İnternette paylaştıklarınız hayatınızı etkiliyor

imzaİnternette paylaştıklarınız hayatınızı etkiliyor

Facebook’ta paylaştığınız bir fotoğraf, attığınız bir tweet, LinkedIn hesabınızdaki özgeçmişiniz veya Google aramalarında hakkınızda çıkan sonuçlar hayatınızı sandığınızdan daha fazla etkileyebilir.

Dijital iş başvuru platformu Jobvite’ın 2013 yılında yaptığı araştırmaya göre, büyük şirketlerin yüzde 94’ü iş başvurularında adayların sosyal ağlarda yaptığı paylaşımları dikkate alıyor. Üstelik durum sadece bununla da sınırlı değil; iş arkadaşlarınız ve yakın çevrenizdeki insanlar için de internetteki görünümüzde önemli. Dijital kimlik adı verilen imajınızı korumak için bazı noktalara dikkat etmekte yarar var.

1. İsminizi arattırın: Google, Yandex, Yahoo, Bing veya benzeri arama motorlarında isminizi arattırın. Hakkınızda çıkan negatif yorumlar veya uygun olmadığını düşündüğünüz fotoğraflar var mı? Eğer varsa bunların yayınlandığı web site yöneticileriyle temas kurmanız gerekebilir. Google ve benzeri servislerden de ilgili sayfanın arama sonuçlarından kaldırılmasını talep edebilirsiniz.

2. Sosyal medya hesaplarınızı kontrol edin: Sosyal medyada yazdıklarınızı, paylaştığınız video ve fotoğraf gibi içerikleri gözden geçirin. Hakkınızda yanlış imaj oluşturabilecek paylaşımlar varsa bunları kaldırmanızda yarar var. Online özgeçmiş platformu LinkedIn’de hesabınız varsa, özgeçmişinizdeki bilgilerin doğru olduğundan emin olun. Başkaları hakkında yaptığınız yorumlara dikkat edin, eğer o kişi karşınızda olsaydı aynı sözleri söyleyebilir miydiniz?

3. İnternette yazmadan önce düşünün: Jobvite araştırmasına göre, sosyal medyada yapılan şiddet yanlısı yorumlar, uygunsuz fotoğraflar ve hatta yapılan imla hataları adayların iş başvurularını olumsuz etkileyen hususlardan. Aşırı dini veya politik paylaşımlar da işverenlerin fikrini değiştirebiliyor. Uzmanlara göre aklınıza gelen her şeyi anında sosyal medyada paylaşmak hiç de doğru bir fikir değil.

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık