Kâğıt poşet ne işe yarar,kâğıt poşetlerin kullanım alanları

Taze ekmek için Eğer mutfağınız nemli ve sıcaksa ekmekleriniz plastik poşet yerine kâğıt poşet içinde çok daha taze kalır. Kâğıdın nefes alma kabiliyeti ekmek kabuğunun gevrek, içinin de yumuşak ve nemli kalmasını sağlar.

Valizinizi hazırlarken

Ailece yolculuğa çıkmadan önce valizinize birkaç tane de saplı kâğıt poşet koyun. Aldığınız hediyeleri ya da kirli çamaşırlarınızı ve havlularınızı koymak için muhakkak işinize yarayacaktır.

Mutfakta kâğıt poşet

Pişirme hazırlıkları esnasında patates veya havuç soyarken, mısır püsküllerini, bezelyeleri ayıklarken iki tane kâğıt poşeti üst üste koyarak tezgâhın üzerine yayın ve bunun üzerinde çalışın. İşiniz bitince poşeti alıp çöpe atarsınız, tezgâhınız da kirlenmemiş olur.

Meyveleri olgunlaştırmak için

Kâğıt poşetler, meyveleri olgunlaştırmak için ideal bir araçtır. Muz, armut, şeftali ya da domates gibi meyve ve sebzeler kâğıt poşet içinde çok çabuk olgunlaşır.

Herhangi ham bir meyveyi olgunlaştırmak için kâğıt poşete koyarak oda sıcaklığında bekletin. Eğer yeşil muzların çabuk olgunlaşmasını isterseniz onları kâğıt poşete koymadan önce nemli bir havlunun içine sarın. Meyveler bir kere olgunlaştıktan sonra artık buzdolabına alabilirsiniz.

kagitposettlerŞifalı otları kurutun

Taze otları kurutmak için önce her bitkiyi soğuk suyla yıkayın. Sonra da kâğıt havlu ile kurutun. Küflenme ihtimaline karşı bitkilerin tamamen kuruduklarından emin olun. Beş ya da altı bitkiyi alarak alt yapraklarını kopartın ve bunları büyük bir kâğıt poşetin içine baş aşağı koyun. Torbanın ağzını bitkilerin sapları etrafında toplayıp bağlayın. Bitkilerin hava alması için torbada birkaç delik açıverin. Sonra da ılık ve kuru bir yerde en az iki hafta bekletin. Bitkiler kuruduktan sonra üzerlerinde küf olup olmadığını kontrol edin. Şayet küflenme varsa bitkinin tamamını hemen atın. Küflenmemiş olan bitkilerin saplarını aldıktan sonra bir oklava veya kavanozla ezebilirsiniz. Başka bir alternatif de bitkilerin tatlarını korumaları için bunları bütün olarak saklamak olabilir. Kurumuş bitkileri ağzı sıkı sıkı kapalı hava geçirmeyen kavanozlarda güneş ışığından uzak bir yerde muhafaza edin.

Poşetten gübre olur mu, demeyin

Kahverengi kâğıt poşetler her tür bahçe gübresini takviye etmek için son derece elverişlidir. Bu torbalar gazete kâğıdından çok daha az mürekkep ve pigment ihtiva etmelerinin yanı sıra solucanları da daha çok kendilerine çekerler. Solucanların kâğıt poşetten sonra en çok sevdikleri şey de kartondur.

Kâğıt poşetleri gübreye katmadan önce küçük parçalar halinde yırtıp ıslatın. Ayrıca kâğıt parçalarının kuruyunca uçmalarına engel olmak için gübreyle iyice karıştırmayı ihmal etmeyin.

Sardunyalar için kâğıt poşet

Sardunyaları kış mevsiminde de canlı tutmak oldukça kolay. Bunun için ilk önce sardunyaları saksılarından veya ekili oldukları yerden dikkatle çıkarın. Toprağını sallayarak mümkün olduğu kadarını atın ve her bir çiçeği ayrı poşetlere koyun. Her torbanın üzerine de baş aşağı ikinci bir kâğıt torba geçirin. İlkbahar geldiğinde sapların iki buçuk santimini bırakıp gerisini kesin ve saksıya dikin. Güneş alan bir yere koyun, düzenli olarak sulayın ve tekrar hayata dönmesini seyreyleyin.

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık