KALORİFER SİSTEMİNİN FAYDALARI

Sistemi

Kalorifer sistemini incelediğimizde tümüyle ısınma üzerine kurulan bir sistem olduğunu görürüz. Sistem olarak kalorifer kazanı ile çalışan bir ısınma aracıdır; genellikle yakıt olarak kömür kullanılır. Isıtma aracı olarak de eski tarz dökümlü petekler kullanılır. Bu sistem evlerin ve binaların en alt kısmında yer almaktadır.

Çünkü ısınan suyu borular sayesinde yukarıya pompalamak görevini üstlenmektedir. Bunun için en alt kısımda yanan bir kalorifer sisteminin bu işlemleri yapması için daha çok bu şekilde kullanılması mümkündür. Tek başına bakıldığında kalorifer kazanını görmekteyiz bunun içinde yani kazan içerisinde de maksimum verimi veren bir yakıt çeşidi olması gerekir.

Bu yüzden yüksek derecede ısının oluşmasını sağlayan bu sistem için genellikle kömür kullanılır. Ancak kömürün bu noktada enerji tasarrufu ortaya çıkarmasının yanında hava kirliliğine sebep olması bu sistemin seçim oranını azaltmıştır. Kullanılan yakıtın kalorifer kazanında yanması ile oluşan bir basınç ısıyı evlerin her kısmına ulaştırır .

Kalorifer SistemiBu sistemde dolaşımı sağlamak için sadece su kullanılmaktadır. Suyun en üst daireye ilerlemesini sağlamak amacıyla suyu pompalamak için bir sistem de bulunmaktadır. Suyu pompalayan bu sistemle su motoru aktif hale gelir ısınan su bu motor sayesinde bir döngü gerçekleşmektedir.

KALORİFER SİSTEMİNİN FAYDALARI:

Baktığımızda evlerin en üst kısmına kadar gelen bu sistem çok basit gibi görünse de en çok ısıyı veren sistemdir ama bu sistem sadece ısınma işlevi gördüğü için bunu yıllar sonrasında doğal gaz almıştır. Ama halen kullanılan yerler de vardır, ısınma ihtiyacının yüksek olduğu yerler için çok iyi uygulanan bir sistemdir.

Aslında en çok kullanılan yakıtı kömür olarak bilinmesindeki amaç ucuz olması ve yüksek ısı vermesidir. Kömürün yanında doğal gaz ve mazot da kullanılır. Tabi bunlarda daha fazla ücret harcandığı ve beklenti sağladığı için bu şekilde bir ısınma isteyenlere yöneliktir. Kaloriferlerin çalışma prensibinde havanın sirkülasyon döngüsü vardır.

Kaloriferlerin üzerine perde kapandığında oda için verimli ısı sağlanmamaktadır.Sistem olarak daha kullanışlı ve herkes için güvenli bir sistemdir. Daha çok güvenli bir sistem olmakla beraber bu sistem eski yapılı evlerde ve okul, kışla gibi büyük yapılarda ve resmi dairelerin bulunduğu binalarda kullanılmaktadır. Kullanılan bu sistem zeminle tavan arasındaki sıcaklık farkını büyük ölçüde minimize ederek büyük kolaylık sağlamaktadır.

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık