Kalp sintigrafisi nedir,nasıl çekilir,sintigrafinin zararları

,,

KALP SİNTİGRAFİ

, bir efor testini ( Koşu bandı veya ilaç uygulaması) takiben ve istirahat döneminden sonra olmak üzere iki farklı durumda damardan verilen radyoaktif ilacın kalp kasında tutulma özelliklerine dayanarak yapılmaktadır. Tek bir seansla kalbin kanlanması ve kalp kasının fonksiyonu hakkında bilgi edinmek mümkün olmaktadır.

Kalp sintigrafisi; koroner kalp hastalığının tanısında, Göğüs ağrılarının araştırılmasında, seyrinin belirlenmesinde, Balon anjioplasti, koroner bypass uygulamaları öncesi ve sonrasında takipte, tıbbi tedavinin takibinde sıklıkla kullanılmaktadır.

Koroner anjiografiden farkı nedir?

Miyokard sintigrafisinde kalp kasını oluşturan hücrelerin canlılığı ve kanlanma durumu değerlendirilir. Koroner anjiyoda ise kateter adı verilen ince bir tel damardan sokularak kalbe kadar ilerletilir, kalbi besleyen damarlardaki darlık veya tıkanıklık saptanır. Ancak bu tetkikte saptanan darlığın kalbi ne oranda etkilediği miyokard sintigrafisinde kalp kasına giden kan miktarının değerlendirilmesi ile saptanabilir.

RADYOAKTİF İYOT TEDAVİSİ

TOKSİK GUATR

Tiroid bezinin herhangi bir nedenle büyümesine guatr denir Toksik guatr, tiroid bezinin gereğinden fazla hormon salgılaması sonucunda ortaya çıkan guatr çeşididir ve halk arasında zehirli guatr olarak da bilinmektedir. Tosik guatr tedavisinde radyoaktif iyot tedavisi giderek artan şekilde kullanılmaktadır. İlaç ağız yoluyla tek bir seferde uygulanır ve tiroid bezinde tutularak yaydığı radyasyon ile bez içinde çok hormon üreten hücrelerin tahrip edilmesini sağlar.. Aşırı çalışan tiroid bezinin fonksiyonu normale döner veya istenmeyen tiroid dokuları yok olur.

Tedavinin etkisi tam olarak üçüncü ayın sonunda ortaya çıkar. Bu etki çok büyük oranda kalıcıdır ve tedavinin belirgin yan etkisi yoktur. Antirioid ilaç ve cerrahi yöntemlerle tedavi edilen çok çalışan guatrların, sıklıkla tekrarladığı bilinmektedir. Radyoaktif iyot tedavisinden sonra bu olasılık çok azalmaktadır.

RADYOAKTİF İYOT TEDAVİSİNİN ÜSTÜNLÜKLERİ

Tek seferlik uygulama ile %90 ’lara varan başarı ile hastalık tedavi edilmektedir. Cerrahi tedaviye göre ameliyatın taşıdığı risklerin olmaması (anestezi, ses tellerinin zarar görmesi veya paratiroid bezlerinin (vücudun kalsiyum metabolizmasını düzenleyen bezler) yanlışlıkla çıkarılması gibi) , başarı şansının daha yüksek olması, hastanın ilacı içtikten sonra hemen eve gidip günlük hayatına devam etmesi radyoaktif iyot tedavisini avantajlarıdır.

Toksik guatr tedavisinde kullanılan antitiroid ilaçların hem yan etkileri fazladır, hem de hasta uzun süre ilaç kullanacağı için uzun vadede tedavisi daha pahalı olmaktadir, ayrıca antitiroid ilaç tedavisinde hastalığın tekrarlama şansı yüksektir.

sintigrafiNükleer tıp tetkiklerinde kullanılan radyoaktif maddelerin sağlığa bir zararı var mıdır?

Nükleer tıpta tanı amacıyla kullanılan radyoaktif ilaçlar özel laboratuarlarda üretilirler, insan sağlığına etkisi bulunmayan çok düşük dozda radyasyon içerirler. Vücutta birikimleri söz konusu değildir, kısa süre içinde vücuttan tümü ile atılırlar. Ancak genel radyasyon güvenliği açısından radyasyon ile yapılan her tetkikte olduğu gibi nükleer tıp tetkikleri de bilinçli olarak uygulanmalıdır. Hamilelerde anne karnındaki bebekler radyasyona duyarlı olduklarından, anne için hayati bir önemi olmadıkça hamilelikte, özellikle ilk aylarda ışın saçan tetkiklerden kaçınmak gerekir.

Nükleer Tıp testlerinin yan etkileri var mıdır?

Nükleer tıp tetkiklerinde kullandığımız radyoaktif ilaçlara ait yan etkiler ilaçlı röntgen uygulamalarına oranla çok düşük olasılıkla gözlenebilir, ancak bu etkiler çok hafif olup hayatı tehdit eder tarzda değildir. Her türlü alerjisi olan hastalara güvenle bütün testler yapılabilir.

Nükleer tıp tetkikleri hangi sıklıkla uygulanabilir?

Birkaç nükleer tıp tetkikinin birlikte yapılması gerekebilir veya hastanın belli aralarla sintigrafik takibi ilgili hekim tarafından önerilebilir. Bu durumlarda 2–3 günlük aralarla yapılmasının sakıncası yoktur.

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık