Karma Ciltlere Nasıl Makyaj Yapılır

Karma Ciltlere Nasıl Makyaj Yapılır

Yüzyıllar öncesinden daha güzel ve bakımlı görünülmesi için yapılan makyajda doğru uygulamalar çok önemlidir. Cilde zarar vermeyecek kaliteli ürünlerin seçimi yanında ürünler cilt yapısına uygun seçilmelidir. Bunun yanında makyaj yaparken yüz şeklinin bilinmesi kadar cilt tipinin bilinmesi de gereklidir. Cilt kusurlarının kapatılmasında etkili olan makyajda bilinçsiz bir takım ürünler ve uygulamalar cilde zarar vererek bir takım cilt problemleri ile karşı karşıya bırakabilir. Bu açıdan cilt tiplerinde hem yapılan makyajın hem de kullanılan ürünlerin özellikleri önemlidir.

Cilde uygun ürün seçme açısından en zorlanılan cilt tiplerinin başında karma ciltler gelir. Bakım ve temizleme ürünlerinde olduğu gibi makyaj malzemelerinde de hem yağlı hem de kuru bölgelere uyum sağlayacak ve denge kuracak ürünlerin seçimine gidilmelidir. Yüzdeki ölü hücreleri kaldıran anti inflamatuar özelliği ve genç görünüm sağlaması ile Alfa Hidroksil asitler içeren makyaj malzemeleri karma ciltler açısından faydalı olabilecek ürünler arasındadır.

Karma ciltlerde makyaj yapmadan önce nemlendirici kullanılmalıdır. Ancak nemlendirici öncesi yüze nemlendirici krem uygulaması da yapılabilir. Böylelikle nemlendiricinin ciltte daha etkili ve kalıcı yerleşmesi sağlanır.

Yüzdeki lekeler, göz altları ve burun köşelerinde kullanılacak kapatıcıların kremsi özellikte olmalarıyla birlikte karma ciltlerde kullanılacak fondötenlerin mat, yağsız ve su bazlı ya da toz fondötenler olmasına dikkat edilmelidir. Fondöten yerine renkli nemlendiriciler de karma ciltler için kullanılabilecek ürünlerdendir. Ciltte T bölgesindeki parlamayı yok etmesi adına ışıltılı toz bronzlaştırıcılar seçilerek ciltte denge sağlanabilir. Bunun yanında karma ciltlerde bir fırça yardımıyla yüzün her bölgesinde uygulanabilecek yüksek çözünürlüklü toz uygulamalar cildi daha çekici hale getirebilir. Bu bağlamda genel olarak toz ürünlerin seçimi öncelikli olmalıdır. Özellikle yazın karma ciltlerde krem allıklardan kaçınılmalıdır.

Karma ciltlerin makyajında temel problemlerden biri de yüzün T bölgesindeki yağlı alanlardaki parlaklıktır. Bu parlaklığın kapatılması için kurutma kağıtları tercih edilmelidir. Kurutma kağıtları hem makyajın bozulmasını hem de yüze yapışacak tozlardan koruyarak gözeneklerin kapanmasını engellemesi açısından önemlidir. Ayrıca T bölgeleri için makyaj bazları da yardımcı ürünler arasında yer alır. Makyaj öncesi uygulanacak makyaj bazları ile makyaj uzun süre korunurken özellikle farların cilde daha iyi tutunmalarını sağlarlar.

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık