Kaya gazı nedir nasıl çıkarılır nerelerde bulunur?

nedir nasıl çıkarılır nerelerde bulunur?

1. Teknik olarak hidrolik kırılma olarak bilinen “Fracking” işlemi gaz taşıyan kaya katmanlarının içinde kırılmalar üretip yer yüzüne çıkarmak için su basıncını kullanıyor.

2. Bu noktada su öncelikle toprakla ve süreci hızlandırmak için kullanılan katkı maddeleriyle karıştırılıyor.

Bunlar, yer altı su kaynaklarını kirletmemesi için çelik boruların içinden kilometrelerce aşağıya doğru, gaz içeren katmanın içine enjekte ediliyor.

3. Amerika’da tartışmalar bu kırılma sürecinde kullanılan katkı maddelerinin kapsıyor. İngiltere’de Caudrilla isimli şirket herhangi bir sağlık problemine yol açmayan katkı maddeleri kullanıyor.

Weeton bölgesinde kullanılan katkı maddesi, su-kum karışımının yüzde 99,75’i oldukça seyreltilmiş hidrolik asit, biyosid ve birçok kozmetikte kullanılan kimyasal madde olan poliakrilamid içeriyor.

4. Yaklaşık 90 gün sonra, kırılma süreci duruyor ve gaz küçük yüzey toplayıcılarının ve dağıtım ünitelerinin içine akmaya başlıyor.

Böylece bu süreç bu şekilde onlarca yıl devam ediyor.

TÜRKİYEDE KAYA GAZI REZERVİ OLAN BÖLGELER

Maden Tetkik Arama (MTA) Genel Müdürlüğü tarafından yapılan sondaj çalışmalara göre, Konya-Ereğli ve Niğde-Bor havzasında, 8 milyar ton petrollü şeyl (petrol türetebilen kaya) potansiyel kaynak rezervi belirlendi.

Araştırmacıların yaptığı hesaplamalara göre, ısıtıldığında petrol ve doğal gaz üretilebilen kayalardan 2,6 milyar varil ile 8,3 milyar varil arasında petrol çıkarılabilecek. Bunun parasal değeri ise 218 milyar 121 milyon dolar ile 687 milyar 191 milyon dolar arasında değişiyor.

Söz konusu kayaların ne kadar verimli olduğu ile ilgili çalışmalar başlatıldı. Ayrıca, Ereğli-Bor havzasının, kaya gazı konusunda liderliği elinde bulunduran ABD-Wyoming havzasına çok benzer özellikler taşıdığı belirlendi.

Tüm dünya rezervinin 3’te 2’sine sahip ABD’de, 1 ton ‘petrollü şeyl’ kayasından 60 litre petrol elde edilebileceğini belirten uzmanlar, Ereğli-Bor havzasının acil olarak araştırılması gereken bir alan olduğunu vurguladı.

DÜNYADAKİ KAYA GAZI REZERVLERİ

Avrupa’nın ve Amerika’nın bazı bölümlerinde, güvenlik gerekçesi ile kaya gazının çıkarılması yasaklanmış durumda. İngiltere’de ise kaya gazı, bazı küçük yer sarsıntılarının suçlusu olarak görülüyor.

İngiltere’nin kuzeybatısındaki Weeton bölgesi çevrelerinde yerin yaklaşık 3 bin metre altında büyük bir kaya gazı rezervi keşfedildi.

Bir enerji şirketi tarafından başlatılan sondajla bu bölgedeki rezervin hesaplanması amaçlanıyor. Bazı yetkililer rezervin, Ada’nın gaz ihtiyacının yüzde 10’unu karşılayacağını iddia ediyor.

Amerikan Enerji Bilgi İdaresi tarafından sunulan rapora göre de, kaya gazı 2035 yılına kadar toplam gaz üretiminin yarısını karşılayacak. Ayrıca dünya genelinde kaya gazı çıkarılması ile küresel gaz kaynaklarını yüzde 40 artıracak.

Ancak Bilim adamları, kaya gazının halen fosil yakıt ve karbondioksit kaynağı olduğu konusunda uyarıda bulunuyor.

Çevreciler de gazın çıkarılmasının etkileri konusunda endişeliler. Bu korkular nedeniyle Fransız hükümeti geçici olarak bu gazın çıkarılmasını yasakladı.

Bu arada gazın çıkarılma testleri sırasında Mayıs ayının sonunda İngiltere’nin Weeton bölgesindeki küçük depremlerin sorumlusu olarak da kaya gazı gösteriliyor.

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Kaya gazı nedir nasıl çıkarılır nerelerde bulunur? Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

  1. alexiacortez dedi ki:

    EY GÜZEL HALKIM,VATANIM! bu teknik hem kısa hem uzun vadede çevre, ve kaynakları açısından çok vahim sonuçlar doğuracak bir tekniktir. Amerikada Avrupada uygulanan bu teknik sonucunda, kaya gazını “fracking” yani hydraulic fracturing tekniği ile çıkarmak için kullanılan ağır toksik ve zehirli kimyasallar, içme suyu kaynaklarını kullanılmaz hale getirmiştir. ayrıca ortaya çıkan radium 226 son derece tehlikeli bir radyoaktif ve bir kanserojen maddedir. bu tekniğin kullanıldığı ülkelerde enerji ŞİRKETLERİ güçlü pr çalışmaları, reklam kampanyaları ve enerjide dışa bağımsız olma oltasıyla bütün bu tehlikeleri HERKESDEN gizliyorlar ama o ülkelerde de yerel halk isyanda. işte esas bunu gizliyorlar. bu linke -ingilizce bilenler için- bütün gerçeği izleyebilirsiniz

  2. Mine Adarsa dedi ki:

    Henüz Türkiyenin bilmediği Toryum var. Umarım bu kaya gazınıda göz ardı etmezler.

Yorum Yaz

Yukarı Çık