Joseph Hubertus Pilates (1880-1967) Kimdir?

Kimdir?

(1880-1967)

Pilates egzersiz metodunun yaratıcısı Joseph Pilates, 1880 yılında Dusseldorf-Almanya’da doğdu. Astım, raşitizm ve romatizmal ateş gibi birçok hastalıkla boğuşarak oldukça sorunlu bir çocukluk dönemi geçirdi.

Bu durumu kabullenmeyen Joseph, güçlenip vücudunu geliştirmek üzere çeşitli spor dallarıyla inatla ilgilenmeye başladı. Jimnastik ve box yaptı, yoga ve yakın doğu dövüş sporlarıyla ilgilendi, sirklerde çalıştı. Bu dönemde, bir yandan kendi vücudunu keşfedip geliştirerek sağlıklı bir vücuda kavuşuyor, öte yandan da egzersizde yeni bir dönemin kapılarını aralayacak araştırmalar yapıyordu.

Böylece 1900’lerin başında vücudun kontrolünü esas alan, Doğu ve Batı yaklaşımlarının bir sentezi niteliğindeki “Kontroloji” terimini tanımladı. Bu terim daha sonra pilatesin 6 prensibi arasında yerini aldı.

1912 yılında İngiltere’ye giden Joseph, Scotland Yard dedektiflerine kendini savunma eğitimleri vermeye başladı. Ancak, İkinci Dünya Savaşı patlayınca Alman olduğu için tutuklandı. İçine düştüğü zor durumları olumlu hale çevirmesini bilen Joseph, bu dönemde, gerek diğer tutuklulara gerekse -yürüme engelliler de dâhil olmak üzere- hastalara kendi egzersiz metodunu uygulama fırsatı buldu ve egzersizlerini uygulamak üzere çeşitli düzenekler geliştirdi. Eğittiği insanlara öylesine yüksek vücut direnci kazandırdı ki, 1918’deki grip salgınında binlerce insan hayatını kaybederken, Pilates’in eğitiminden geçenlerden bir kişi bile ölmedi.

Savaştan sonra Almanya’ya dönen Joseph’in egzersiz metodu bazı dans okullarına da ilham kaynağı oldu. Askeri yetkililerin askerlere eğitim vermesini istemeleri üzerine Almanya’yı terk etmeye karar verdi ve 1926’da Amerika Birleşik Devletleri’ne göçmen olarak gitti. Yolda tanıştığı Hemşire Clara ile evlendikten sonra birlikte ABD’deki ilk pilates salonunu açtılar. Böylece Avrupa’da doğan ve gelişen Pilates, Amerika’da da popüler bir egzersiz metodu oldu.

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Joseph Hubertus Pilates (1880-1967) Kimdir? Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık