iPhone 6 Plus Teknik Özellikleri Artıları Eksileri

iPhone 6 Plus Teknik Özellikleri Artıları Eksileri

Apple’ın tarihinde iPhone 6 kadar çok ilgi gören başka bir akıllı telefon serisi olmadı. Piyasaya çıktıktan üç gün sonra 10 milyonluk satış rakamına ulaşması bunun en büyük ispatı. Serinin en çok ilgi gören modeli ise iPhone 6 Plus oldu. Bu cihazı yaklaşık bir ay kullandım. İşte izlenimlerim.

iPhone 6 Plus’ın her şeyden önce çok farklı bir cihaz olduğunu söylemekle yazıya başlayabilirim. Büyük bir telefon olduğu için tek elle kullanmak çok zor. 5.5 inç genişliğindeki Full HD ekranı etkileyici. Cihazın bir diğer önemli özelliği, pil ömrünün diğer modellerden daha uzun olması. Sabah evden tam dolu olarak çıktığım cihazın eve döndüğümde hâlâ yeterince şarj süresine sahip olduğunu defalarca gördüm. Serinin bir önceki modeli olan 5S’te ise mutlaka gün içinde şarj etmem gerekiyordu.

Tasarım ve ekran

158 mm uzunluğunda, 78 mm genişliğindeki bu cihaz sadece 7.1 mm inceliğinde. Ağırlığı ise 172 gram. Kenarları yuvarlak hatlara sahip olan iPhone 6 Plus, oldukça elegant bir görünüme sahip. Mat alüminyum malzemeden üretilen telefonu kullanmaya başladığınızda bunu daha iyi hissediyorsunuz. Fakat cihazı ilk defa elime aldığımda sanki kayıp gidecekmiş gibi bir his uyandırdığını da not etmeliyim. Elbette tek elle tutmanın güç olmasının da bunda etkisi olabilir. Bu nedenle düşmelere karşı bir kılıf kullanma zorunluluğunu hissettim.

iPhone 6 Plus’ın büyüklüğünün bazı pantolon modellerinde zorluk çıkardığını söyleyebilirim çünkü cihazın üst kısmı cebin dışından görülebiliyordu. Meşhur eğilme şikâyetini denemek amacıyla birkaç kez iPhone 6 Plus ön ve arka cebimdeyken sandalyeye oturdum fakat herhangi bir sorun yaşamadım. Açıkçası yüksek fiyatlı bir cihazı fazla zorlamak da içimden gelmedi. Eğer bilinçli bir şekilde bu cihazı eğmeye çalışmıyorsanız böyle bir sorunla karşılaşmayacağınızı söyleyebilirim.

iPhone 6 serisinde öncekilerden farklı olarak uyku/uyanma tuşu cihazın sağ üst köşesine alınmış. Bunun avantajını tek elle kullanımın zor olduğu Plus’ta daha iyi anlıyorsunuz. Ses ayarı ve sessize alma tuşları her zaman olduğu gibi sol üst tarafta. 3.5 mm kulaklık girişi ve hoparlörler de cihazın alt tarafında yer alıyor. Cihazın hoparlörü diğer iPhone serilerine göre daha temiz ses veriyor.

Tıpkı iPhone 5S’te olduğu gibi ana ekran düğmesinde Touch ID adlı parmak izi okuma sensörü bulunuyor. Bu sayede ekran kilidi şifresi girmeden sadece parmak izi okutarak ekran kilidini açmak mümkün. Parmak izi okuma özelliği iTunes ve App Store mağazasında yapılan satın alma işlemlerine onay vermek için de kullanılıyor. Hatta iOS 8’le birlikte Evernote gibi bazı uygulamalar da parmak izi okuma özelliğini kullanmaya başladı.

plus iphoneeAna ekran düğmesine iki kez hafifçe dokununca ekrandaki görüntü yarı yarıya küçülüyor. ‘Ulaşılabilirlik’ adı verilen bu özellik cihazın tek elle kullanımını kolaylaştırmak için yapılmış. Fakat daha çok geliştirilmeye ihtiyacı olduğunu söyleyebilirim. Çünkü örneğin ekran yarı yarıya küçük durumda internet tarayıcısı açıkken sayfayı ileri veya geri alamıyorsunuz.

Diğer iPhone modellerinden farklı olarak 6 Plus’ın ekranını yatay konuma getirdiğinizde ana ekrandaki ikonlar yatay konuma geçiyor. Mail ve Not gibi uygulamalar iki sütunlu görünüme geçiş yapıp solda liste, sağda ise ön izleme veya düzenleme alanı yer alıyor. Ayrıca yatay pozisyondayken standart klavyeye ek olarak kes, kopyala, yapıştır gibi özelliklere de ulaşmak mümkün.

1920×1080 çözünürlüğe ve 401 ppi piksel yoğunluğa sahip olan ekranı özellikle internet kullanımında ve video izlerken çok etkileyici. Bu boyuttaki Full HD ekran kalitesine bir kez alıştıktan sonra 4 inçlik telefonlar gözünüze çok küçük gözükmeye başlıyor.

Kamera

En beğendiğim özelliklerden birisi de kamera kalitesi oldu. 8 megapikselli iSight kameranın diyafram genişliği ƒ/2.2. Düşük ışıklı mekânlarda bile oldukça başarılı fotoğraf çekimi yapabiliyorsunuz. Saniyede 60 kare 1080p full HD video çekimi özelliği sayesinde özellikle gün ışığında çok iyi sonuçlar alıyorsunuz. Fakat karanlık iç mekânlarda aynı performansı yakalamanız zor. Bu durum yeni iPhone modellerinde kesinlikle iyileştirilmesi gereken bir özellik. Saniyede 120 kare olan ağır video çekimi özelliği ise saniyede 240 kareye yükseltilmiş. Böylece ağır çekim videoların kalitesi öncekilere göre daha yüksek.

Performans ve pil ömrü

Yoğun internet ve uygulama kullandığım günlerde bile şarjında ciddi bir problem yaşamadım. Sabah tam dolu olarak şarj ettiğim cihazın pil seviyesi, akşam eve geldiğimde hâlâ yüzde 30 seviyelerinde oluyordu. Düşük kullanımlı zamanlarda cihazın şarj süresinin ertesi sabaha kadar gittiğini gözlemledim.

Çift çekirdekli A8 işlemcinin ve 1 GB belleğin kullanıldığı cihaz, performans testlerinde rakipleri olan diğer büyük ekranlı telefonlara göre daha iyi sonuçlar veriyor. Cihazın özellikle yüksek grafik isteyen Asphalt 8 gibi oyunlarda çok iyi bir iş çıkardığını söyleyebilirim. Kullandığım süre boyunca ekranda donma veya kilitlenme gibi sorunlarla karşılaşmadım.

Sonuç olarak…

iPhone 6 Plus, Apple’ın bugüne kadar üretmiş olduğu en büyük akıllı telefon. İşlemci performansıyla göz dolduran bu cihazı tek elle kullanmak zor, taşıması biraz zahmetli. Fakat her zahmetin bir de ödülü var; estetik tasarımı ve 5.5 inçlik full HD ekranı onu tam anlamıyla göz alıcı bir ürüne dönüştürüyor. Pil ömrü ve kamera kalitesi diğer tüm iPhone modellerinden daha iyi. Fotoğraf kalitesi düşük ışıklı ortamlarda bile oldukça yüksek. iPhone 6 Plus’ı bir süre kullandıktan sonra önceki iPhone ekranlarının gözünüze çok küçük geleceğini söyleyebilirim. iPad uygulamaları iPhone 6 Plus’la uyumlu hale gelmeye başladıkça büyük ihtimalle iPad Mini’ye ihtiyaç duymayacaksınız. Eğer video ve fotoğrafla uğraşmayı seviyor, internette çok vakit geçiriyor ve büyük boyutuna rağmen taşımakta sorun yok diyorsanız, bu cihazı kullanmaktan keyif alacaksınız.

Artılar

-5.5 inçlik Full HD ekran
-Etkileyici tasarım
-Üstün kamera özellikleri
-Optik görüntü sabitleme teknolojisi
-Güçlü işlemci

Eksiler

-Tek elle kullanmak zor
-Pantolon cebine kolay sığmıyor
-iPhone 6 Plus için modifiye edilmemiş uygulamalarda klavye büyük gözüküyor.

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık