İmam nikahı ile evlenen kadına dul aylığı bağlanır mı?

İmam nikahı ile evlenen kadına dul aylığı bağlanır mı?

İmam nikahı ile evli olan kadına dul aylığı bağlanıyor mu? Vedat İlki bizler için cevaplandırıyor.

Vedat İLKİ ► Sayın İlki annem ve babam imam nikahı ile evlenmişler. Ben 6 yaşında iken babam trafik kazası sonucu vefat etmiştir. Babamın 5 yıl sigortalılık süresi ve 900 günden fazla SSK süresi var. Ben evliyim. Annem babamdan dul maaşı alamaz mı? İsmi Saklı

4721 sayılı Medeni Kanun ile evlilik akdi açıklanmıştır.

124 Madde evlenme için aranan yaş koşulu olarak Erkek veya kadın 17 yaşını doldurmadıkça evlenemez denilmiştir.

Ancak, hâkim olağanüstü durumlarda ve pek önemli bir sebeple 16 yaşını doldurmuş olan erkek veya kadının evlenmesine izin verebilir. Olanak bulundukça karardan önce ana ve baba veya vasi dinlenir denilmiştir.

Medeni Kanunun diğer Maddelerinde Başvuru esasları belirlenmiştir.

Birbiriyle evlenecek erkek ve kadın, içlerinden birinin oturduğu yer evlendirme memurluğuna birlikte başvururlar. Evlendirme memuru, belediye bulunan yerlerde belediye başkanı veya bu işle görevlendireceği memur, köylerde muhtardır.(134.Md.)
imam_nikahi
Evlenme töreni biter bitmez evlendirme memuru eşlere bir aile cüzdanı verir. Aile cüzdanı gösterilmeden evlenmenin dinî töreni yapılamaz. Evlenmenin geçerli olması dinî törenin yapılmasına bağlı değildir.(143.Md.)

Medeni Kanun hükümlerine aykırılık teşkil eden durumlarda dini nikah geçerli sayılmıyor. Bundan dolayı SGK ADNKS girdiğinde anneniz babanıza ait nüfus kayıtlarında olmadığından dul maaşı alamayacaktır.

Sadece bu değil babanızın mirasından da yararlanamaz.

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık