İshal iken ne yemeliyiz ? İshal olunca ne yapmalıyız ?

İshal iken ne yemeliyiz ? İshal olunca ne yapmalıyız ?

İshalden nasıl kurtulurum diyorsanız, her rahatsızlıkta olduğu gibi ilk müdahale çok önemli en kısa zamanda ishale son vermek için acilen kaybedilen suyu ve tuzu yerine koymak lazım.

İlk tedbir olarak kaybedilen su ve tuzu geri koymak için pratik olarak hazırlayacağımız şu solusyonu içebiliriz: Bir litre kaynatılmış soğutulmuş suya 1 çorba kaşığı şeker, 1 tatlı kaşığı sofra tuzu ve 1 çay kaşığı karbonat konularak karıştırılır, içilebildiği kadar sık aralıklarla içilir. Ancak mikrobik ishallerin hemen hepsi 24 saatten fazla devam eder ve hemen hepsi ilaç tedavisi almadan düzelmez. Bu nedenle, 24 saatten fazla süren ishallerde en yakın sağlık merkezine başvurularak muayene ve tetkik olunması gerekir. Çünkü farkında olmadan dışkımız yoluyla çevreye mikrop bulaştırabilir, ayrıca ishalin tedavisiz kalarak daha ciddi sağlık problemlerine yol açmasına neden olabiliriz.

İshal iken ne yemeli ?

Acıbadem Ataşehir Cerrahi Tıp Merkezi’nden İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Tanzer Ölçer, ishalin yazın genç yaşlı, çocuk, genç demeden herkeste görülebildiğini belirterek, ishal olan kişilerin çikolata, kuruyemiş ve kızartmadan uzak durması gerektiğini söylüyor.

Yaz ishalleri gözle görülmeyen bakteriler ve gözle görülmeyen mikroskobik parazitler nedeniyle ortaya çıkıyor. Yazın artan hava sıcaklığı, vücudun suya olan ihtiyacını artırıyor. İçme ve kullanma sularının temiz olmaması nedeniyle mikroplu suların içilmesi veya bu sularla yıkanmış gıdaların tüketilmesi ile yaz ishalleri ortaya çıkıyor. Özellikle doğada insan ve hayvan dışkıları ile kirlenen sularda hastalığa yol açan mikroplar bulunuyor.

Bu suların kullanılması, çabuk bozulabilen sıcak ortamda iki saatten fazla beklemiş gıdaların tüketilmesi ile hastalık yapan mikroplar, ağız yolu ile alınarak bağırsaklara ulaşıyor. Mikropların bir kısmı barsak duvarında iltihap oluşturarak barsak hareketlerini artırmanın yanısıra, bağırsağa su ve iltihap hücrelerinin geçişine neden oluyor. Bazen de bağırsakta iltihap yapmadan salgıladıkları toksin denilen zehirli madde etkisi ile su ve tuz geçişini artırarak ishale neden oluyor.

İshal Dizanteriye Dönüşebilir!

İshalin en önemli belirtileri arasında dışkılama sayısının artması ve dışkı özelliğinin değişmesi geliyor. Dışkı cıvık görünümde olabildiği gibi, sümüksü ve su gibi de oluşabiliyor. Kalın barsak hastalığına bağlı ishallerde dışkılama sayısı daha azken, dışkı miktarı daha az oluyor. Dr. Tanzer Ölçer, dışkının pirinç suyu görüntüsünü aldığı, dışkılamanın çok olduğu, ve kolera bakterisinin neden olduğu ishalin çok tehlikeli olduğunu belirterek, “Çok sıvı ve elektrolit kaybına neden olduğu için tedavisinde çok dikkatli olmak gerekiyor. Bazen dışkının karakteri sümüksü olur. Bu durumda amipli dizanteriden şüpheleniyoruz. Bazen de dışkı kanlı ve iltihaplı olur. Bu durumda da sigella bakterilerinin neden olduğu dizanteriden bahsedilebilir, genellikle ateş de yüksektir” diyor.

Dr. Tanzer Ölçer, ishalin tedavisi hakkında şu bilgileri veriyor:

* Sıvı ve tuz kaybının az olduğu ve hastanın genel durumunun çok bozulmadığı ishal hastaları uygun bir diyetle ayaktan tedavi edilebiliyor.
* İshali olan hastaya posasız ve yağsız gıdalar verilmelidir. Kuruyemiş, çikolata, kızartmalar gibi gıdalardan uzak durmalı.
* Yağsız makarna, pirinç lapası, haşlanmış patates, haşlanmış yağsız et ve tavuk, yağsız ızgara köfte verilebilir.
* Ayrıca bol miktarda sıvı tüketimi tavsiye edilir.
* Aşırı su ve tuz kaybı, ağır dizanteri halleri, kolera gibi durumlarda hasta mutlaka hastaneye yatırılmalı.
* Öncelikle kaybedilen su ve tuzu yerine koymak amacıyla serum verilir. Daha sonra durumuna uygun ilaçlar başlanır.
İshalden korunmada kaynağı bilinmeyen suları tüketmemek, elleri yemekten önce ve sonra sabunla yıkamak, kullanılan ve içilen suların klorlanması faydalı oluyor.

İshal tehlikeli bir hastalık mı?

Çok hafif, bir iki günde atlatılabilen ishaller olduğu gibi; uzun süre devam eden, bazı antibiyotiklerin bağırsakta neden olduğu hasara bağlı olarak ortaya çıkan ishaller de vardır. Bunlar çok ciddi sonuçlara yol açabilir, hatta öldürücü olabilir.

Bebeklerde ve çok küçük çocuklarda ise her ishal tehlikelidir. Vücut hacimleri çok küçük olduğu için, bir iki günlük bir ishalde dahi kaybettikleri su ve tuz oranı onların vücut dengesini sarsıp hayati tehlike yaratabilir.

İshal ne kadar sürede tedavi edilir?

Eğer bir ilaç alınması gerekiyorsa, mutlaka doktor kontrolünde olmalıdır. Kişinin kendi kendine ilaç alması kesinlikle doğru değildir. İlacın süresi, basit iltihabi bir ishalse, antibiyotiklerde genelde 5-7 gündür. Tabii bundan çok daha uzun süre antitibiyotik kullanılmasını gerektiren bazı ishal rahatsızlıkları da vardır. Dizanteri, kronik ishal gibi… Hayati tehlike yaratabilen, antibiyotikle birlikte ortaya çıkan ishal durumundaki tedavi çok daha uzun sürebilir. O nedenle ishalin belli bir tedavisi vardır demek yanlış olur.

İshali Muz,Leblebi ve Ayranla Kesin

Yaz mevsiminde daha sık görülen ishallerin enfeksiyonlara bağlı oluşabilmesinin yanında, besinlere bağlı olarak da ortaya çıkabiliyor
Yaz mevsiminde daha sık görülen ishallerin enfeksiyonlara bağlı oluşabilmesinin yanında, besinlere bağlı olarak da ortaya çıktığını belirten uzmanlar, karpuz, kavun, kayısı, acı biber gibi yiyeceklerin fazla miktarda tüketilmesi nedeniyle bağırsak dengesinin bozulduğunu kaydediyor
Besin kaynaklı ishallere karşı yenecek besinleri sıralayan International Hospital’dan İç Hastalıkları Uzmanı Dr. İbrahim Bağcivan, “Muz, tuzlu çubuk kraker, leblebi, asidi kaçmış kolalı içecekler, çay, kahve, yoğurt, peynir ve ayran tüketmek basit ishali önler.” dedi.

İshallerin yazın hem yetişkinlerin hem çocukların sık karşılaştığı bir sağlık sorunu olduğunu belirten Bağcivan, yiyeceklere bağlı basit ishalleri, yine yiyeceklerle ve sıvı, tuz kaybını gidererek iyileştirmenin mümkün olduğunu ifade etti.

İshalliyken süt, sütlaç ve dondurma yemeyin

Kavun, kayısı, karpuz gibi şeker yükü çok fazla olan yiyeceklerin, çok tüketildiği zaman suyun bağırsaktan vücuda emilmesini gerektiren dengeyi tersine çevirdiğini belirten Bağcivan, şunları kaydetti: İshali muz, leblebi ve ayranla kesin

“Bağırsaktaki şeker yükü artıyor, bu yüzden vücuttan bağırsak içine su kaçışı tetikleniyor. Bu nedenle de ishal ortaya çıkıyor. Birçok insanın başına gelebiliyor. Hasta 24-48 saat içinde yiyip içtiklerine dikkat ederse sorun ortadan kalkıyor. Leblebi su tutulumunu artırdığı, muz da potasyum içerdiği için, vücuttaki su ve potasyum kaybını önlemeye yarıyor. Tuz, çubuk kraker, çay, kahve, asidi kaçmış kola, yoğurt, peynir, ayran sıvı ve tuz kaybını önlemeye yardımcı oluyor. Ancak süt, sütlaç ve dondurma tüketilmesi, bağırsağın süte karşı toleransı ishal nedeniyle bozulduğu için soruna neden oluyor. Özellikle de doğumsal laktaz eksikliği olanlarda süt tüketilmesi, ishal sırasında gaz, kusma şikâyetlerine yol açıyor.

İshaliniz 1,5 aydır devam mı ediyor?

İshallerin çoğunda antibiyotik tedavisinin gereksiz olduğunu, ciddi mikrobik enfeksiyon yoksa destek tedavisinin yeterli olduğunu belirten Dr. İbrahim Bağcivan, bazı ishallerin 1,5 aydan uzun sürdüğünü söyledi. Bu durumda ishalin neden uzadığının araştırıldığını belirten Bağcivan, “Böyle bir hastada mutlaka bakteriyel olmayan emilim bozuklukları ya da başka hastalıkların araştırılması gerekiyor. Çeşitli testler yapılmalı, endoskopi uygulanmalıdır.” diye konuştu. Bağcivan, ishalin ilaçların etkinliğini azalttığına dikkat çekti.

İshali ne keser? İshale ne iyi gelir?

İshale bitkisel tedavi

Havuç, limon, nar ise ishale iyi gelir. Bir miktar kurutulmuş adaçayı 1 litre suda kaynatılırak içildiğinde ishale iyi gelir.

Ahududu yaprakları ishal kesicidir.

Arpa’nın suda kaynatılarak elde edilen sıvısı ishali önler. Böbrek ve safrakesesi taşlarının sebebiyet verdiği ağrılara, karaciğer ve dalak hastalıklarına, bronşit ve nezleye, cilt hastalıklarına, kansızlığa, raşitizm hastalığına iyi gelir. Kemik kireçlenmesini önlemesi en önemli özelliğidir.

Böğürtlen ishale iyi gelir.

Gül yaprakları çay gibi kaynatılıp içilirse rahatlık verici ve ishal gidericidir.

Kestane ağacının yaprakları kaynatılıp, içilirse ishali önler.

Koyu çay, şeftali ishali önler.

Kızılcık’ın en etkin olduğu rahatsızlık ishaldir. Kabızlık yapar.

Labada ishal kesicidir. Bağırsaklara dolgunluk hissi veren iyi bir besindir.

Misk otu kötü kaynatılarak içildiğinde ishali önler.

Pirincin tutucu etkisinden ötürü ishal kesici özelliği fazladır.

Yabani armut (ahlat) pişirilerek yendiğinde ishali önler.

Ayva şurubu ishali ve dizenteriyi keser. Mideye ve bağırsaklara kuvvet verir. Yemekten önce yenilirse kabızlık, sonra yenirse ishal yapar.

ŞEFTALİ: Şeftali de beta-karoten, potasyum ve posa açısından zengin bir meyve. 1 orta boy şeftali, bir meyveye eşit olması nedeniyle diğer yaz meyvelerine oranla daha düşük kalori içerir. Kış meyveleri gibi bir porsiyonu doyurucudur. Yaz aylarında ishal sorunu daha sık yaşanır. Bu nedenle ishalde tüketilmesi önerilir.

İğde yenirse ishal durur. Yan Tesiri: Çok fazla yenilirse, İğde meyvesi kabızlık yapar. Telafisi: 1 çay bardağı sıcak bal şerbeti içilir.

İshale bitkisel kür

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu ishal tedavisi için kuru karanfil kürü öneriyor.

HAZIRLANIŞI VE KULLANIMI

Kahvaltıdan 1 saat sonra 7-8 tane karanfil çiğnenmeden 1-2 yudum su ile birlikte yutulur. Akşam yemeğinden 2 saat sonra ise yine 7-8 tane karanfil çiğnenmeden 1-2 yudum su ile tüketilir. Su oda sıcaklığında olmalıdır. Karanfilleri iki parçaya bölerek yutmak daha faydalıdır ancak kesinlikle havanda ezilmemelidir. Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu ishal tedavisi kürünün en fazla 1 hafta uygulanabileceğini belirtmektedir.

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

İshal iken ne yemeliyiz ? İshal olunca ne yapmalıyız ? Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

  1. furkan dedi ki:

    isele iyi gelen yiyecekler neler iyi gelir

Yorum Yaz

Yukarı Çık