. Bazı hallerde ayağı kesmek gerekebilir.

Blastomikoz. — En çok, yüz, boyun, el ve ayaklarda âfetlere sebep olur. Akciğerde yerleşmesi veremi andırır. Başka organlara, bu arada kemiklere de yerleşebilir. Oreomi-sin, iyotlu ilâçlar, radyoterapi faydalıdır.

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık