Keman yayına ne ad verilir

Keman yayına ne ad verilir

Keman yayının diğer adı “arşe” dir.Arşede yapay ya da gerçek at kılının yanı sıra ham misina olarak adlandırılan bir madde de kullanılabilir.

Kemanı Oluşturan Parçalar Nelerdir

1) ÖN KAPAK (göğüs): Kemanın ön kapağının yapımında ladin veya çam ağacı kullanılır. Göğüs üzerinde, sağ ve solda çift taraflı olarak birbirine simetrik 2 adet f harfini andıran “ses deliği” bulunur. Sesin göğüs üzerindeki yayılımı ve tel geriliminden kaynaklanan yüklemeye karşı ek mukavemet olması amacıyla göğsün altına, uzunlamasına “bas balkon” adı verilen çubuk yapıştırılır. Ayrıca tel gerilimlerinden kaynaklanan yüklemeye karşı göğsün yapısı hafif kavislidir. Ön kapağa yapılan cilanın kemanın ses karakteristikleri üzerinde önemli etkisi bulunur.

2) ARKA KAPAK: Arka kapağın yapımında kelebek ağacı da denilen akçaağaç kullanılır. Bu bölüme yapılan cila da kemanın ses karakteristikleri üzerinde etkilidir.

3) YANLIK: Ön kapakla arka kapak arasında kalan kasnağı andıran yan bölümdür. Göğüs, arka kapak ve yanlıklar, takozlarla desteklenerek birbirlerine yapıştırılırlar. Göğüs, arka kapak ve yanlıkların birleşmesiyle kemanın gövdesi oluşturulur. Yanlıkların, gövdenin orta bölümünde yaptığı girinti, yayın rahat hareket etmesine olanak sağlar.

4) SAP, SALYANGOZ, BURGU DELİKLERİ, BURGULAR, PERDELİK (KLAVYE): Sapın üzerinde tellere parmakla basılarak seslerin elde edildiği siyah abanoz klavye vardır. Klavye bölümünün bitiminde hafif bir kıvrımsal eğimle burgu delikleri ve 4 adet siyah abanoz akort burguları yer alır. Burguların ötesinde, en uçta ise yanal görünümünün salyangozu andırması sebebiyle salyangoz olarak adlandırılan helezonik hatlı sap ucu yer alır.

5) EŞİK, CAN DİREĞİ, KUYRUK: Gövdenin içine, köprünün altına, kapaklar arası ses titreşimlerinin iletimini sağlamaya yarayan “Can direği” takılır. Eşik, kemanda telleri yükselten ve düzgün bir şekilde sapa ulaşmasını sağlayan köprüdür. Eşiğin arka tarafında, tellerin bağlanmasını sağlayan ve üzerinde ekseriyetle hassas akort ayarı yapmaya yarayan “fiks” adı verilen metal aksamların yerleştirildiği “kuyruk” bölümü bulunmaktadır. Abanoz ağacından yapılması tercih edilir. Kuyruk, ”düğme” adı verilen bölüm aracılığıyla kemanın arkasında sabitlenir.

6)TELLER VE ARŞE: Arşe, kemanın tellerinden ses çıkmasını sağlayan, at kılları ve benzeri malzemelerin gerilmiş olduğu yaydır. Çıta, Topuk, Vida, Burun ve kıllar olamak üzere esas 5 bölümlüdür. Vida çevrildiğinde topuğun hareket etmesiyle üzerindeki kıllar gerilir. Sürtünme yaratılarak tellerin titreştirilebilmesi için arşeye yapışkan “reçine” sürülür. Keman icrasında yay teknikleri çok büyük önem arz etmektedir. Keman telleri ise bir ucu kuyruğa bir ucuda saptaki burgulara bağlanan metal aparatlardır. Sesin oluşma mekanizmasındaki birincil kaynaktır. Burgular çevrilerek akort yapılır. Hassas akort için kuyrukdaki fikslerden yararlanılır. Eski kemanlarda “ahenk telleri”ne de rastlanmaktadır. Bu teller, esas melodi tellerinin altında olup, bu esas tellerin oluşturduğu seslerin etkisiyle titreşip, ürettikleri “armonikler”le genel sesi zenginleştiren tellerdir. Batı müziğinde “Violo d’amore” olarak adlandırılan ahenk telli kemanlara Türk Musikisinde “sine keman” adı verilmiştir (Aşkın kemanı anlamında Violin d’amore, İngilizce Love Violin).

7)ÇENELİK: Çenenin altına gelecek şekilde kemana monte edilerek kemanı tutuş ve kavrayışta kolaylık sağlar. Kemana haricen monte edildiği için kemanın bütünsel yapısı içerisinde yer almaz.

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık