Kadife Çiçeği Nasıl Ekilir

Kadife Çiçeği Nasıl Ekilir

Doğal yetişme alanı Amerika kıtasının sıcak bölgeleri olan kadife çiçeği, tek ya da katmerli dizilmiş çiçeklere sahip yaz çiçeklerinden biridir. Çiçek rengi türlerine göre değişmekle birlikte turuncu, koyu kırmızı sarı ve karışık renklerde olabilir. Çiçekleri ve yaprakları kesin bir kokuya sahiptir. İklim ve toprak bakımından çok seçici olmayan kadife çiçeği fazla bakım gerektirmez. Bu nedenle hemen hemen her yerde kolayca yetiştirilebilir.

Kadife çiçeğinin toprak isteği

Kadife çiçeği toprak konusunda seçici değildir. Doğal bahçe toprağında besin takviyesi veya özel karışımlar olmaksızın kolayca yetişebilir. En uygun toprak ise killi, humuslu doğal topraklardır.

Kadife çiçeğinin güneş isteği

Tüm gün güneş alan alanlarda iyi gelişim gösterir. Aşırı sıcaklara karşı son derece dayanıklıdır. Ancak soğuklardan korunması gerekebilir. Sıcaklığın 10 derecenin altına düştüğü iklimlerde bitki ölür. Bu nedenle yaz aylarında yetiştirilmeye müsait tek yıllık bir bitkidir.

Çiçeklenme dönemi

Ekim dönemine göre değişmekle birlikte kış sonu dikilen kadife çiçekleri yaz aylarıyla beraber çiçeklenmeye başlar. Sonbahar sonunda kış soğukları başlayana kadar çiçeklenmeye devam eder. Türüne göre çiçek büyüklüğü ortalama 5 ila 10 cm arasında değişir. Çiçek boyu 75 cm’ye kadar uzayabilir.

Kadife çiçeği nasıl ekilir?

Kadife çiçeği hazır alınacak tohumlarla ya da çiçeğin her yıl döktüğü tohumlardan çimlendirilerek yapılabilir. Çimlendirme için en uygun mevsim bahar aylarıdır. Toprağa direkt olarak atılan tohumların üzerine ince bir kat toprak atılır. Sıcaklık 20 derece civarında olduğunda ortalama 10 gün içerisinde çimlenme gerçekleşir. Çimlenme dönemi içerisinde aşırı sulamadan kaçınılmalı, nem seviyesi dengede tutulmalıdır.

Küçük bir meyve kasası ya da geniş bir saksının içini işlenip inceltilmiş bahçe toprağı ile doldurun.
Tohumları serpiştirip, üzerine ince bir kat olacak şekilde toprakla örtün.
Toprağın ıslanmasını sağlayacak kadar su verin.
Kasanın üzerini bir naylon ile kapatıp güneş alan bir yere alın.
18- 20 derece arasındaki sıcaklıklarda çimlenme yaklaşık 10 gün sürer.
Bu süre zarfında sulama yapmamaya dikkat edin.
Çok fazla kuruma olursa, sprey şişesi yardımıyla toprak yüzeyini nemlendirecek kadar sulama yapın.
Çimlenen tohumlar 6-7 cm uzunlukta, ayrılabilecek fideler haline geldiğinde asıl yerlerine dikin.

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık