Hediye alma klavuzu hangi ülkeden ne alınır

Hediye alma klavuzu hangi ülkeden ne alınır

İngiltere

Kırmızı oyuncak otobüs, Big ben heykelleri, İngiliz porselen bebeği, telefon kulübesi biblosu. Eğer Shakespeare’in evini ziyaret ettiyseniz evinin bir biblosunu alabilirsiniz.

Amerika

Modern dünyanın simgesi Amerika’dan alınabilecekler tahmin edersiniz ki çok geleneksel değil. Hollywood’u koca bir endüstriye dönüştüren ülkeden alınabilecekler: Spiderman, Süperman gibi çizgi roman kahramanları, Gufy, Miky Mouse, Donald Duck gibi çizgi kahramanlarıyla ilgili hediyeler. Amerika’nın simgesi haline gelen özgürlük heykeli, Empire State binası, Manhattan silüeti, Brooklyn ve San Francisco’daki Golden Gate köprüleri.

Yine Amerika’nın sembolü kovboy ve Kızılderililere ait eşyalar hediyelik olarak satılıyor. Son yıllarda Amerika’dan en çok getirilen hediyelik eşyalardan biri de iPhone.

Brezilya

Değerli taşlar ve madenler, tropik kuşların değişik malzemelerden yapılma hediye eşyaları, meşhur futbol takımlarının forma ve aksesuarları ve Brezilya’nın olmazsa olmazı kahve. Buranın kahvelerindeki bu tadı dostlarınızla paylaşmak isterseniz, onlara da götürebilirsiniz. Eğer Brezilya’ya özel bir şeylerle eve dönmek isterseniz Amazon yerlilerinin yaptıkları ağaç oymalar da iyi bir seçenek.

Fas

Fas denilince akla baharat geliyor. Fas’tan alınabilecekler arasında baharatlar, çeşitli rahatsızlıkların tedavisinde kullanılan esanslar, Fas’ın ulusal içeceği nane çayı, Pashmina kumaşlar, Fés porselenleri, deriden yapılmış giyim eşyaları, uzun, kadın ve erkeklerin her yerde giydiği, farklı renklerde ve farklı kalınlıktaki kumaşlardan yapılan kapüşonlu, tüm vücudu örten “Celleba” adı verilen giysi ve altına giyilen renkli “Babuş” adlı terlikler, hançerler, dekoratif “Tajine kapları” sayılabilir.

Güney Afrika

Deve kuşu yumurtaları, antilop derisi, tahtadan yapılan hediyelik eşyalar, motifli tişörtler, dünyada en çok elmasın çıkarıldığı yer olduğu için bütçeye pek uygun olmasa da elmas.

Mısır

Şallar, başında mum sepeti olan ahşap bebekler, üzerinde hiyografik yazı olan kupalar. Şişelerin içerisine renkli kumlardan yapılmış deve figürleri. Bunlar, İstanbul’daki Kapalıçarşı’nın bir benzeri olan Hüseyin Çarşısı’ndan temin edilebilir.

hediye alma klavuzuİran

İran’da pek çok ilginç hediyelik eşya mevcut. İran denilince akla ilk olarak İran kedisi ve halı geliyor. Aklınızda bulunsun İran kedisi ve halısının ülke dışına çıkarılması konusunda bazı sınırlandırmalar var. Gelelim bunun dışındakilere. Tavla severler için el işlemesi tavlalar güzel bir hediye. Eşarp çeşitleri bayanlar için ideal. Gıda olarak ülkemizde gerçeğini almanın zor olduğu safran ve şekerleme çeşitleri alınabilir.

Hindistan

Bu otantik ülkeden alınabilecek çok şey var esasında. Birkaçını seçtik. Mermerden yapılmış Taj Mahal, fil ve değişik heykeller, ağır işlemeli masa ve yatak örtüleri, kaşmir ipek şalları ve halıları alınabilir. Hindistan’ın meşhur Assam çayı, Hint fıstığı (Kaju), el yapımı çömlekler, baharatlar ve şifalı otlar. Delhi’de sokaklarda, dükkânlarda, kapalı çarşılarda; kısacası hemen her yerde baharat satıcılarına rastlanılabilir. Canlı renklerdeki kumaşlardan yapılan ve sari denilen geleneksel Hindistan elbisesi de turistlerin en çok ilgi gösterdiği hediyelik eşyalardan. Bambu ve şeker kamışından yapılan çanta, vazo, sepet ve daha birçok farklı tasarım.

Tayland

Bangkok, dünya üzerinde değerli taşların bir arada bulunduğu nadir şehirlerden. Zümrüt, safir, yakut, ametist, opal ve yeşim taşları, antika, tay ipeğinden dikilmiş kıyafetler, şallar, deniz kabuklarından yapılma eşyalar, fil desenli yastık kılıfları, mendiller ve masa örtüleri güzel bir Tayland hatırası.

Çin

Yemek çubukları, Çin Seddi’nin maketleri ve resimleri, yelpazeler, toprak askerler, Çin yazısıyla yazılmış uğur getirdiğine inanılan sözler, küçük çay setleri, Çin çayları, yeşim takıları, yakasız kadın ve erkek gecelikleri, geleneksel kırmızı elbiseler.

Özbekistan

Özbekistan’dan dobbi denilen badem motifli takkeler, vizon ve nokra derisinden yapılan kalpaklar, Özbekistan’a özgü gelinlerin giydiği kıyafetler, Buhara’nın meşhur aksesuar olarak kullanılan bıçakları, koyun derisinden yapılan karakul denilen başlık ve giysiler, elyapımı ayakkabı ve terlikler alınabilir. Gıda olarak da Özbekistan’ın kurutulmuş üzüm çeşitleri meşhurdur.

GÜNEY KORE Yeşim taşından takılar, Korelilerin olmazsa olmaz dedikleri geleneksel lezzetleri kimchi, seramik biblolar, ginsengli çaylar veya güzellik ürünleri.

İTALYA İpek eşarplar, cam işleri, kuklalar, Venedik karnavalı maskeleri, Floransa’nın dantel işlemeleri, deri, antika eşyalar…

Spagetti makarnanın her türü de damağa hitap edecek hediyelerden.

TUNUS Medine denilen yerde yine Kapalıçarşı benzeri bir mekândan bitkisel özlü kokular, baharatlar.

YEMEN Yemen kahvesi ilk akla gelen. Kahve kabuğu, taze zencefil, erkekler için işlemeli kılıçlar, pamuklu yöresel kumaşlar…

LÜBNAN Yasemin, gül esanslı doğal

sabunlar, yöresel bebekler.

FRANSA Fransa’nın peyniri meşhur.Pasta, kolonya ve sucuk tarzı ürünleri de tutuluyor.

RUSYA Rusya’dan matruşka almadan gelmek olmaz. Onun dışında Sovyet dönemine ait eşyalar, kalpak.

NORVEÇ Hemen hemen her yerde bulabileceğiniz dağ kazakları, meşhur troller.

DANİMARKA Deniz kızı heykeli, kehribar taşı, yüksek kalitede ses ürünleri üreten firma Bang & Olufsen’den elektronik aletler , Royal Copenhagen porselenleri, Lego, kek

BELÇİKA Çikolata, kanaviçe, dantel,

bisküvi, kahve

İSVEÇ Cam eşyalar, tahta takılar ile atlar ve İskandinavya genelinde olduğu gibi burada da kehribardan yapılmış takılar meşhur.

ALMANYA Bavyera giysisi olan Tracht, Messen porselenleri, adını bu şehirden alan kolonya yani Köln suyu.

HOLLANDA Çiçek pazarından çiçek, özellikle lale ve gül, peynir, tahta terlik, elmas.

İSPANYA Şal, zil, yelpaze, vurmalı çalgı kastanyet, Flamenko kıyafeti, boğa güreşi hediyelik eşyaları, Gaudi’nin eserlerinin minyatürleri

KIBRIS Hellim peyniri, Kıbrıs motifli çanak, Renkli Rum sepeti, Begonvil çiçeği tohumu.

SİNGAPUR Elektronik eşya, orkide, altın ya da diğer malzemelerle kaplanmış orkideden yapılmış mücevher.

ESTONYA Masa örtüsü, yastık kılıfı, keten işleri, yün kazaklar, amber.

Suriye Deve derisinden çantalar, tesettürlü kadınlar için rengarenk boneler, bedevilerin yaptığı işlemeli elbiseler, kakuleli kahve. Şam’da bulunan Hamidiye Çarşısı’ndan bunları temin etmek mümkün.

Mozambik Afrika’da hediyelik eşyanın en rahat alınabileceği yer Mozambik. Tahta bebekler, baskılı tişörtler, Afrika kadınlarının üzerine sardığı pamuklu kumaşlar, tahtadan yapılmış eşyalar, tahtadan takılar, hasır çantalar ve tabaklar…

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

  1. ESRA dedi ki:

    ÖDEV VAR VE BU SİTE ÇOK İŞİME YARADI…
    GERÇEKTEN ÇOK GÜZEL.

Yorum Yaz

Yukarı Çık