İtalya’da Yüksek Lisans Eğitimi

Üniversite eğitimi ve yüksek lisans olanakları bakımından İtalya, yıllardır Avrupa’nın lider ülkelerinden biridir. Bunun sonucu olarak da Avrupa’nın yeni eğitim planlamasının temelleri Bologna Süreci ile İtalya’da atılmıştır. İtalya farklı bölümlerde köklü eğitim kurumlarına sahiptir. Avrupa’nın en büyük üniversitesi olan Sapienza di Roma Üniversitesi’ne ev sahipliği yapan İtalya’da dünyanın en iyi teknik üniversiteleri ve sanat okulları olarak görülen Politecnico Milano, Torino gibi devlet üniversitelerinin yanı sıra Istituto Marangoni ve NABA gibi okullar örnek verilebilir. Bu eğitim kurumları dünya çapında ciddi seviyede popülariteye sahiptir. Ayrıca İtalya’da yüksek lisans eğitimi özellikle devlet üniversitelerinde gayet makul imkanlarla sunulmaktadır ve uluslararası öğrenciler arasında da ilgi çekmektedir.

İtalya’da Yüksek Lisans Eğitim Süresi ve Uygulanan Sistem

İtalya’da yüksek lisans eğitimi genellikle 2 yıl sürmekte olmak beraber bazı programlar 10 ile 12 ay arasında değişen özel programlara sahip olabilmektedir. Bunun için İtalya’da yüksek lisans eğitimi düşünüyorsanız değişen durumlara karşın iyi bir danışmanlık hizmeti sizlerin yararına olacaktır. Ayrıca İtalya’da İngilizce eğitim veren çok sayıda üniversite ve bölüm bulunmaktadır. Bu sayede de tüm dünyadan binlerce öğrenci kolaylıkla İtalya’da eğitim görebilmektedir. Ancak unutulmaması gereken bir husus var ki o da İtalya’da hazırlık eğitimi seçeneğinin maalesef bulunmamasıdır. Bu sebeple yüksek lisans eğitimi için başvuru yapmadan önce hangi dilde eğitim görmek istiyorsanız o dile ait yeterlilik belgesini de ibraz etmeniz gerekmektedir. Eğer eğitiminizi İngilizce olarak alacaksanız, en az IELTS 5,5 ya da TOEFL 70 test sonuçlarına sahip olmanız gerekmektedir.

İtalya’da akademik yıl Eylül-Ekim ayları arasında başlamakta olup, Ocak ayı gibi sona ermekte, Şubat ayından Temmuz’a kadar ise ikinci dönem devam etmektedir. İtalya yüksek lisans başvuruları tercih edilen bölüme ve okula göre farklılık göstermekle beraber genelde Aralık-Ocak aylarında yapılır.

İtalya’da devlet üniversitelerinde oldukça uygun fiyata master eğitimi almak mümkün. İtalya’da yüksek lisans eğitimi almaya niyet eden öğrenciler 1.000 ile 4.000€ arasında bir eğitim bütçesi ayırmalıdır. Bu ücret farkı eğitim alınacak üniversite ve şehre göre değişiklik gösterir. Bu ücretin büyük kısmını 400-800€  arası konaklama maliyeti ve 300 ile 600€  arasını da yeme-içme oluşturur. Tabi bu miktarlar kişiden kişiye göre değişir. Ancak bu konuda İtalya’daki burs olanaklarından faydalanarak birçok gideri karşılamanız da mümkündür. Burs sağlamak için bazı şart ve prosedürler vardır. Bunun için yardım almanız daha iyi olur. Pava Education tarafından sizler için sağlanan hizmetlerin arasında burs imkanlarından faydalanmanıza yardım etmek de mevcuttur.

İtalya’nın en pahalı şehirleri arasında Roma, Milano, Floransa, Venedik gibi şehirleri gösterebiliriz. Pisa, Padova ve Trento gibi örnekler fiyat olarak daha makul denilebilir. Öğrenciler için her halükarda uygun fiyatlı bir yaşam imkanı sunulmaktadır. Paylaşımlı apartman tercih edebilirken aynı zamanda genellikle okul içerisinde sunulan yeme-içme ve diğer birçok hizmet daha uygun fiyatlıdır.

İtalya’da yüksek lisans eğitimi niyetinde olan öğrencilerin vize süreci ve  akreditasyon konularının da önemli diğer faktörler olduğunu unutmamaları gerekir. Öğrencilerin evraklarını belirli bir tarihe kadar konsolosluk veya konsolosluk yetkilisine götürerek diploma ve transkript onayı alması ve daha sonra vizeye başvurması gerekmektedir. Lisans programlarının aksine birçok yüksek lisans programı hiçbir ülke geneli sınav gerektirmemektedir.

İtalya’daki Yüksek Lisans ve Bölümler

İtalya’da yüksek lisans eğitimi almak isteyen öğrenciler için birçok bölüm seçeneği mümkün. Bu okullardan ve programlardan bazıları şunlardır:

Politecnico di Milano

•           Biomedical Engineering (Biyomedikal Mühendisliği)

•           Communication Design (İletişim Tasarımı)

•           Computer Science and Engineering(Bilgisayar Mühendisliği)

•           Integrated Product Design (Ürün Tasarımı)

Università di Bologna

•           Global Master in Business Administration (İşletme)

•           Human Resources and Organization(İnsan Kaynakları ve Organizasyon)

•           Data Science(Veri Bilimi)

Sapienza Università di Roma

•           Artificial Intelligence and Robotics (Yapay Zekâ ve Robotik)

•           Software Engineering(Yazılım Mühendisliği)

•           Cognitive Neuroscience(Bilim Nörobilim)

•           Economics(Ekonomi Bilimi)

Unıversita di pisa

•           Telecommunications engineering(Haberleşme Mühendisliği)

•           Master of Science in Aerospace Engineering(Uzay Mühendisliği)

•           Master’s degree in Nuclear Engineering(Nükleer Mühendisliği)

•           Master’s degree in Materials and Nanotechnology(Nanoteknoloji)

Yüksek lisans eğitimi veren bazı üniversiteler hakkında daha detaylı bilgi vermek gerekecek olursa,

Bologna Üniversitesi: Bologna Üniversitesi 1088 yılında kurulmuş olup hem İtalya hem de Avrupa’nın en önde gelen akademik kurumlarından bir tanesi olmaktadır.

Bologna Üniversitesi Mimarlık, Mühendislik ve İktisat ile Psikoloji gibi alanlarda eğitim sunmakta ve totalde 11 fakültesi bulunmaktadır.

Bologna Üniversitesi QS Dünya Üniversiteleri sıralamasında ise en iyi 182. Üniversite olarak kabul edilmiştir.

Domus Academy: İtalya’nın yanı sıra dünyanın da en saygın tasarım okulu olan Domus Academy’de eğitim programları Eylül, Ekim aylarında başlamaktadır. Eğitim almak isteyen öğrencilerin sene kaybetmemesi adına Ocak, Mart aylarında da eğitimlere devam edilmektedir.

Domus Academy sadece yüksek lisans eğitimi vermektedir. Domus Acadeny lisans eğitimi sağlamamakta bünyesinde bulunan alanında uzman eğitmenlerle sektörde öncü kişiler yetiştirmeyi hedeflemektedir.

Eğitim 12 ay olmak ile birlikte 12 ayın 3 ayında öğrenciler staj yapmaktadır. Tasarım alanında ciddi çalışmalar gerçekleştirmiş tedarikçilerin düzenlediği çeşitli seminerlere katılarak da kendinizi geliştirebilirsiniz.

İtalya’da Yüksek Lisans Başvuru Şartları ve Gerekli Evraklar

Dünyanın her üniversitesinde olduğu gibi İtalyan Üniversitelerinde yüksek lisans eğitimine erişmek için yapılması ve sahip olunması gereken bazı hususlar vardır. Yüksek lisans için seçeceğiniz üniversiteye ve bölüme göre ufak farklılıklar barındırıyor olsa da genel olarak başvuru şartları şunlardır,

–           Öğrenim görmüş olduğunuz lisans programının diploması veya halen öğrenciyseniz öğrenci belgeniz

–           Sanat eğitimi veya mimarlık eğitimi alacak öğrenciler için en önemli konulardan biri portföy. Öğrencilerin yüksek seviyede bir portföyünüz ve sanatsal vizyona sahip olmaları gerekmektedir.

–           Eğer MBA programlarına gitmek istiyorsanız en az 2 yıllık iş tecrübeniz olması gerekmektedir.

–           Eğitim dili İngilizce olan bir yüksek lisans programına gidecekseniz, en az IELTS 5,5 veya TOEFL 70 puanına sahip olmanız gerekmektedir.

–           Türkiye’den gidecek öğrencilerin birlik üyesi olmamamız sebebiyle sağlık sigorta belgesi ibraz etmeleri gerekir.

–           Europass formatındaki CV

–           Başvuru yaptığınız üniversiteden gelen kabul belgesi

–           Seçtiğiniz bölüme dair planlarınızı anlattığınız niyet mektubu

–           Akademisyenlerden alacağınız 1 ile 3 adet arasındaki tavsiye mektubu

–           Son olarak da lisans eğitiminizdeki not ortalamanızı gösteren transkript gerekmektedir. GPA not ortalamanızın 2.5 ve üstü olması tavsiye edilmektedir.

İtalya’da yüksek lisans eğitimi almak isteyenlerin üniversitelere başvuru yaparken belgelerin eksiksiz olarak teslimi önemlidir. Her İtalyan üniversitesinde başvuru için gerekli belgeler çoğunluk ile değişkenlik gösteriyor olsa da genel olarak başvuru ve kabul esnasında aranılan bir takım kriterler mevcuttur.

İtaly’da yüksek lisans için başvurduğunuz bölüme göre İtalya üniversitelerinin talep ettiği giriş sınavları olabilmektedir. Bunun yanı sıra ekonomi ve işletme ile finans gibi konularda eğitim almak istiyor iseniz de GMAT ile GRE testlerinden birine girmiş olmanız istenebilmektedir.

Tüm bu evrakların İtalyanca çevirisi gerekmektedir. Ancak bazı üniversiteler sadece İngilizce çeviriyi de kabul etmektedir. Evraklarda eksiklik olmaması için sizlere tavsiyemiz Pava Education ve sağladığı hizmetlerden faydalanarak oldukça titiz bir çalışmanın sonucunda İtalya’da yüksek lisans eğitiminizi yakalamak olacaktır.

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık