Kablo Düzenleyici Nasıl Kullanılır

Kablo Düzenleyici Nasıl Kullanılır

Yaşam alanlarında gün geçtikçe sayısı artan elektrikli cihazlar kablolardan kaynaklanan karmaşıklığını da beraberinde getirmekte. Her ne kadar kablosuz teknolojiler yaygınlaşmakta olsa da bu durum günümüzde kablo kargaşasının henüz önüne geçebilmiş değil. Ancak son zamanlarda bu problemi ortadan olabildiğince kaldırabilmek için kablo düzenleyici adı altında ürünler piyasaya sürülmüş durumda.

Kablo düzenleyiciler kablo karmaşıklığını ortadan kaldırmanın yanında genellikle açıkta bulunan kabloları gizlemekte de kullanılır. Bu şekilde kablo düzenleyiciler farklı tasarımlarla karşımıza çıkar.

Kablo Kanalları: Çeşitli genişliklerde çeşitleri bulunan kablo kanalları genellikle elektrik ve uydu kablolarının saklanması için kullanılır. Bu araçlar sayesinde kablolar evin içerisinde, duvar diplerinden kontrollü bir şekilde geçirilebilir. PVC malzemeden yapılan bu ürünlerin alt kısımlarında çift taraflı yapıştırıcı bulunur ve istenen ölçüde kesilen kablo kanalları duvara ya da zemine yapıştırılarak kullanılabilir. Çok sayıda kablonun içinden geçeceği kanalların ise duvara dübel ve vida ile sabitlenmesi gerekir. Bu kanalların içinden kablolar geçirildikten sonra ise tırnaklı kapakları rahatlıkla kapatılabilir ve istendiğinde bu kapaklar kolaylıkla sökülerek kablolara müdahale edilebilir.

Spiral Kablo Düzenleyiciler: Spiral şeklindeki kablo düzenleyiciler ise genellikle bilgisayar veya TV arkasındaki kablo dağınıklığının düzenlenmesi için kullanılır. Farklı genişliklerde ve uzunluklarda çeşitleri bulunan bu düzenleyicilerin içerisinden tüm kablolar geçirilerek görüntü kirliliği ortadan kaldırılması amaçlanır. Spiral özelliği sayesinde kablo kanallarına göre esnek bir çözüm olan bu tip kablo düzenleyiciler günümüzde bazı bilgisayar masası ve TV ünitesi modellerine entegre olarak da sunulur.

Kablo Tutucular: Değişik tasarımlarla karşımıza çıkan kablo tutuculara ise özellikle bilgisayar masalarında sıkça yer verilir. Bu tip kablo düzenleyiciler özellikle USB bağlantısı ile çalışan çok sayıda cihazın olduğu yerlerde tercih edilir. Ayrıca farklı girişi olan telefon ve tablet gibi cihazların şarj edildiği ve çok sayıda şarj cihazının prize takılı olarak beklediği yerlerde de bu tip ürünler oldukça fonksiyonel olarak kullanılır. Bu tip ürünler genellikle masanın duvara yakın kısmına sabitlenerek ve ürün üzerindeki kablo yuvalarına kabloların uç kısımları tutturularak kullanılır.

Cırt cırtlı kablo düzenleyiciler: Bu tip kablo düzenleyicilerle ise öncelikle kablolar cırt cırt bantlar ile sarılarak sıkıştırılır ve ardından aparat üzerindeki yapıştırıcı sayesinde istenen yere yapıştırılır. Son derece pratik olan bu araçlardan birkaç tane kullanarak masa arkasındaki kablo dağınıklığını önlemek mümkündür. Ayrıca bu tip bantlar, farklı özellikteki kabloların gruplandırılmasında da kullanılır.

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık