İçmekân bitkileri için en iyi toprak karışım reçeteleri

İçmekân bitkileri için en iyi toprak karışım reçeteleri

Seralardaki bitkileri büyüten geliştiren toprak ev, ofis ortamlarında bitkilerin köklerini çürütebiliyor. Bunun iki sebebi var.

Birincisi: Süs bitkileri üretim seralarında iyi bir havalandırma, gerektiği gibi ışık ve kontrollü sıcaklık sayesinde bitkilerdeki tüm hayat fonksiyonları son derece aktif olarak devam eder. Tepeden tırnağa bitkinin her parçası faaliyet halindedir. Seradan çıktıktan sonra geldikleri ev, ofis ortamlarında ise yer yadırgaması şokuna uğrarlar. Bütün faaliyetler durur. Bitki adeta felç olmuştur. Toprağın elverişsizliği yüzünden genellikle kök çürümesi olur. Özellikle de ince hassas köklü bitkilerde çok sık görülür. Sonuçta bitkiler ölür.

Seralarda süs bitkisi üretiminde kullanılan topraklar genellikle ev / ofis ortamlarına uygun değildir çünkü su tutucu özelliği felaket yüksektir. Seralarda hava sirkülasyonu mükemmel olduğu için toprağın kuruması ve tekrar sulanması sıklığı, dolayısıyla köklerin taze oksijene kavuşma sıklığı çok uzun aralıklı olmuyor. Fakat evlere ofislere geldiklerinde durum değişir. Toprak daima sırılsıklam ıslak kalır. Sulasanız kökler büsbütün su içinde kalacak, sulamasanız yine aynı, üstelik toprak içinde oksijen tükenir, oksijensiz ortamda aktifleşen kök çürütücü bakteriler hızla faaliyete geçer ve kökleri çürütür. Ayrıca esintisiz ortamlarda o topraklarda jelleşme gibi değişim oluyor. Toprak büsbütün kurumaz hale geliyor. Kökler tamamıyla oksijensiz kalıyor. Bitkiler ölüp gidiyor.

Üreticiler bizleri hiç düşünmez. Onlar kendi seralarında bitkileri en kısa zamanda satışa hazır hale getirmekten başka şey düşünmezler. Tüm malzemeleri en kolay yoldan ve en ucuza temin etmeye çalışırlar. Bu durumda saksıda aldığımız süs bitkilerinin ölmemeleri için biz başımızın çaresine kendimiz bakacağız.

Daha kötüsü, hazır aldığımız topraklar da yine sera ve açık bahçe / tarla ortamları için hazırlanmıştır. Görüyoruz ki evlerde aylarca en küçük bir kuruma göstermiyorlar. Poşetlerde satılan süs bitkisi toprakları ev / ofis şartları düşünülerek hazırlanmış değildir. Öyle bir iddiaları varsa da belki bilmiyorlar. Gerçekten öyle olsaydı karışım içine ponza taşı karıştırmış olurlardı. Hem beş altı günde sulamak gerekecek kadar kuruması gerekirdi.

elenmistoprakÇözümler:

1- Kapalı mekanlara süs bitkisi alacaksanız, eğer mekanınızda hava sirkülasyonu çok kuvvetli ise alın. Değilse ya ilkbahar sonuna doğru ya da yaz sonunda alın. Bu zamanlarda içmekanlar açılan pencereler sayesinde esintili oluyor, esintiler fazla sıcak / fazla soğuk değil ılık oluyor. Bitkilere hayat veren esintiler yoğundur. Sonuçta bitkiler bozulmadan yeni yerlerine adapte olabilirler. Daha sonraki zamanlarda da odayı elinizden geldiğince sık havalandırıp bitkilere direkt rüzgar gelmesini sağlayın. Her zaman. Kışın bile.

2- Yeriniz esintili olamıyorsa orada hiçbir süs bitkisi bulundurmayın uzun yaşamazlar. Yine de almak istiyorsanız toprak değiştirme zamanını bekleyin (genelde ilkbahar ortası) o zaman alın ve on gün bitkinin yerine alışması için elinizden geldiğince esinti sağlayın, bu sırada hiç sulamayın, sonra toprağı değiştirin.

Peki nasıl toprakla değiştirmeli?

En yüksek kaliteli toprak doğal humuslu gerçek topraktır. Bundan bulamazsanız hazır poşet toprakları daima aylar öncesinden almalısınız. Niçin, » şu sayfayı okuyun. O şekilde iyileştirdiğiniz topraklara 1/5 oranında ponza taşı karıştırın. Ponza taşı bulamazsanız toprağı eleyin tozundan arındırın. Hatta her ikisini de uygulayabilirsiniz.

Elenen ince toz ve kalburüstü havadar toprak.

Doğal humuslu gerçek toprak kullanacaksanız elemek yerine 1/4 oranında kalın gerçek kum ve 1/5 oranında ince ponza taşı ile karıştırın.

Hangi toprak olursa olsun sık sık havalandırılan, sık sık esintili olabilen mekânlarda elemek gerekmez ama ponza taşı karıştırmak çok iyi olur.

Phalaenopsis orkidelerini en iyisi ya mayısta ya da eylül ortasında alın. Bunların saksılarında toprak değil çam kabukları bulunur. Genelde çok fazla sıkıştırılmıştır ve ev ortamlarında kolay kolay kurumazlar, kökler fena halde havasız kalır çürür. Sökün, çam kabuklarına 1/4 oranında ponza taşı karıştırın, fazla sıkıştırmadan yeniden dikin. Artan içeriği atabilirsiniz. Orkidenizin kökleri böylece tam gerektiği gibi havadar ortam kazanmış olacak. Sulama sıklığında da daha rahat davranabilirsiniz, her iki üç günde bir sulayabilirsiniz. Kökler çürümez bilakis her sulamada taze oksijene kavuşur. Su süzülüp alt deliklerden çıkarken kökler arasında güzel bir hava sirkülasyonu olur.

Ev çiçeklerinin saksı toprağı nasıl olmalı?

Havadar toprakta kökler çok iyi gelişir, saçaklanır.

Bu yazımın esas konusu havadar olmayan iç mekânlarda saksılarda kullanılacak toprakların özellikleridir. Yeterince hava akımlarına sahip olmayan iç mekânlarda toprak son derece havadar olmalı. Ölçüsü şudur: Üstten suladığınızda su birkaç saniye içinde en alt deliklerden çıkar. İşte böyle olacak. Fakat bu tek başına yetmez, toprak aynı zamanda su ile jelleşen maddeler içermemelidir. Yani perlit hiç kullanmayın. Görmezsiniz ama tozludur, her sulamada tozlar toprağı kaplar, jelleşme etkisi oluşur, buharlaşma mümkün olmaz.

Toprak ev şartlarında ortalama 6 günde tekrar sulanması gerekecek şekilde nem kaybedebilmeli. Bunu bir şekilde sağlamanız gerekiyor. Ona göre toprak bulmanız ya da kendi karışımınızı kendiniz yapmanız gerekiyor.

Bitkileri dikmeden önce toprağa 1/5 oranında ponza taşı karıştırın. Begonyalara ve Afrika menekşelerine 1/4 oranında ve ponza taşı bunlarda küçük taneli olmalı. Kuru nohut ve pirinç taneleri kadar irili ufaklı.

Havadar toprağın faydası: Toprak çabuk kurur, giden nemin yerini taze hava doldurur. Çabuk kuruduğu için sık sularsınız bu da topraktaki kökler arasında yeniden kuvvetli hava akımlarına sebep olur. Sonuçta köklerin gelişimi çok saçaklı olur. Böylece bitki topraktan çok daha iyi bir şekilde besin alır. Gelişim sağlıklı ve hızlı olur.

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık