insülin iğnesi nasıl yapılır,insülin iğnesi nasıl kullanılır

, nasıl kullanılır

İnsülin enjeksiyonu yapılacak bölgeler:

Sırt
Karın bölgesi
Kolun 4-5 parmak yukarısı
Uyluğun dış yanı

İnsülin enjektörüne çekilen ilaç bu bölgelerden birine yapılır. Burada dikkat edilmesi gereken şey, her enjeksiyonda farklı bölgelerin tercih edilmesidir. Bu sayede ilaç daha hızlı absorbe olacaktır.

İğne uçları bir kez kullanılmalıdır. Enjektörler de tek kullanımlıktır bazen defalarca kullanılabilen enjektörlerde olabilmektedir. İlaç çekildikten sonra iğne ucu herhangi bir yere temas ettirilmemelidir.

İlaç verilmeden önce kan kontrolü yapılmalıdır. Piston yukarı çekilip deri altı doku olup olmadığı kontrol edilmelidir. Kan geliyorsa ilaç enjekte edilmemelidir. Aksi takdirde ilaç çabuk yayılacağından hipoglisemiye yani şekerin ani düşmesine sebebiyet verebilir.

İnsülin Enjeksiyonu Hangi Yolla Yapılır

Acil durumlarda insülin enjeksiyonu cilt altı (subkutan) yolla yapılır. Kısa etkili insulinler damar yoluyla, kas içi ve cilt altı yolla verilir. Bunların dışında günümüzde ağızdan (oral), burun yoluyla (nazal), solunum yoluyla (inhalasyonla) ve transdermal yolla insulin uygulamıs için çalışmalar yapılmaktadır.

insulin-ignesiİnsülin Enjeksiyonu Nasıl Yapılır

Enjeksiyonlar derin subkutan dokuya yapılmalıdır. Bunun için deri altı dokusu genişçe kavlanır ve iğne 45 derece açı ile batırılır. Deri altı dokusu iğne uzunluğundan kalınsa enjeksiyon 90 derece açı ile yapılabilir. İnsülin çok hızlı emileceği ve ağrılı olacağı için kas içine enjeksiyondan sakınılmalıdır. Standart insülin enjektörleri 12,7 mm’lik iğneye sahiptir. Günümüzde kısa (8mm) iğneler de mevcuttur. Kısa iğneler ile enjeksiyon yapılıyorsa edolesan çocuklarda her bölgeye 90 derece açı ile enjeksiyon yapılabilir. Bununla birlikte daha küçük çocuklara ve zayıf kişilere 45 dere açı ile enjeksiyon yapılmalıdır. İnsülin kalemleri 8mm’lik iğneler içermektedir.

İnsülin Preparatları Nasıl Saklanmalıdır

İnsülin aşırı sıcak yoksa oda ısısında bir kaç hafta stabil kalabilir. Kullanılmayan insülinler buzdolabında (2-8 derecede) saklanmalı fakat asla dondurulmamalıdır. İnsülin, şişe açıldıktan sonra veya yüksek ısıya maruz kalınca etkisini kaybedebilir. İnsülin şişeleri açıldıktan sonra buzdolabında üç ay oda ısısında bir ay saklanabilir. Kalem İnsülinler (Penfill) kalemin içinde olarak buzdolabında üç ay, oda ısısında üç hafta saklanabilir. Bütün bunların yanında şişe üzerinde yazan son kullanma tarihine dikkat edilmelidir. İnsülin direkt güneş ışığında bırakılmamalı, flakon çok sert ve hızlı sallanmamalıdır. Yolculukta, küçük bir el çantası içerisinde kendi muhafaza kutusunda taşınabilir. Park edilmiş araba içerisinde bırakılmamalıdır. ( Bu durumda arabanın iç ısısı 30 derecenin çok üzerine çıkabilmektedir). İnsülin asla bagaja verilmemelidir.

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık