Jules Verne Kimdir hayatı ve eserleri

Jules Verne Kimdir hayatı ve eserleri

Fransa’nın Nantes şehrinde doğdu. Yazmaya 1850 yılında başladı. İlk yazdığı eserler tiyatro oyunlarıydı. Balonla Beş Hafta adlı romanı ile büyük ün kazandı. Yazar birçok icadı önceden tahmin ettiği için “bilim falcısı” lakabı ile anılır. Denizaltı, uzay yolculuğu, oksijen tüpü gibi onun zamanında olmayan birçok olayı öngördü. İnatçı Keraban adlı romanında Osmanlı İmparatorluğunu ve Türk insanını anlattı.

Kitaplarında öngördüğü icatlara genelde onun kullandığı isimler verilmiştir. , dünyada başka dillere en çok çevrilmiş eserlerdir. Eserleri 148 dile çevrilmiştir. Aynı zamanda da bilim adamı olarak anılır.

Jules Verne öldüğünde, ardında yayımlanmamış altı roman bırakmıştı.[kaynak belirtilmeli] Oğlu Michael Verne, yayımcının isteği üzerine, dönemin gereklerine uydurmak için bu kitaplarda çeşitli değişiklikler yaptı. Fakat yapılan hata anlaşılınca, yeniden Jules Verne’in yazdığı orijinal metinlere dönüş yapıldı ve bu romanlardan Altın Yanardağı ve Wilhelm Storitz’in Esrarı (İthaki Yayınları, 2002) Fransa’da 1995 ve 1996 yıllarında basıldı. Daha sonra Macellanya TÜBİTAK Popüler Bilim Kitapları arasında 2002’de basıldı. Güzel Sarı Tuna ile Meteor Avı romanları da TÜBİTAK tarafından yayımlandı. Bu beş romandan önce, Jules Verne öldükten çok kısa bir süre sonra basılmış bir kitabı daha bulunuyor: Dünyanın Ucundaki Fener (1905).

Eserleri

* Seksen Günde Devr-i Âlem
* Dünyanın Merkezine Yolculuk
* Denizler Altında Yirmi Bin Fersah
* İnatçı Keraban
* Michael Strogoff
* İki Yıl Okul Tatili
* Aya Yolculuk
* Kip Kardeşler
* Doktor Ox’un Deneyi
* Dünyanın Ucundaki Fener
* Bir Piyango Bileti
* Meteor Avı (1901)
* Altın Yanardağ
* Macellanya
* Gezgin Cambazlar
* Deniz Yılanı
* Kahraman Fenerciler
* 15 Yaşında Bir Kaptan
* Dünyanın hakimi
* Yüzen şehir
* Bir Gazetecinin Yolculuk Notları
* Balonla Beş Hafta
* Kaptan Grant’ın Çocukları
* Karpatlar Şatosu
* Esrarlı Ada
* Güzel Sarı Tuna

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

 1. pelin dedi ki:

  bence güzel çok güzel kısa ve öz süperrrrrrrrrrr olmuş tatlıcıklarım aşkitoşklarım

 2. Zorundamıyam dedi ki:

  Jules Verne , 1828-1905
  19. yüzyıl Fransız romancısı.
  Jules Verne Nantes şehrinde doğdu. Öğrenim için Paris’te gitti.
  Edebiyata tiyatro eserleriyle başladı. Yazarlık hayatinin bundan sonraki bölümünde, bilimsel buluşlarla kurgulanmış, kahramanları çocuk olan eserlere yöneldi.
  Karada, denizde ve havada ve düşgücünün olanak verdiği konularda bir dizi eser kaleme aldı. Böylece çocuk edebiyatının verimli bir klasik yazarı olarak edebiyat tarihine geçti.
  Jules Verne’nin tüm eserleri İnkılap Kitabevi’ndedir.

  Eserleri:

  15 Yaşında Bir Kaptan, 2 Yıl Okul Tatili, 20. Yüzyılda Paris, 2890 Yılında, 80 Günde Devri Alem, Ablukadan Geçiş, Afrika Ormanlarında, Altın Kavgası, Altın Volkanı, Antiller’e Seyahat, Arzın Merkezine Seyahat, Aya Seyahat, Ayın Etrafında, Balonla 5 Hafta, Beş Yüz Milyonluk Miras, Bir Piyango Bileti, Bounty Asileri, Buzlar Arasında Bir Kış, Define Peşinde, Deniz Altında 20.000 Fersah, Deniz Yılanı, Denizin Hücumu, Doktor Oks, Doktor Ox’un Deneyi, Dünyadan Aya, Dünyanın Bir Ucundaki Fener, Dünyanın Ekseni, Dünyanın Hakimi, Dünyanın Keşfi, Dünyanın Merkezine Seyahat, Dünyanın Ucundaki Fener, Esrarlı Ada, Fransa Yolu, Gezginci Cambazlar, Gökler Fatihi Robur, Güneye Karşı Kuzey, İnatçı Kahraman Ağa, İskoçya Seyahati, Jangada Amazon Üzerinde Sekiz Yüz Fersah, Kaptan Grant’ın Çocukları, Karpatlar Şatosu, Kip Kardeşler, Kuzey Yolcuları, Kürkler Memleketi, Livonya’da Bir Facia, Madenin Esrarı, Maymun İnsanlar, Meteor Avcıları, Michel Strogoff, Misis Branican, Ne Altı Var Ne Üstü, Robensonlar Okulu, Roma Kuşatması, Uskurlu Ada, Wilhelm Storitz’in Esrarı, Yeşil Işık, Yirminci Yüzyılda Paris, Zacharius Usta ve Olağanüstü Öyküler

 3. seniha dedi ki:

  çok güzel bir şey öğretmenim bu ödevi verdi kısa olsun dedi en güzel ve en kıısa bu yani yazana teşekür ederim

 4. konuk dedi ki:

  Jules Gabriel Verne
  (8 Şubat 1828 – 24 Mart 1905)

  Fransız bilim kurgu yazarı Jules Gabriel Verne asıl adı Jül Gabriel Vern..
  Fransa’nın Nantes şehrinde doğdu. Yazmaya 1850 yılında başladı. İlk yazdığı eserler tiyatro oyunlarıydı. Balonla Beş Hafta adlı romanı ile büyük ün kazandı. Yazar birçok icadı önceden tahmin ettiği için “bilim falcısı” lakabı ile anılır. Denizaltı, uzay yolculuğu, oksijen tüpü gibi onun zamanında olmayan birçok olayı öngördü. İnatçı Keraban adlı romanında Osmanlı İmparatorluğunu ve Türk insanını anlattı. Kitaplarında öngördüğü icatlara genelde onun kullandığı isimler verilmiştir. Jules Verne eserleri, dünyada başka dillere en çok çevrilmiş eserlerdir. Eserleri 148 dile çevrilmiştir.Aynı zamanda da bilim adamı olarak anılır.

  Jules Verne öldüğünde, ardında yayımlanmamış 6 roman bırakmıştı. Oğlu Michael Verne, yayımcının isteği üzerine, dönemin gereklerine uydurmak için bu kitaplarda çeşitli değişiklikler yaptı. Fakat yapılan hata anlaşılınca, yeniden Jules Verne’in yazdığı orijinal metinlere dönüş yapıldı ve bu romanlardan Altın Yanardağı ve Wilhelm Storitz’in Esrarı (İthaki Yayınları, 2002) Fransa’da 1995 ve 1996 yıllarında basıldı. Daha sonra Macellanya TÜBİTAK Popüler Bilim Kitapları arasında 2002’de basıldı. Güzel Sarı Tuna ile Meteor Avı romanları da TÜBİTAK tarafından yayımlandı. Bu beş romandan önce, Jules Verne öldükten çok kısa bir süre sonra basılmış bir kitabı daha bulunuyor: Dünyanın Ucundaki Fener (1905).

  Jules Verne Eserleri
  En çok bilinen eserleri aşağıda sıralanmıştır.

  Seksen Günde Devr-i Âlem (1872)
  Dünyanın Merkezine Yolculuk
  Denizler Altında 20.000 Fersah (1873)
  İnatçı Keraban (1882)
  Michael Strogoff (1876)
  İki Yıl Okul Tatili (1886-1887)
  Aya Yolculuk (1865)
  Kip Kardeşler
  Doktor Ox’un Deneyi
  Dünyanın Ucundaki Fener
  Bir Piyango Bileti
  Meteor Avı (1901)
  Altın Yanardağ
  Macellanya
  Gezgin Cambazlar
  Deniz Yılanı
  Kahraman Fenerciler
  15 Yaşında Bir Kaptan
  Dünyanın hakimi
  Yüzen şehir
  Bir Gazetecinin Yolculuk Notları
  Balonla Beş Hafta
  Kaptan Grant’ın Çocukları
  Karpatlar Şatosu
  Esrarlı Ada
  Güzel Sarı Tuna

 5. sallaaaaa dedi ki:

  tuna kılavuzu da var

Yorum Yaz

Yukarı Çık