Hazır Fide Neden Kullanılmalı?

Hazır Fide Neden Kullanılmalı?

1-Tohumdan Tasarruf sağlar:

Bildiğiniz üzere ülkemizde hibrit sebze tohumu fiyatları kg bazında altın fiyatlarından daha yüksek düzeyde seyretmektedir. Yani 1 kg hibrit sebze tohumu 1 kg altından daha pahalıdır ve dolayısıyla her bir tohum bizim için çok değerlidir.

Üreticilerin fidesini kendisi yetiştirmek istemesi durumunda optimum koşullarda %10 civarında olması gereken tohum çimlenme kayıplarını çok daha fazla düzeylere taşıyacak ve dolayısıyla altına eşdeğer tohum kaybı yüzünden ciddi anlamda ekonomik kayıp oluşacaktır.

Bu kaybı ülke genelinde düşündüğümüzde ekonomk kayıplar milyon TLler düzeyine çıkar ki bu hem üreticinin ekonomik kaybı hem de ciddi bir milli servetin heba edilmesi demektir.

Ancak fide firmaları çmlenme için gerekli maksimum şartları sağladığından çimlenme kayıplarıda minimum düzeyde gerçekleşmekte, üretici alacağı fideyi bilmekte dolayısıyla herhangi bir kayıp söz konusu olmamaktadır.

2-Erkencilik Sağlar:

Hazır sebze fidelerle yetiştiricilik, tohumla ya da yastıkta üretilen fidelerle yapılan yetiştiriciliğe göre 35–50 gün erken hasada gelmektedir. Tohumdan fideye dönüşüm zamanı fidelikte geçmekte, fidelikte sağlıklı kontrollü büyütülen bitkilerin ilk çiçek tomurcukları daha erken oluşmaktadır.

Hazır Fide3-Yerden Tasarruf Sağlar:

Üretici, fide yetiştirmek için kendi serasını ve tarlasını kullanmaz. Ayrıca bu serayı ya da yastıkları oluşturmak için ekonomi ayırmak zorunda kalmaz. Ne zaman ve ne kadar fide alacağını bilir.

5-Zaman Kaybı Olmaz:

Fide yetiştirmek için telaş ve zaman harcamayacak. Üretici var olan enerjisini üretim planlamasına ve girdi teminine sarf etme imkanına kavuşur.

5-Enerji Tasarrufu Sağlar:

Fide yetiştirmek için büyük seraların ısıtılmasına gerek kalmaz. Ayrıca fide yetiştirmek için ayrılacak 23 aylık yetiştirme döneminde başka bir ürün üretimi de yapılabilir.(örn. Marul: yetişme dönemi yaklaşık 45-90 gün civarıdır)

6-Üretim ve Kazanç Miktarı artar:

Genellikle hibrit tohumdan fide elde edilmekte, hibrit tohumların hastalık ve zararlılara dayanımı oldukça iyi ve verimleri de yüksektir. Güvenilir ve yüksek verimli çeşitlerle üretim artacaktır.

7-Kaliteli Üretim Materyali Sağlar:

Fideler dikilmeden önce hastalık ve zararlı ile bulaşık zayıf ve cılız fideler ayrılır. Böylece aynı büyüme ve gelişmeye sahip bitkilerle üretime başlanmış olunur.

8-Bazı Kültürel İşlemler Fidelikte Yapılır:

Kök ve gövde gelişimi sağlam olması için yaprak gübrelemesi yapılır. Fidelikte yapılan ilaçlamayla Hastalık ve zararlılar kontrol altında tutulur

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık