İşyerinde Ara dinlenmeler çalışma süresinden sayılır mı

İşyerinde Ara dinlenmeler çalışma süresinden sayılır mı

Okurumuz soruyor: “Osman Bey, işyerinde günde iki defa mola veriyoruz. Bu molalardan ilki yemek, ikincisi çay şeklinde yapılıyor. Ancak işverenimiz verdiği bu mola süreleri kadar ayrıca bizi çalıştırıyor. Bu yasal mıdır? Yasal değilse bu konuda neler yapabiliriz?”

Yasal olarak aksi kararlaştırılmadıkça çalışma süresi günlük 7,5 saatten haftada 45 saattir. Bu çalışma süresi içinde işçilerin yemek ve diğer zaruri ihtiyaçlarının giderilmesi için dinlenme sürelerinin verilmesi öngörülmüştür.

Bu dinlenme süresinin yapılan işin niteliğine ve gereğine göre ayarlanmak suretiyle çalışma süresinin ortalama bir zaman diliminde yaptırılması esastır. Günlük 7,5 veya 8 saat çalışma olan bir işyerinde bu süre, işe başlama saatinden sonra ortalama 3,5-4 saat sonraya tekabül etmektedir.
Belirtilen hususlar çerçevesinde çalışma saatine göre verilecek ara dinlenmelerin ne kadar olması gerektiği de belirlenmiştir. Ancak belirtmek gerekir ki, bu süreler verilmesi gereken en az süreler olup, daha fazla olması konusunda işçi ve işveren karşılıklı olarak anlaşabilirler.

Ara-DinlenmesGünlük çalışma süresi:

– Dört saat veya daha kısa süreli işyerlerinde onbeş dakika,
– Dört saatten fazla ve yedibuçuk saate kadar olan işlerde yarım saat,
– Yedibuçuk saatten fazla çalışılan işlerde ise bir saat çalışanlara dinlenme süresi verilir.

Dinlenme sürelerinin aralıksız kullandırılması esastır. Ancak belirtilen süreler iklim, mevsim ve işin niteliğine göre sözleşme ile aralıklı olarak da kullandırılabilir.

Yine aynı şekilde işin durumuna göre aynı işyerindeki işçilere dinlenme süresi toplu olarak değil de, değişik saatlerde de kullandırılabilir.

İşçiler ara dinlenme sürelerini diledikleri gibi kullanabilirler. Bu sürelerde çalışanların işe zorlanması yasal değildir. Ancak dinlenme süresinin işyeri içinde veya dışında geçirilmesi işin niteliğine göre işveren tarafından belirlenebilir.

Okurumuzun sorusuna gelince; yasal olarak ara dinlenmeleri çalışma süresinden sayılmaz. Ancak sözleşmelerle ara dinlenme sürelerinin çalışma süresinden sayılacağı, konu ile ilgili Yargıtay kararlarında yer almaktadır. Bu sebeple sözleşmede bu konu ile ilgili herhangi bir hüküm yoksa yapılan ara dinlenmeler çalışma süresinden sayılmamaktadır.
Bu konuda bir diğer hususta, ara dinlenme süresinde işin yoğun olduğu dönemlerde işçilere bu süre kullandırılmıyorsa ve işçiler ara dinlenme sürelerini masalarında yapıyorsa bu durumun çalışma süresinden sayılacağına ilişkin Yargıtay kararı da vardır.

Hal böyle iken ara dinlenme süresini serbestçe kullanan, yemek ve diğer ihtiyaçlarını iş görmeksizin sağlayan kişilerin bu sürelerinin çalışma süresinden sayılması söz konusu değildir.

İletişim: osmanozpolat@gmail.com
Twitter: @osozbolat

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık