İtalyaya Vize Nasıl Alınır

İtalyaya Vize Nasıl Alınır

Schengen vizesi schengen ülkeleri arasında daha az bürokratik işlemlerle ve daha kolay bir şekilde seyahat imkanı tanıyan vizedir. Avrupa Birliği’ne dahil ülkeler kapsamında imzalanan anlaşmaya dayanarak tek bir vize ile tüm Avrupa ülkelerine seyahat imkanı tanır. Genellikle seyahatin amacı 90 günlük turistik, iş, aile bireylerine gezi ile oturma ve çalışma iznini kapsar.

Schengen ülkeleri arasında yer alan İtalya’ya vizesi sıradan pasaport taşıyanlar için bir takım yükümlülüklere tabidir. Daha öncesinden bordo pasaporta sahip olanların pasaportlarının geçerliliği devam etse bile Schengen vizesi bulunmuyorsa mutlaka müracat etmeleri gerekir. Başvurular kısa süreli seyahatlerde ve istisnai durumlar dışında İtalyan Büyükelçiliği ya da Konsolosluğu’nca doğrudan kabul edilmediği için Büyükelçilik veya Konsolosluk tarafından yetkilendirilmiş kurumlar ile turizm ve seyahat acentalarına yapılır. Bunun dışında belirlenen vize başvuru merkezlerine de vize için başvurulabilir. Eğitim, çalışma ya da oturma izni gibi uzun süreli başvuru işlemleri ise İtalya Konsolosluğu’na ya da Büyükelçiliği’ne doğrudan yapılmalıdır.

İtalya Schengen Vizesi İçin Gerekli İşlemler

Vize için gereken ve İtalya Konsolosluğu tarafından hazırlanmış başvuru formunun belirtilen şartlara uygun şekilde, eksiksiz ve doğru olarak doldurulmalıdır.
Tüm Schengen ülkelerince belirlenmiş kurallar çerçevesinde 10 yıldan eski pasaportların yenilenmesi, pasaportun iki sayfasının boş olması ve pasaportun seyahat edilecek ülkeden çıkış tarihinden itibaren en az 90 günlük geçerliliği olması gerekir. Yıpranmış ve lacivert pasaportlara vize verilse bile ülkeye girişte problem oluşturabilir.
Vize Bilgi Sistemi (VIS) tanıtımı kapsamında bulunan, konsolosluk tarafından belirlenmiş 35×45 mm boyutlarında, beyaz fonda çekilmiş 2 adet biyometrik fotoğraf ile başvuru yapılmalıdır. Fotoğraf güncelliğini korumalı ve daha önceden başka bir ülkeden alınmış vize işleminde kullanılmamış olmalıdır.
VIS kapsamında parmak izi taraması yapılmalıdır.
Tam vukuatlı nüfus cüzdanının kayıt örneği orijinali ile nüfus cüzdanının önlü ve arkalı fotokopileri belgeler arasında yer almalıdır.
İtalya vize işlemleri için kişinin maddi imkanlarını belirtmesi amaçlı 3 aylık aktif banka hesap hareketleri ve özeti, belirtilen limitte hesapta bulunan bakiye ile birlikte sunulmalı, belgeler banka ıslak imza, kaşe ve imza sirkülerini taşımalıdır.
Başvuru yapacak kişinin maddi imkanlarını sunması açısından varsa tapu ve araç ruhsatı ile kira benzeri gelirlerini göstermelidir.
Öğrenci ya da ev hanımı gibi herhangi bir maddi geliri olmayanlar içinse birinci derece ailesinden kişilerin gelirlerini belirtmelidir.
Çalışanlar çalıştığı kurum tarafından antetli kağıda yazılarak hazırlanmış kaşe ve ıslak imzalı dilekçe, işverenler ise kendi şirketinin antetli kağıdına yazılmış şekilde kendi imzasını taşıyan dilekçe sunmalıdırlar. Dilekçe içeriğinde, vize başvuru sahibiyle ilgili olarak mesleği ve görevi, maaşı, İtalya’ya seyahatin gidiş ve dönüş tarihleri ile seyahatin finans kaynağı yer almalıdır. Dilekçe yer alan bilgilerin amacını destekleyecek tüm bilgiler belgelendirilmelidir.
Çalışan kişiler çalıştığına dair SGK giriş bildirgesi ve hizmet dökümü ile belge sunmalıdır.
Herhangi bir sağlık problemi ve acil tıbbi bakım gerektirecek durumlar karşısında tedavi giderlerini karşılayacak en az 30 bin Euro’luk sağlık sigortasının orjinali ve ile birlikte fotokopisi başvuru belgeleri arasında yer almalıdır.

Ek Olarak Hazırlanması Gereken Belgeler

Emekli ise: Emekli maaş cüzdanı, emeklilik kartı fotokopileri ile emekli olduğu kurumdan alınmış yazı

Memur ise: Bağlı bulunduğu kurumca antetli kağıda yazılmış resmi izin belgesi, oda sicil kaydı ve kuruma dair diğer belgeler

Öğrenci ise: Öğrenci belgesi

Çiftçi ise: Kaydının bulunduğu ziraat odasından alınmış sicil kaydı, var ise ekili tarım alanı ile topraklarına dair belgeler sunulmalıdır.

İtalya’ya vize başvuracak kişiler öngördükleri seyahat tarihinden en az bir ay önce başvurularını yapmaları gerekir. Başvuru tarihinden itibaren belgelerin tam olması durumunda en geç bir aya kadar vize işlemleriyle ilgili sonuç belli olur.

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık