İç Mekan Kapıları

İç Mekan Kapıları

Yaşadığımız mekanlarda sadece dış etkenlerden bizi koruyan dış kapının değil, mekan içindeki odaların ve diğer bölümlerin birbirinden ayrılmasında önemli görev üstlenen iç mekan kapılarının da önemi büyüktür. İç mekan kapıları sayesinde aynı mekan içinde farklı farklı insanlar kendi işlerini yapabilirler, görüntü ve ses kirliliği ortadan kalkar ve ev içi konforun seviyesi yükselmiş olur. Bunun yanında özellikle banyo, mutfak ve tuvalet gibi kısımlarda görev alan kapılar bu bölgelerden gelen kokuların da diğer alanlara yayılmasını engelleyerek hem temizlik hem de sağlık açısından fayda sağlarlar.

Soğuk havaların yaşandığı mevsimlerde kullanılmayan odaların kapılarının kapalı durması veya tam tersi kullanılan odanın kapısının kapalı durması ile oda içindeki ısının muhafaza edilerek diğer alanlara dağılmasını engellenmesi sonucu enerji tasarrufuna yardımcı olunur. yine sıcak havalarda odada görev yapan bir soğutucunun sağladığı serinlik, kapalı kapıyı aşamaz ve bulunduğu mekanda verimli bir şekilde görevine devam eder. İç mekan kapıları ve bilinmeyen yönleri geniş bir yelpaze ile karşımıza çıkıyor.

İç Mekan Kapılarıİç mekan tasarımlarında kullanılan kapıların tamamına yakını ahşap malzemeden yapılır, geçmişten günümüze bir çok farklı şekilde dizaynı yapılmış bu kapıların dış etkenlerden etkilenmemesi ve temizliğinin ve bakımının genelde ev temizliği ile beraber yapılması sonucu ahşap malzemenin bir sıkınıtısı olmamaktadır. ancak bununla birlikte daha ucuz ve kolay kullanımı olmasından dolayı plastik ve pvc malzemeden yapılan kapılar da kullanılmaktadır. Özellikle tuvalet kapılarının bu malzeme ile yapılabildiğini söyleyebiliriz.

Bununla birlikte kapıların sadece yapıldığı malzemeler değil, kullanım hareketi ve kendi dizaynı da değişkenlik göstermektedir. Genellikle normal şekilde açma – kapamaya dayanan iç mekan kapıları, son dönemde kayar paneller şeklinde de dizayn edilebilmektedir. Özellikle tuvalet, mutfak ve banyo gibi bölümlerde yeni tarz olarak sürmeli kapılar tercih edilmektedir.

Yine ekonomik oluşu ve takıldığı yerin şeklinin sıkıntısına göre pvc malzemeli katlanmalı (akordeon kapı) kapılar da ucuz yollu ve pratik bri çözüm olarak karşımıza çıkar. Son olarak da eski geleneksel iç mekan kapılarında üst bölümün cam malzeme içerdiğini görmekteyiz. Ancak bu tarz son dönemde ısı ve ses yalıtımı açısından yerini tamamen tek parça ve kapalı olan iç mekan kapılarına bırakmıştır.

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık