İşyeri Uzmanı ve hekim çalıştırma şartları nelerdir

İşyeri Uzmanı ve hekim çalıştırma şartları nelerdir

1 Temmuz’dan itibaren tüm işyerleri için iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi çalıştırmak zorunlu hale geldi. İşte 10 soruda konuyla ilgili tüm sorularınızın cevabı…

1 Temmuz’dan itibaren 50’den az çalışanı bulunan işyerleri için iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi çalıştırma zorunluluğu başladı. Bu yazımızda yeni düzenlemeyi 10 soru ve cevapla sizlere özetleyeceğiz.

1) 1 Temmuz’dan itibaren ne değişiyor?

1 Temmuz’dan önceki durumda iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi çalıştırma yükümlülüğü sadece çok tehlikeli ve tehlikeli işyerleri ile 50 ve üzerinde çalışanı bulunan az tehlikeli işyerlerinde uzman ve hekim çalıştırılması mecburiydi. Ancak 1 Temmuz itibariyle 50’den az çalışanı bulunan işyerleri de iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi çalıştırmak zorunda kalacaklar.

2) Hangi İşyerleri Kapsama Alınıyor?

1 Temmuz’dan itibaren tüm az tehlikeli işyerleri iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi çalıştıracak. Yani muhasebecilik faaliyeti yürüten bir mali müşavirden tutun emlakçıya, halı yıkama işyerlerinden tutun büro işyerlerine ve apartman yönetimlerine kadar tüm işyerleri kapsama girecek.

3) Uzman ve İşyeri Hekimi Nereden Bulacağım?

Kapsama giren 50’den az çalışanı olan işyerlerinde tam zamanlı uzman ve hekim çalıştırılması gerekmiyor. Bu işyerleri ortak sağlık ve güvenlik birimlerine (OSGB) başvurarak iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi temin edip çalıştırabilir.

4) Uzman ve İşyeri Hekimini Ne Kadar Çalıştıracağım?

Az tehlikeli sınıftaki bir işyeri, çalışan başına ayda en az 10 dakika iş güvenliği uzmanı ve en az 5 dakika işyeri hekimi çalıştırması yeterli. Örneğin 10 işçisi olan bir işyeri ayda 100 dakika süre ile iş güvenliği uzmanı 50 dakika süre ile işyeri hekimi temin etmesi gerekecek.

5) Uzman ve İşyeri Hekimi Çalıştırmazsam Ne Olur?

Şayet uzman ve işyeri hekimi çalıştırılmazsa idari para cezası ödenmek zorunda. Buna göre bu personellerin çalıştırılmadığı her bir ay için 6.511 TL idari para cezası ödenmesi gerekiyor. Eğer işyeri hem uzman hem hekim çalıştırmazsa bu ceza iki katına çıkacak ve her ay 13 bin TL ödenecek.

6) İşveren Olarak Kendim Uzman Olabilir miyim?

10’dan az çalışanı olan az tehlikeli işyerlerinde işveren veya işveren vekili Çalışma Bakanlığı’nın ilan ettiği eğitimi tamamlar ve sınavda da başarılı olursa iş güvenliği hizmetlerini kendileri yürütebilecekler. Yani iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi çalıştırmak zorunda kalmayacaklar.

7) İşveren Uzman Olunca Ne Yapacak?

İşveren ve işveren vekilleri eğitim alınca işçilerin işe giriş ve periyodik muayeneleri ile tetkiklerini yapamayacaklar. Bu hizmetler, kamu sağlık hizmet sunucuları veya aile hekimlerinden de alınabilecek. Bunun dışında kanunda belirtilen uzmanların tüm görevlerini yerine getirecekler.

8) Eğitimin Süresi ve Ücreti Ne Kadar?

10’dan az çalışanı olan ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde işveren veya işveren vekilleri 16 saatlik bir eğitimle iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerini kendileri yürütebilecek ve uzman ile hekim çalıştırmak zorunda kalmayacaklar. Eğitim, sınav ve belgelendirmeyi kapsayan ücret en fazla net asgari ücretin üçte biri kadar olacak. Yani 2016 için en fazla 430 TL ödenecek.

9) Eğitimi Nereden Almalıyım?

Eğitimler; açıköğretim sistemi ile eğitim vermede yetkin, her ilde sınav merkezi, büro ve akademik danışmanlık hizmetleri bulunan üniversitelerce verilecek.

10) Herhangi Bir Çalışanım Eğitime Katılabilir mi?

10’dan az çalışanı olan az tehlikeli işyerlerinde eğitimle uzman olma hakkı sadece işveren ve işveren vekiline verilmiş. Dolayısıyla herhangi bir çalışanınızın eğitime katılıp bu haktan faydalanması mümkün değil.

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık