İç mekânlarda hava nemliliğini nasıl arttırabiliriz?

Bitkilerin çevresinde havayı nemli etmek

Evlerde yetiştirilen süs bitkilerinden birçoğu tropikal yağmur ormanı (örnek barış çiçeği) ve sis ormanı (örnek guzmanya, Afrika menekşesi) kökenlidir. Geçirdikleri evrim sonucu yoğun hava nemliliğine adapte olmuş, kuru havada zarar görebilecek özellikte olurlar. Bundan dolayı bulundukları odalarda, ofislerde ‘en azından bitkinin çevresinde’ hava yoğun nemli olmak zorunda.

Yukardaki bilgi doğru ama biraz fazla abartılı. Yani bu bitkilerin tümü o kadar hassas değildir. Daha az nemli ortamlara adapte olabilmeleri kesinlikle mümkündür (biraz uyum süreci yaşamaları şartıyla). Abartıların sebepi yer değişikliği şokunda fena halde bozulmaları.

Özel seralarda yoğun nemli hava sirkülasyonunun devamlı olduğu ortamdan çıkarılıp aniden farklı bir ortama götürülürse esintisizlik yüzünden bozulurlar – özellikle kış aylarında içmekanlardaki hareketsiz sıcak hava bozulmalarına sebep oluyor. Bakınız kuru havadan değil, esintisizlik yüzünden bozulurlar. Çünkü esintisizliğe hiç alışık değilller. Ama hep sanılır ki bozulmanın sebei yoğun nemli olmayan hava.. Halbuki öyle değil.

Yeni ortama yavaş yavaş alıştırılmaları için EVLERDE yapılacak şeylerden en kolayı süs bitkilerini ya ilkbahar ortasında ya da sonbahar başında almak, sonra ilk bir ay boyunca oldukça sık esintiler sağlamak (pencereleri sık sık açmak ve hatta biraz da hava cereyanı sağlamak). Mevsimin ılık, hafif serin esintileri sayesinde bitkiler yeni ortamlarına hiç bozulmadan adapte olabilir.

Hangi şartlarda nemli hava ortamı oluşturmak gerekli?

Birçok şehirlerimizin hava nemliliği yeterlidir. Türkiyede havası kuru şehirler çok az. İstanbul havası ve tüm Karadeniz kıyıları havası bunun için yeterli nemliliktedir. Akdeniz kıyı kesimlerinde birçok yerde hava nemliliği yeterli olabiliyor. Örneğin muz nerede sağlıklı gelişiyorsa orada hava nemliliği yeterlidir. Ankara havası da fazla kuru sayılmaz.

Esinti sağlamak koşuluyla yağmur ve sis ormanı kökenli bitkiler en iyi gelişimi yoğun nemli havada gösterirler. Bulunduğunuz şehrin havası fazla kuru ise aşağıdakilerden size en kolay gelenini uygulamanız lazım. Bu arada esintiyi unutmayın.

nemlendirmeÖnce esinti

Aşağıdaki bilgilerden önce şunu dikkate alın: Esinti çok önemli; -kışın hava soğuk bile olsa- pencereleri sık sık açın evde ciddi bir hava sirkülasyonu olsun. Veya gün içinde arada sırada, mümkün olduğu kadar sık, her defasında en az on – yirmi dakika süreyle vantilatörü bitkilere yönelik olarak çalıştırın.

Nem sağlama yolları

1- Biraz pahalı olanı şudur: Dekoratif amaçlı hazırlanmış, portatif su fıskiyeleri var. Boyu 1 metre kadar. Su tesisatı istemiyor çünkü birkaç litre aynı suyu çevirip duruyor. Su, şırış şırıl akıp durdukça çevreye nem saçar. Bu kadar nem, bir veya birbuçuk metre uzaklığa kadar alan için yeterlidir. Fıskiyenin yanına orkide, aşk merdiveni, antoryum, guzmanya, aşk merdiveni gibi bitkileri koyarsınız.

2- Biraz daha ucuzu: Basit bir akvaryum hava motoru, ince hortum ve bir iki uygun ince boru ile su dolu bir kap kullanarak fıskiyeyi kendiniz yapabilirsiniz. Hayal gücünüzü çalıştırarak çok daha şirinlerini yapabilirsiniz. Aşağıdaki resim küçük bir örnek.

3- Çok daha ucuz yolu: Büyük servis tabağı genişliğinde kaplardan üç dört tanesini (saksı adedi kadar kap) çakıl taşlarıyla doldurun, içine taşları örtmeyecek şekilde su koyun. Taşlar havanın sıcaklığına göre daha fazla suyu buharlaştırarak adeta otomatik bir nemlendirici vazifesi görür. Taşlar olmadan aynı mükemmellikte buharlaşma mümkün olmaz. Kaplar saksıların altında bulunmalı ama saksı dipleri su ile temas etmemeli. Böylece bitkiler devamlı nemli havanın etkisinde kalırlar. Kapları evlerinizde kullanmadığınız eski börek yapma tepsilerinden filan ayarlayabilirsiniz. Çakıl taşlarını her yerde bulabilirsiniz. En kolayı deniz kenarlarından toplamak. Akvaryumcularda kilosu birbuçuk iki liradan filan satılıyor. Aşağıda kötü bir örnek. Ben yapmıştım ama Şişli havası zaten fazla nemli, hiç gerekmiyor.

4- Havası nemli olan yerlerde: Bitkilerinizi eski usul basit toprak saksılara diker ve bir arada bulundurursanız ortamları bir hayli nemli olur.

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık