HZ.MUHAMMET’İN (S.AV)AİLE İÇİNDEKİ ÖRNEK DAVRANIŞLARI

HZ.MUHAMMET’İN (S.AV)AİLE İÇİNDEKİ ÖRNEK DAVRANIŞLARI
Peygamberimiz örnek bir ailereisi idi. O, hanımlarına karşı çok nazik bir eş, çocuklarına karşı daşefkatli bir baba idi. Peygamberimiz ev işlerinde hanımlarına yardımeder, evin ihtiyaçlarını çarşı ve pazardan alarak eve kendisigetirirdi. O, ne kadın ne de hizmetçi hiç imseyi dövmemiş veincitmemiştir.

Peygamberimizin evi, dünyadaki aile yuvalarınınen mutlusu idi. Bu yuvada kavga-gürültü yoktu. Huzur vardı.Peygamberimiz evde daima güler yüzle hareket eder, hanımlara karşıkırıcı söz söylemez, kaba davranışta bulunmazdı. O, müslümanların daaynı davranışta bulunmasını istemiş ve şöyle buyurmuştur:

«Sizin en hayırlınız, kadınlarına karşı iyi davranandır.»

Peygamber Efendimiz, erkeğin, eşinin davranışlarını hoşgörü ile karşılamasını da istemiş ve şu tavsiyede bulunmuştur:

«Bir kimse eşine nefret etmesin; çünkü hoşuna gitmeyen huyları varsa, buna karşılık hoşlanacağı huyları da vardır.»

Peygamberimizin Çocuk Sevgisi

Peygamberimizçocukları çok severdi. Onları kucağına alıp okşar, sevgi ve şefkatleöperdi. Peygamberimiz, torunları Hz. Hasan ve Hz. Hüseyin’i öpüyordu.Orada bulunan bir adam bunu görünce;

– Benim on çocuğum var, onların hiç birini öpmüş değilim, dedi.

Peygamberimiz ona:

– «Merhamet etmeyene, merhamet olunmaz» buyurdu.

Peygamberimiznamaz kılarken sevgili torunları Hasan ve Hüseyin omuzlarına çıkardı.O, ibadet halinde bile çocukların bu davranışını hoş karşılar,oyunlarına engel olmazdı.

Bir yerde otururken kızı Hz. Fatmagelince, ayağa kalkar, O’nun alnından öper ve O’nu yerine oturturdu. Osadece kendi çocuklarını ve torunlarını değil, kimin çocuğunu görürseonunla konuşur, hatırını sorar ve severdi, çocuklara, hoşlarına gidenşeyler vererek sevindirirdi. O, müslüman olmayan kimselerin çocuklarınıda sevip okşardı.

Peygamberimiz, çocuklarla çok ilgilenirdi.Bir defa çocuklar arasında koşu düzenledi, kendisi de yarışın sonaereceği noktada durdu. Koşarak yanına gelen çocukları öptü vekendilerine hediyelerini verdi.

Peygamberimiz, çocuklarla ilgili şu öğütlerde bulunmuştur:

«Allah’tan korkun çocuklarınız arasında adaletli davranın.
«Şüphesiz ki Allah, çocuklarınız arasında öpücüklerinizde de eşit davranmanızı sever.»

Özetolarak Peygamberimiz; içi ve dışı tertemiz, kalbi; şefkat ve merhametduyguları ile dopdolu, başkalarını kendinden çok düşünen, ömrünüinsanlığın kurtuluşu için harcayan büyük bir Peygamber, en üstün ahlâkîfaziletleri kendinde toplayan örnek bir şahsiyet idi.

Ne mutlu, O’nun gösterdiği aydınlık yoldan gidenlere…

Ne mutlu, O’nun yaşayışını ve ahlâkî davranışlarını örnek alanlara..

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık