Hatay Nereler Gezilmeli

Hatay Nereler Gezilmeli

Türkiye’nin en güneyinde bulunan ve Türkiye haritasındaki Suriye’ye doğru çıkıntı olarak aklımızda yer eden şehir Hatay’dır. Batısında Akdeniz, doğusunda ve güneyinde ve kuzeyinde Osmaniye bulunur. Yayladağı ve Cilvegözü’nde Suriye ile iki tane sınır kapısı vardır. Hatay kültürel, tarihi ve jeopolitik açıdan çok önemli ve güzel bir şehir olduğu için çağlar boyunca birçok değişik medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Peki, bu güzel kent nasıl gezilir ve Hatay’ın tadını en güzel şekilde çıkarabilmek için neleri görmeniz gerekir?

Antakya Arkeoloji Müzesi: Bu müze Hatay’ın merkez ilçesi Antakya’da bulunur ve dünyanın en büyük ikinci mozaik koleksiyonuna sahiptir. Bu koleksiyon 400 yıllık mozaik kültürünü gözler önüne serer, fakat Asi Nehri kenarında bulunan eski müzede 35433 eserden yalnızca 1425’i sergilenebildiği için 2011 yılında daha yeni ve büyük bir müze yapımına başlanmıştır. Eğer siz de mozaikler, lahitler ve Antik ve Roma döneminden kalma eserlerle ilgileniyorsanız Antakya Arkeoloji Müzesi’ni kesinlikle ziyaret etmelisiniz.

Saint Pierre Kilisesi: Bu kilise Habib-i Neccar Dağı’nın uzantısı olan Haç Dağı’nın eteklerindeki doğal bir mağaradan oluşur. Hıristiyanlığın en eski kiliselerinden birisi olarak kabul edilir. Ayrıca Hz. İsa’ya inanlara Hıristiyan adının ilk kez burada verildiğine inanılır. 1963 yılında Papa VI. Paul Hıristiyanlık dininde bu denli önem taşıyan Saint Pierre Kilisesi’ni hac yeri olarak kabul etmiştir. Bu sade ve buram buram tarih kokan kiliseyi tur listenize eklemelisiniz.

Harbiye: Antakya’dan sadece 7 kilometre uzaklıkta olan yemyeşil bir yerleşim yeri olan Harbiye Apollon ve Daphne’nin efsanesine ev sahipliği yapar. Bu efsaneye göre Apollon delice aşık olduğu Daphne’yi sürekli kovalar ve Daphne de sürekli kaçar. Yakalanacağını anlayan Daphne kendini korumak için Defne ağacına dönüşür ve gözyaşlarından da Harbiye’deki şelaleler oluşur. Bu yüzden Harbiye şelaleleri ve defne ağaçları ile övünür. Ayrıca burada şelalelerin yanında, altında veya hatta içinde bile restoranlar bulabilirsiniz. Sıcak Akdeniz günlerinde ayağınız soğuk sularda serinlerken bir yandan Antakya mutfağından lezzetli yemekleri deneyebilirsiniz.

Titus Tüneli: Antakya’nın Samandağ ilçesinin Çevlik yerleşkesinde yer alan Titus Tüneli Seleukeia Pieria adlı antik kentin bir parçasını oluşturur. 1380 metre uzunluğundadır. UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’nde yer alır. Bu devasa el yapımı tünel, insanın hayatında karşılaşabileceği en görkemli yapılardan biridir. Günümüze kadar çok az bozulduğu ve değiştiği için tüneli gezerken kendinizi geçmişte hissedebilirsiniz. Ayrıca tünelin sonunda ve çevresinde kaya içlerine oyulmuş mezarlar bulunur. Burayı ziyaret etmeye karar verdiyseniz tırmanış ve yürüyüş için rahat kıyafetler ve kaymayan ayakkabılar giymeniz önerilir.

Arsuz: Hatay deniz düşkünleri için de Arsuz’u sunar. Antakya il merkezine 87 kilometre olan Arsuz ilçesinde Akdeniz’in sıcak sularının keyfini altın gibi kumlarda çıkartabilirsiniz. En kalabalık ve turist çeken bölgesi Arsuz merkezde bulunan Uluçınar bölgesidir. Yazın gelirseniz panayırına uğramayı unutmayın.

Uzun Çarşı: Antakya merkezde bulunan bu yerel kapalı çarşıda çok güzel zaman geçirmeniz mümkün. Çarşıda hediyelik eşyalardan giyime, yöresel el sanatlarından lezzetlere kadar her şeyi bulabilirsiniz. Ayrıca çok hoşgörülü ve güler yüzlü olan yerli esnafla da muhabbet edebilir Hatay’ın canayakınlığını derinden hissedebilirsiniz.

Hıdırbey Musa Ağacı: 3 bin yıl yaşında olduğuna inanılan Musa Ağacı Samandağ ilçesine 6 kilometre uzaklıktaki Hıdırbey köyünde bulunur. Efsaneye göre Hz. Musa’nın asasıdır. Bu devasa ağacın altındaki derede serinlerken yerel halkın yaptığı hamur işlerinin tadını çıkartabilirsiniz.

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık