İnternette kişisel bilgilerinizi korumak için faydalı 4 uygulama

15mahremiyetİnternette kişisel bilgilerinizi korumak için faydalı 4 uygulama

İnternette mahremiyet konusu giderek önemli hale geliyor. Şirketlerin online kullanıcı alışkanlıklarını takip etmesi, siber korsan saldırıları ve internet trafiğini yoğun gözetim altına alan yasalar kullanıcıları endişelendiriyor. Teknolojinin getirdiği imkanlar sayesinde bu endişeleri gidermek mümkün.

İnternet kullanıcılarının mahremiyetini ve bireysel özgürlüklerini korumak için geliştirilmiş olan bu uygulamalardan bazıları ise şunlar;

:Ağ gözetlemelerine karşı internet kullanıcılarına yardımcı olan bir uygulama. Ücretsiz olan Tor’u kullanan bir internet kullanıcısının konumu ve internet kullanım alışkanlıkları başkası tarafından takip altına alınamıyor. Windows, Mac, Linux ve Android için geliştirilmiş farklı versiyonları var.

:İnternet üzerinde kurulu özel bilgisayarlar ağına verilen ad. Kullanıcıların IP adresini ve konum bilgisini gizlediği için hem bir şirketin farklı ofisleri arasında güvenli iletişim kurmak hem de internette iz bırakmadan dolaşmak için kullanılabiliyor. Böylece, Türkiye’deki bir internet kullanıcısı ABD, İngiltere veya bir başka ülke üzerinden internete bağlanabilir. VPN bağlantıları şifreli olduğundan paylaşımı yapılan veriler başkaları tarafından görülmez. VPN servisleri verilen hizmete göre farklı şekillerde ücretlendirilebilir.

:Facebook’un WhatsApp’i satın almasından sonra kelimenin tam anlamıyla patlama yapan bir uygulama. Görünüşte diğer mesajlaşma uygulamalarından pek farklı değil ama en önemli özelliği iPhone ve Android kullanıcıları arasında güvenli mesajlaşma yapılmasına imkan vermesi. Uygulama ücretsiz.

REDPHONE: End-to-end encryption adı verilen özel bir şifreleme tekniği kullanan bir uygulama. Android için geliştirilmiş olan Redphone ile kullanıcılar kendi aralarında kriptolu konuşma yapabiliyor. Uygulama wi-fi üzerinden görüşme imkanı sağladığı için telefon dakikalarınızı etkilemiyor. Ücretsiz olarak Google Play Store’dan indirilebilir.

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

İnternette kişisel bilgilerinizi korumak için faydalı 4 uygulama Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık