Islak Yangın Tesisatı çeşitleri hakkında bilgi

Islak Yangın Tesisatı çeşitleri hakkında bilgi

Islak yangın tesisatı, içinde basınçlı su ile dolu bir boru ağı kullanılarak tasarlanıp yapılan yangın tesisatı çeşididir. Özellikle donma tehlikesi olmayan, oldukça geniş alanlara sahip mahallelerde ve yüksek yapılarda tercih edilmektedir. Islak yangın tesisatları; depolu yangın tesisatı, şebeke basıncı ile söndürücüler ve basınçlama deposu ile söndürücüler olmak üzere üçe ayrılır. Bu yazımızda ıslak yangın tesisatı çeşitleri hakkında bilgi sahibi olacaksınız.

Depolu Yangın Tesisatı:

Su basıncının yeterli olmadığı veya su kesintilerinin sık yaşandığı yerlerde tercih edilmektedir. Bu tesisata su hem üst depodan hem de ikili ağızdan basılabilmektedir. İkili ağızdan basılan su temiz olmayabilir. Bu nedenle su tesisatına ikili ağızdan basılan suyun karıştırılmaması gerekir.
Binalara tesisat için ayrı bir depo bağlanabileceği gibi, hem yangın hem de kullanım suyu için ortak kullanılabilen bir depo bağlanabilir. Ortak kullanılabilen depoların alt yarısı yangın tesisatları için ayrılmıştır. Bu nedenle su deposu hacmi hesaplanırken bu durum dikkate alınmalıdır. Eğer depo ortak kullanılan bir depo ise, yangın söndürme için ayrılmış kısım kesinlikle farklı amaçlar için kullanılmamalıdır. Ayrılan o kısım yangın söndürme sistemlerine hizmet verecek şekilde düzenlenmelidir.
Depolu yangın tesisatlarını meydana getiren ana parçalar kontrol vanası itfaiye bağlantısı, su akış indikatörü, ıslak alarm valfı ve sprinkler başlıklarıdır.

yangın-yalıtımıŞebeke Basıncı ile Söndürücüler:

Su basıncının yeterli olduğu yerlerde tesisat, soğuk su tesisatına doğrudan bağlanır. Su borusuna ve yangın borusuna tersinmez vana konulmalıdır. Aynı zamanda yangın borusuna açık durumda mühürlenmiş bir vana ve kolonun üzerine bir havalık konulmalıdır. Bu havalık, hem tesisatın tam olarak su ile dolmasını sağlar hem de bakım sırasında suyun boşaltılmasını sağlar.

Basınçlama Deposu ile Söndürücüler:

Besleme suyunu basınç deposundan alan bir yangın tesisatıdır. Kullanıma hazır suyun depo içinde hava ile itilerek basınçlandırılma tekniği ile gerçekleşir. Depo ve su, basınçlı hava sistemi tarafından sürekli basınçta tutulur. Bu sayede her an basınçlı su tesisatta hazır bulunur.
Özellikle çok katlı binalarda oluşabilecek basınç dengesizliklerini ortadan kaldırmak için basınç düşürme vanaları kullanılmalıdır.

Olası bir yangına ilk müdahale için son derece etkili ve güvenli bir sistem olan ıslak yangın tesisatı yaptırılırken, kesinlikle kaliteli ve işinde ehil firmalar tercih edilmelidir.

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık