İnternette kimlik hırsızlığı kurbanı olmamak için etkili önlemler

internet-alisverisGüçlü şifreler kullanın:Uzmanlar ne kadar çok uyarı yaparsa yapsın, en popüler şifrelerden birisi hâlâ 123456. Oysa kolay hatırlanan basit şifreler kullanmak, dijital hırsızlığa davetiye çıkarıyor. Sekiz ile on iki karakter arasında, rakam, harf ve sembollerden oluşan bir şifre, hesabınızı birçok tehlikeden koruyacaktır.

Her hesap için ayrı şifre oluşturun:Kolayımıza geldiği için tek bir şifreyi tüm hesaplarımızda kullanmak yanlış. Çünkü tek olan şifremizi öğrenen bilgisayar korsanı, tüm hesaplarımıza rahatlıkla erişebilir.

İnternette ödeme yaparken güvenliğe dikkat:İnternette ödeme yapacağınız zaman, adres çubuğunda ‘https’ yazmasına dikkat edin. Bu sayede daha güvenli alışveriş yapabilirsiniz.

Sahte sitelere kanmayın:Alışveriş yaptığınız veya banka diye girdiğiniz sitenin web adresine dikkat edin. ‘Phishing’ adı verilen bir yöntemi kullanan hırsızlar, orijinaline tıpatıp benzeyen bir web sitesi hazırlayıp sizi kandırabilir.

Sanal kart kullanın:Online alışverişlerde sanal kart kullanma alışkanlığını geliştirmek önemli bir detay. Böylece alışveriş sonrasında sanal kartınızın limitini sıfıra indirerek, hırsızlık durumunda riski ortadan kaldırmış olursunuz.

Sosyal ağlarda çok bilgi paylaşmayın:Doğum tarihinizi, adresinizi veya nüfus bilgilerinizi sosyal mecralardan paylaşmayın. Bu sayede hırsızlar çok değerli kişisel bilgilerinize kolayca ulaşabilir.

E-posta, SMS veya telefonla kişisel bilgilerinizi vermeyin: Devlet kurumları, bankalar veya çeşitli kuruluşların adınaymış gibi gelen e-posta, SMS veya telefon çağrılarına şüpheyle yaklaşın. Türkiye’de polis veya savcılığın telefonla arayıp para veya kontör istemek gibi bir uygulaması yok. Eğer böyle bir mesaj aldıysanız, bir dolandırıcılık çetesinin kurbanı olabilirsiniz.

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık