İzolasyon Ne Zaman Yapılmalı

İzolasyon Ne Zaman Yapılmalı

Mekan ve çevrelerin daha sağlıklı, daha rahat ve daha konforlu olmasını sağlayan izolasyon yapıları iç ve dış etkilerden korumak için şarttır.

İzolasyon bir diğer adıyla yalıtım; yalıtım malzemeleri kullanılarak, ortamdan dışarı çıkan enerji kaybını önler. İzolasyon enerjiden tasarruf etmek için güzel bir seçenektir. Ekonomik anlamda da oldukça tasarruf edilmesine olanak sağlayan izolasyon sistemi çatıda, terasta, zeminde, drenajda, duvar ve döşemelerde, araçlarda, tesisat ve sanayilerde kullanılır. İzolasyonun birçok türü vardır. Bunlar; ısı yalıtımı, ses yalıtımı, su yalıtımı ve tesisat yalıtımlarıdır.

İzolasyon sisteminin kullanıldığı mekan ve çevrelerde;

Enerji verimi artar ve buna bağlı olarak ekonomik tasarruf sağlanır. İzolasyon sistemleri kalıcıdır ve bakım gerektirmez. Sıcaklık dağılımının homojen olmasını sağlar. Dışarıdan gelen gürültüyü azaltır. Çevre kirliliğini azaltır.

Mevsimsel koşullar yalıtım için çok önemlidir. +5 ile +30 arasında kalan tüm sıcaklıklar arasında yalıtım yapılabilirken, yağışlı havalarda yalıtım yapılmamalıdır. Benzer şekilde kış aylarında da izolasyon yapılmamalıdır. Kullanılan malzemeler çimento bazlı olduğu ve suyla karıştırıldığı için en ufak bir donma etkisinde malzemede bulunan su donar bu da mukavemet sağlayamamasına sebep olur.

Isı izolasyonu: Isı izolasyonun yapılacağı yüzey öncelikle toz, kir, yağ ve nemden arındırılır. Kullanılacak ısı yalıtım malzemeleri zemine paralel gelicek şekilde yerleştirilir. Isı yalıtım malzemesinin yapılacağı yüzeye yapıştırma harcı sürülürek yüzeye yapıştırılır. Isı köprülerinin oluşmasını önlemek için kenerdan taşan harçlar temizlenir. Kullanılan harç kuruduktan sonra (ortalama 1 gün) rüzgar ve türbülansın etkisini önlemek için dübelleme işlemi yapılır. Isı yalıtımının üzerine 2 kat sıva vurulur, sıva tamamen kuruduktan sonra son kat olan dekoratif kaplama yüzeye uygulanarak işlem tamamlanır.

Ses izolasyonu: Yalıtımın yapılacağı yüzey iç ve dış kısmına yapılmak üzere ikiye ayrılır. Duvarın iç kısmına ses yalıtımı yapılırken bondex isimli sünger kullanılır. Genelde bina yapılırken döşenir. Parça halindeki yüngerler sıkıştırılarak zemine yapıştırılır. Duvarın dış kısmında ise akustik süngerler kullanılır. Bunlarda benzer şekilde sıkıştırılarak yüzeye yapıştırılır.

Su izolasyonu: İzolasyonun uygulanacağı yüzey temizlenip kurutulduktan sonra su yalıtımı malzemeleri (asfalt, katran, astar vb.) yüzeye uygulanır.

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık